Çocuklarda Esnekliği Artırmanın Yolları

16 Mart 2020
Çocuklarda esnekliği artırmaya odaklanmak, onları daha sağlıklı yapar ve eklemlerinin doğru bir biçimde gelişmesine olanak tanır. Bunun için pek çok egzersiz vardır. Sağlıklı bir beslenme programı, mutlaka fiziksel aktiviteyle de desteklenmelidir.

Esneklik, çocuklarda doğuştan gelen fiziksel bir özelliktir ancak sık sık egzersiz yapılmadığında zamanla kaybolabilir. Egzersiz yapmak, hareketlerde daha çevik olmayı ve kasların ve eklemlerin daha iyi şekillenmesini sağlar. Bu sayede de ileriki yıllarda meydana gelebilecek problemler önlenmiş olur.

Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, esneklik kasları maksimum seviyede esnetebilme ve kasların bu gerginliğe adapte olabilme yeteneğidir. Doğuştan itibaren, insanlarda esneklik seviyesi çok yüksek seviyededir. Ancak bu yeteneği geliştirmek ve korumak için çaba sarfetmek gerekir.

Esnekliği güçlendiren egzersizler, hareketsiz yaşam tarzından ve hareket eksikliği ile besin eksikliğinden kaynaklanan kardiyovasküler hastalıklardan kaçınmamıza yardımcı olur.

Eğer çocukluk çağından itibaren bu konuya önem verirseniz, yetişkinliğinizde de esnek olmanız sayesinde yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Çocukken egzersiz yapmadığınız takdirde, bu yeteneği kaybedersiniz. Çocukları günlük olarak spor yapmaya teşvik etmek çok önemlidir.

Durum ne olursa olsun, ebeveynin anlaması gereken en önemli şey, çocukların fiziksel olarak iyi durumda olmasını sağlamakla onları bunun için zorlamanın aynı anlama gelmediğidir. Çocuğu zorlarsanız, onu teşvik etmenin aksine çocuğun spordan nefret etmesine yol açmış olursunuz.

Çocuklarda esnekliği etkileyen faktörler

Çocuklarda esneklik kaybına sebep olan faktörler arasında, televizyonun ve bilgisayar oyunlarının karşısında çok fazla zaman geçirmek de vardır.

Esneklik kaybı, çocuğun ileride fiziksel problemler yaşayabileceği anlamına gelir. Bunlardan bazıları kas ağrıları, kırıklar, yırtılmalar ve diğer sağlık problemleridir.

Hepsi hareketsizlikle ve yıllar içerisinde kasların ve eklemlerin nasıl hasar gördüğüyle ilişkilidir. Çocuklardaki esnekliği artırmanın kilit noktası, çocukların eğlenebilecekleri biçimde hareket halinde olmalarını sağlamaktır.

Okulda veya evde, egzersiz yapmak bir gereklilik olmalıdır. Çocuklar için, egzersiz her zaman oyunla desteklenmelidir. Böylece çocukların sıkılması önlenir ve daha iyi sonuçlar alınır.

spor yapan çocuklar

Yoga beş duyuyu destekler

Ebeveyn ve öğretmenler, vücutlarını nasıl esneteceklerini ve çevik olacaklarını öğretme konusunda çocukları motive etmelidir.

Bunun için, oyunları, sporları ve sanatın farklı disiplinlerini içeren çeşitli alternatifler vardır. Bu aktivitelerde, rahatlamaya, konsantrasyona ve dengeye odaklanmak gerekir.

Yoga, çocuklarda kasların daha iyi gelişmesine ve eklem esnekliğinin en yüksek seviyeye gelmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, duruşu düzeltir, daha iyi nefes almayı sağlıyor ve iç organların konumlanmasını iyileştirir. Ayrıca, kan dolaşımını da hızlandırır.

Öz-saygıya odaklanan bu fiziksel ve zihinsel disiplin, stresi azaltır ve beş duyuyu iyileştirir. Ayrıca, çevikliği ve el becerisini artırırken, eklemleri de rahatlatır. Aynı zamanda, dikkat ve konsantrasyon gelişimini de sağlar.

Judo, çocukların favori dövüş sporu

Judo, çocukların son derece eğlenceli bulduğu bir aktivitedir. Aynı zamanda, fiziksel ve zihinsel gelişime de katkıda bulunur. Bu dövüş sporu, çocuklara disiplin, saygı ve arkadaşlık gibi önemli değerleri aşılar.

Bu sporun faydaları arasında, motor beceri gelişimi, güç, koordinasyon, esneklik ve denge kazanımı vardır. Çocuklar, asıl olarak vücutlarını kontrol etmek ve taktiksel düşünebilmek konusunda eğitilir.

“Çocuklardaki esnekliği artırmanın kilit noktası, çocukların eğlenebilecekleri biçimde hareket halinde olmasını sağlamaktır.”

Dans, ideal beceri

Dans, öğrenmek için ideal bir beceridir ve çocuklardaki esnekliğin artmasına yardımcı olur. Gücü, dayanıklılığı ve dengeyi artırır. Ayrıca, kemik ve kas koordinasyonu ile ritmi iyileştirir.

Esnemenin önemi

Esnemek, çocuklardaki esnekliği artırmanın bir diğer iyi yöntemidir. Isınma hareketlerinden sonra, kasların yumuşamasını sağlamak için esneme yapılmalıdır. Basit bir yürüyüşe çıkmak bile ısınmak için gereklidir.

Esnemek, eklem ve kas hareketleridir. Önemli olan, çocuğun sıkılmasını ve egzersizleri kötü bir biçimde yapmasını önlemek için bu aktiviteyi eğlenceli hale getirmektir.

jimnastik yapan kız

Esnemek için etkili egzersizler

İyi bir egzersiz, yüzüstü uzanarak gövdenizi yukarı kaldırmaktır. Aynı zamanda, bacaklarınızı büküp başınıza yaklaştırın ve ayak uçlarınızla başınıza dokunun.

Bir diğer eğlenceli egzersiz ise iki kişi olarak yapılabilir. Karşı karşıya oturarak, birbirinizin elinden tutarak esnetmek amaçlı mümkün olduğunca çekin. Üçüncü seçenek ise, avuç içleriniz zeminde olacak biçimde yere oturmaktır. Hazır hissettiğinizde vücudunuzu yavaşça yukarı kaldırın.

Kısaca, çocuklarda esnekliği artırmak dikkat ve zaman gerektiren bir şeydir. Eğlenceli bir şekilde bunu başarmak son derece kolay olduğundan, küçük çocuklar için idealdir.