Küçük Prens’ten Hayata Dair 10 Alıntı

Küçük Prens, her neslin kalbini kazanan bir masaldır. Hikayedeki genç kahramanın deneyimleri, hem çocuklar hem de yetişkinler için öğretiler içerir. Mutlaka okuyun, pişman olmayacaksınız.
Küçük Prens’ten Hayata Dair 10 Alıntı

Son Güncelleme: 26 Ağustos, 2020

Bu yazımızda, hepimize önemli dersler veren Küçük Prens’ten 10 adet alıntı yapacağız. Antoine de Saint Exupéry’nin, klasikleşen Küçük Prens kitabının her yaştan milyonlarca insanı eğlendirdiğine kuşku yoktur.

Bu kitabın her sayfası, her yaştan okuyucuda yankı uyandıran düşündürücü cümlelerle doludur. Küçük Prens, 200’den fazla dile çevrilmiştir ve dünya çapında çok satanlar listesinde yerini korumaktadır.

Küçük Prens’ten hayata dair 10 Alıntı

Dünya edebiyatının bu zamansız parçasında hem yetişkinler hem de çocuklar için bir şeyler bulunur. Kitabın ana temaları olan arkadaşlık, sevgi ve yaşam evrenseldir.

Küçük Prens’ten alıntılara bir göz atın. Kitabı ilk okuduğunuz andaki hislerinizin canlanacağından eminiz.

“İşte benim sırrım, çok basit: İnsan iyi ve doğru olanı ancak yüreğiyle görebilir. Gözler gerçeği göremez.”

Bu alıntı özellikle önemlidir. Göz önünde olanın, önemli olan olmadığını anlamamıza yardımcı olur. Günümüzün, insanları genellikle yüzeysel kalıpların tanımladığı dış görünüş odaklı toplumunda, bu son derece önemli bir derstir.

Bu sebeple, Saint Exupéry’nin bize gösterdiği gibi, derinlemesine bakabilmek için çaba harcamalı, önyargılarımızı bir kenara koymalı ve insanlara oldukları kişiler için değer vermeliyiz.

yazar saint exupery

“Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.”

Buradaki ders, hataları kabul etmektir. Hata yaptığını kabul etmek son derece zor bir durumken, başkalarının başarısızlıklarına odaklanmak oldukça kolaydır. Herkes zaman zaman hatalar yapar ve başkalarına hoşgörülü olabilmek için bunun farkında olmak önemlidir.

“Dünyadaki binlerce tilkiden yalnızca biriydi o. Ama ben onunla dost oldum ve şimdi artık o özel bir tilki.”

Küçük Prens’ten bu alıntı, arkadaşlığın ve sevdiklerimize zaman ayırmanın önemini vurgular. Şüphesiz, bu hepimiz için önemli bir derstir.

“Gerçek şu ki, hiçbir şeyi nasıl anlayacağımı bilmiyormuşum! Sözlerle değil, eylemlerle yargılamalıymışım.”

Hayatta karşılaştığımız zorluklardan bir tanesi, başkalarının bizim standartlarımıza uygun olarak düşünmesini veya davranmasını beklememeyi öğrenmektir. Bu, mantıklı olmayı ve kendi inançlarımızı başkalarına empoze etmeyi bırakmamızı öğrenmek anlamına gelir ve ikili ilişkilerin kilit noktasıdır.

“Yaşadığın yerdeki insanlar, bir bahçede beş bin gül yetiştiriyorlar, ama yine de aradıklarını bulamıyorlar.”

Küçük Prens’in bu alıntısı, elimizdekilerin değerini bilmemiz gerektiğini öğretir. Başarı, güç ve para ararken, mutluluk ve huzur gibi unuttuğumuz şeyler vardır. Bunlar, küçük şeylerde bulunabilecek niteliklerdir.

“İnsan ancak evcilleştirirse anlar.”

Küçük Prens’ten bu alıntı, yaşlı okuyucular üzerinde etki yaratabilir. Zaman, insanın sahip olabileceği en önemli şeylerden biridir. Zamanın değerini bilmeyi öğrenmek, bu paha biçilmez hediyeyi gerçekten hak eden kişilerle özel bağlar kurmak, bu bağları beslemek ve güçlendirmek anlamına gelir.

“Kainattaki hiçbir şey aynı olamaz.”

Bu alıntı ile yazar, yaptığımız her şeyin iyi ya da kötü sonuçları olduğunu göstermek istiyor. Bazen eylemlerimizin sonuçlarını hemen göremiyor olabiliriz ancak eninde sonunda her eylemin bir sonucu vardır.

baba ve kizi

“Bütün yetişkinler bir zamanlar çocuktu… Ama sadece çok azı bunu hatırlar.”

Bu alıntı bize hayatı bütün ihtişamıyla yaşamamız ve geleceği çok fazla düşünmememiz gerektiğini hatırlatır. Dahası, yetişkin olmak eğlenmekten vazgeçmek anlamına gelmez.

Bu nedenle, yaşayın, gülün, sevin, dans edin, seyahat edin ve yanınızda sevdiklerinizle hayatın güzelliklerini deneyimleyin.

“Yetişkinler sayıları severler.”

Büyüdükçe unuttuğumuz pek çok şey vardır. Bunlardan bir tanesi, nasıl mutlu yaşayacağımızdır. Yetişkinlikte her şeye paha biçmek isteriz. Bir şeylerin fiyatına çok odaklandığımızda, deneyimlerin değerini atlarız.

“Gözünün olabildiğine gitsen de, fazla uzaklaşamazsın.”

Bu harika alıntıda, Saint Exupéry okurları her gün yeni bir şey öğrenmeye teşvik etmektedir. Bunun için, rutinleri bir kenara bırakmalı ve kendimizi yeniden keşfetmek için yeni bir şeylere başlamaya zaman ayırmalıyız.

Küçük Prens, hayatın her aşamasına dair faydalı dersler içeren eğlenceli ve anlamlı bir hikayedir. Tekrar tekrar okuyun ve bunu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın. Bu kitapta herkes için bir şeyler var.

İlginizi çekebilir ...
Çocukların Harry Potter Efsanesinden Çıkardıkları 6 Ders
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların Harry Potter Efsanesinden Çıkardıkları 6 Ders

Harry Potter efsanesi ile büyüyenlerimiz, bu serideki hikayelerin aslında büyücülüğün çok daha ötesine gittiğini iyi bilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.