Gençler İçin Yaz Tatilinde Çalışmak İyi Midir?

10 Şubat 2020
Yaz tatilinde çalışmanın gençler için çeşitli alanlarda faydası vardır. Çalışmak maddi açıdan destek olmanın yanı sıra, yetişkinliğe adım attıklarında önem arz edecek değerleri ve faydalı sorumluluk bilincini öğretir.

Gençler, yaz tatilinde çalışmak için cesaretlendirilmelidir. Belirli bir yaşın altında resmi olarak çalışmak mümkün olmasa da, basit işlerle çocukların da para kazanması mümkündür. Ayrıca, çocuklar bağımsız olmayı ve sorumluluk anlayışını öğrenir.

Yaz tatilleri, gençlerin olgunlaşıp büyüyebilecekleri uzun bir boş zamandır. Sınıfın ve evin dışında, çalışmaya başlamak isteyen gençler için pek çok fırsat mevcuttur.

Eğer ebeveynler de bu konuya onay verirse, yapılacak ilk şey seçenekleri değerlendirmektir. Çocuğunuzun ilgi alanlarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Eğer işlerini severlerse, deneyimleri çok daha faydalı olacaktır.

Gençlerin çalışması konusundaki mevzuatları inceleyerek, saatlik ücretleri araştırmak iyi bir fikir olacaktır. Gençlerin de çabalarının karşılığını almayı en iyi şekilde hak ettiklerini unutmayın.

Yaz tatilinde çalışma konusunda gençlere ipuçları

Yaz tatilinde gençlerin çalışmasında hiçbir sakınca yoktur. Bununla birlikte, ilk kez iş deneyimi yaşayacak gençlerin, görüşmelere aileleriyle birlikte hazırlanmaları gerekebilir.

İşveren, “Bu işi neden istiyorsun?” diye sorduğunda, gençlerin aklına ilk olarak para gelebilir. Bununla birlikte, gençler diğer adayların önüne geçmek için nasıl bir cevap vereceğini bilmelidir.

Yaz tatilinde bir işe başlamadan önce, çalışmanın pek çok avantajı olacağının farkında olmak gerekir. Bu avantajlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Kişisel Gelişim

Yazın çalışmak, gençlerin sosyalleşmeyi öğrenmesine ve özgüvenlerini geliştirmesine yardımcı olur. Böylece, özgür ve ailelerinden bağımsız olabileceklerini anlarlar.

Buna ek olarak, aylakça zaman geçirmek yerine üretken olmak için diğer insanlara karşı bağlılıklarının değerini bilmeye başlarlar.

bahçe işleriyle uğraşmak

İş tecrübesi

Yaz tatilinde çalışmak, gençlerin yetişkin olduklarında yapmak istedikleri mesleğe karar vermelerine yardımcı olur. Ayrıca, iş gücü hakkında bir fikirleri olur. Yetişkinlere kıyasla daha esnek ve az çalışma saatleri olsa da, gençler de iş ortamında disiplinli davranmalıdır.

Öz geçmişe katkı

Gençler, profesyonel gelişim için faydalı olabilecek yeni beceriler öğrenir. Pek çok işte eğitim ve sertifika süreci vardır. Geçici bir iş bile olsa, işin sonunda referans alabilirsiniz ve bunu özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.

Maddi kazanç

Tatil boyunca sıkılmayı önlemesinin yanı sıra, yazın çalışmak gençlerin para kazanmasını sağlar. Böylece de paranın kıymetini öğrenirler. Buna ek olarak, parayı daha az israf ederler. Bazı gençler okul paralarını ödemek veya istedikleri bir şeyi satın almak amacıyla para biriktirmek için işe başvurmaktadır.

“Yazın çalışmak, gençlerin sosyalleşmeyi öğrenmesine ve özgüvenlerini geliştirmesine yardımcı olur. Böylece, özgür ve ailelerinden bağımsız olabileceklerini anlarlar.”

Yaz tatilinde nasıl iş bulunur?

Pek çok insan, yazın okuldan biraz uzaklaşmak ve eğlenmek için olduğunu söyler. Ancak bu gençlerin yazın çalışamayacağı anlamına gelmez. Önemli olan iyi bir iş bulmaktır. Çalışmayı seçmek, gönüllü bir karar olmalıdır. Buna ek olarak, iş gencin gelecek planlarıyla örtüşmelidir.

En yaygın ve tavsiye edilen işler çocuk bakıcılığı, köpek gezdirme, özel ders verme, araba yıkama ve bahçe işleriyle uğraşmadır. Bu işler genellikle tanınan kişilerin evlerinde yapılabilir. Ayrıca, bir ofiste resepsiyonist olarak da çalışabilirler.

Cankurtaran veya kamp danışmanı olmak gibi diğer seçeneklerse daha fazla sorumluluk gerektirir. Bununla birlikte, eğer gencin yapmak istediği şey buysa, bu işler faydalı bir zorluk yaratabilir.

Çocuğunuz zahmete değecek, daha özel bir alanda iş seçmeye karar verebilir. Broşür dağıtmak veya geleneksel eşyalar yapmak da diğer iyi seçeneklerdir.

ödevlere yardım etmek

Yazın çalışmak gelişimi engeller mi?

Gençler çalışmanın faydalarını görmeye başladıklarında, daha fazlasını yapmak isteyeceklerdir. Daha fazla çalışmak daha fazla para kazanmak anlamına gelir.

Bu noktada, aileler çocuklarına daha fazla özgürlük verme konusunda kararsız kalabilir. Bununla birlikte, çocuklarınıza ders çalışma yükümlülüğünü her zaman hatırlatabilirsiniz.

Aileler arasında tekrarlayan korku, çocukların kendisini çok bağımsız hissederek okulu bırakmak istemesidir. Bununla birlikte istatistiklere bakıldığında durumun böyle olmadığı anlaşılır.

Bu yaşlarda, çocuklar genellikle yaşamın ne kadar maliyetli olduğunu fark etmeye başlamıştır ve tek başlarına bu maliyeti karşılamaları mümkün değildir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, çocuklara bu şansı vermek gerekir.