Çocukluk Döneminde Şiddet İçeren Video Oyunları

Şiddet içeren video oyunlarının çocuğunuzun davranışını değiştirebileceğinden endişeleniyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazıda size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.
Çocukluk Döneminde Şiddet İçeren Video Oyunları

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2021

Birçok anne-baba, özellikle uzun süreler boyunca çocuklarının ekran önünde video oyunları oynayarak geçirdikleri zaman konusunda endişelenir. Aslında birçok oyunda küçük çocuklar için uygun olmayan şiddet içeriği bulunur. Küçükler üzerinde bile olumsuz etkileri olabilir.

Bu nedenle, bu yazıda şiddet içerikli video oyunlarının çocukları nasıl etkilediğini ele alacağız. Böylece onlarla nasıl başa çıkacağınızı öğreneceksiniz.

Elbette, video oyunları çocuklar ve gençler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Yıllar geçtikçe, daha gerçekçi ve sofistike hale geldiler. Çevrimiçi olarak dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmanıza izin veriyorlar. Bazıları eğiticiyken, bazıları da şiddet içerebilirler ve saldırgan davranışları teşvik eder.

Çocuklar ve gençler oyun oynayarak çok fazla saat geçirebilirler. Bazen ne kadar zaman harcayacaklarını kontrol etmekte zorlanırlar. Bir anne olarak bu konuda çok önemli bir rolünüz vardır.

Bu oyunlarda harcadıkları zamanı kontrol etmenin yanı sıra, bazılarının şiddet içerebileceğini ve çocuklarınız için iyi olmadığını saptamak da önemlidir.

Ergenlikte şiddet içerikli video oyunları üzerine araştırmalar

En yaygın olarak bilinen olumlu yön, video oyunlarının çocuklar için diğer faydalarının yanı sıra el-göz koordinasyonunu ve bilgisayar becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilmesidir.

Bununla birlikte Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan bir araştırma, şiddet içeren video oyunları ile saldırgan davranışlar, şiddet içeren düşünceler ve saldırganca duygulardaki artış arasında tutarlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Öte yandan sosyal davranışları, empatiyi ve saldırganlığa duyarlılığı da azaltırlar. Ek olarak aynı araştırma, hiçbir faktörün insanları her zaman şiddete başvurmaya sevk etmediğini de göstermektedir.

Bununla birlikte, tüm risk faktörleri bir araya geldiğinde çocukların daha agresif davranışlara sahip olmasına neden olur. Şiddet içeren video oyunları oynamak da bunlardan biridir.

şiddet içerikli video oyunları

Şiddet içeren video oyunlarının içeriği?

Çocuklar video oyunlarıyla uzun saatler geçirirler ve küçükken çok etkilidirler. Bu nedenle, çocuklarınızın kullandığı medya kanallarını takip etmeniz çok önemlidir.

Aşağıda, çocuklarınızın oynadığı oyunların uygun olmadığını gösteren bazı işaretlere yer verilmiştir:

 • Suç teşkil eden davranışlara ve otoriteye saygı eksikliği
 • Cinsel içerik
 • Irk ve cinsiyet klişeleri
 • İnsanları veya hayvanları öldürme
 • Uyuşturucu ve alkol kullanma
 • Müstehcen dil ve jestler

Ebeveynler için tavsiyeler

Video oyunlarını seven bir çocuk annesi olarak evde, okulda, sosyal çevrelerinde nasıl davrandıklarına ve zihinsel ya da psikolojik performanslarına dikkat etmek önemlidir. Konu video oyunları olduğunda çocuklarınızın ne yaptığını kontrol etmek daha da önemlidir.

Çocuklarınızın bilinçli bir şekilde video oyunları oynaması için aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları aşağıda verilmiştir. Bu şekilde, sorun yaşama olasılığını azaltırsınız:

 • Okul öncesi çocukların video oyunları oynamasına izin vermeyin.
 • Deneyimi paylaşmak için çocuklarınızla birlikte oynayın. Ardından oyunun içeriği hakkında konuşun.
 • Oyunun hem içerik hem de gelişimleri açısından yaşlarına uygun olup olmadığını kontrol edin.
 • Hem evin içinde hem de dışında içerik ve oyun süresiyle ilgili net kurallar belirleyin.
 • Çevrimiçi etkileşimleri kontrol edin ve çocuklarınızı internetteki tehlikeler konusunda uyarın.
 • Ekran süresi için zaman sınırlarını belirleyin.
 • Diğer faaliyetlere katılımı teşvik edin. Özellikle çocuklarınızı bol bol egzersiz yapmaya teşvik edin.
 • Oyun oynamak için en iyi zaman, çocukların ev ödevlerini ve ev işlerini bitirdikten sonradır.

Bir profesyonelle konuşmalı mıyım?

Son olarak, arada bir yaşa uygun oyunların eğlenceli olduğunu ve hatta çocukların gelişmesine yardımcı olabileceğini unutmayın. Bazıları öğrenmeyi, problem çözmeyi teşvik eder ve hatta ince motor becerileri ve koordinasyona yardımcı olur.

Bununla birlikte, çocukluk döneminde şiddet içeren video oyunları, çocukların şiddete karşı duyarsızlaşmasına ve daha saldırgan olmasına neden olabilir. Çocuklarınızın şiddet içeren video oyunlarından kaynaklı kötü alışkanlıkları veya davranış sorunları sergilediklerini düşünüyorsanız, bir an önce profesyonel bir yardım almalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğum Video Oyunları Bağımlısı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğum Video Oyunları Bağımlısı

Söz konusu video oyunları olduğunda, gerçekleri inanılmaz detaylarla yansıtarak teknoloji her gün gelişmeye devam etmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jiménez, J. M., & Araya, Y. C. (2012). El efecto de los videojuegos en variables sociales, psicológicas y fisiológicas en niños y adolescentes. Retos. Nuevas tendencias en Educación Física, deporte y recreación, (21), 43-49. https://www.redalyc.org/pdf/3457/345732287009.pdf
 • Vaca Vaca, P., & Romero Serrano, D. (2007). Construcción de significados frente a los contenidos violentos de los videojuegos en niños de 11 a 14 años. Acta Colombiana de Psicología, Vol. 10, no. 1 (ene.-jun. 2007); p. 35-48. https://repository.ucatolica.edu.co/handle/10983/552
 • Celis, H. G. R., & Escobar, M. S. (2012). Consumo de videojuegos y juegos para computador: influencias sobre la atención, memoria, rendimiento académico y problemas de conducta. Artículos en PDF disponibles desde 1994 hasta 2013. A partir de 2014 visítenos en www. elsevier. es/sumapsicol, 18(2), 99-110. http://publicaciones.konradlorenz.edu.co/index.php/sumapsi/article/view/986

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.