Eğlenceli Bir Anne Olmak İçin 12 Fikir

Eğlenceli bir anne olmanıza yardım edecek bu fikirler çocuklarınızla harika zaman geçirmenizi sağlayacak. Şimdi bunları pratiğe dökme zamanı.
Eğlenceli Bir Anne Olmak İçin 12 Fikir

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2020

Bir anne olarak sürekli hissettiğim şüphelerden biri, iyi bir anne olmanın yanı sıra eğlenceli bir anne olmaktı. Ebeveynliğin kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Kurallar ve sınırlar koymak, çocuğumuza ilgi göstermek, ihtiyaçlarını almak, öğretmek, gönüllerini hoş tutmak ve tabi ki onlarla eğlenmek gibi düşünmemiz gereken birçok şey vardır.

Yaşam ritmimiz ve yorgunluğumuz sıklıkla çocuklarımızla istediğimiz gibi zaman geçirmekten bizi alıkoyar. Onlarla daha çok kaliteli vakit geçirmek isteriz. O zaman biz de zamanımızı daha iyi planlamalı ve sıkıcı anneler olmamalıyız!

Zaman zaman içimizdeki kızı dışarı çıkartmamız gerekir. Bu babalar için de geçerlidir. Bu yazımızda çocuğunuzla beraber gerçekleştirebileceğiniz fikirler vereceğiz…çok eğleneceksiniz!

Eğlenceli bir anne olmak için fikirler

Çocuğunuzun yaşında olduğunuzu hayal edin

Arada sırada yetişkin olduğumuzu unutmak iyi bir fikir. Sürekli bir şeyler yapmayı, zorunda olduğumuz şeyleri halletmek için etrafta koşuşturmayı durdurmalıyız. Kendinizi rahat bırakın ve çocukluğunuza dönün! Onlar gibi olduğunuz, düşündüğünüz, oynadığınız zamanlara dönün. Hadi yapın ve eğlenin!

Eğlenceli bir anne olmak için hayal gücünüzü daha sık kullanın

Çocuklarınızla oyunlar uydurunOnların müthiş hayal güçleri vardır ve kesinlikle harika bir oyun bulma konusunda size yardım edeceklerdir. Hayat, hayal gücünüzü serbest bıraktığınızda çok daha eğlencelidir. Hayal gücünüzün sınırları var mı? Tabi ki yok, onu özgür bırakın!

Eğlenceli bir anne kızıyla yemek yapıyor

Çocuğunuzu günlük işlerinize dahil edin

Bazen çocuklarımızla beraber geçirecek zaman bulmanın imkansız olduğu doğrudur. Öyle zamanlarda neden yetişkin olarak yapmamız gereken o işlerin bir parçası olmalarına izin vermiyoruz?  Bu sayede ailecek daha fazla zaman geçireceksiniz.

Örneğin yemek yaparken hazırlamanız gereken en kolay şeylerde size yardım edebilirler. Alışverişe gittiğinizde arabayı itmenize yardım edebilirler. Temizlik yaparken dahi yardım edebilirler. Çocuğunuzu dahil etmek için olabildiğince fazla yol düşünün ve onları pratiğe dökün.

Onlarla şakalaşın

Neden onlarla takım olup babaya bir şaka hazırlamıyorsunuz? Sizinle beraber şaka yapacakları için çok heyecanlanacaklar.

Gülümsediğinize emin olun

Çocuğunuz size okulda ne olduğunu anlatırken, dinlemeyip binlerce şey düşünmek yerine, gülümseyin ve onların farkına varın. Bu dünyaya mutlu olmak için geldik ve gülümsemek bunun büyük bir bölümü. Çocuklarımız bunun için bize teşekkür edecektir.

“Beraber gülebilme yetisi sevgidir.”

– Françoise Sagan –

Sürprizler hazırlayın

Özel günler yaklaştığında, onlarla beraber gizlice bir sürpriz hazırlayabiliriz. Başka insanların bilmediği bir şeyi bildikleri için çok heyecanlanacaklar.

Birbirinizi gıdıklayın

Yatakta ya da koltukta birbirinizi gıdıklayın. Yastıklar ve minderler havaya uçsa ya da ikiniz de yere düşseniz de fark etmez.

Pijama partisi düzenleyin

Okulsuz hafta sonunu değerlendirin ve beraber lezzetli bir yemek hazırlayın. İstedikleri şeyi seçmelerine izin verin ve sonra bir sürü şeker ve patlamış mısırla beraber bir film izleyin ya da konsolda oyun oynayın. Bir çocuk gibi düşünün ve keyfini çıkarın.

Eğlenceli bir anne olmak için daha çok fikir

Karanlıkta el feneriyle oynayın

Diğerlerinin hangi hayvan (ya da başka bir obje) olduğunu tahmin etmesi üzerine el feneriyle duvarda figürler oluşturmak iyi bir fikir. Aynı zamanda casuslar ve hırsızlar gibi oyunlar da oynayabiliriz.

Kamp yapın

Neden bahçede kamp yapmaya çıkmıyorsunuz? Eğer bahçeniz yoksa neden evin içinde yapamayasınız ki? Uyku tulumlarını oturma odasına koyup kırsalda olduğunuzu hayal edin. Eğer dışarıda yapmayı tercih ederseniz de gidebileceğiniz birçok gerçek kamp alanı var. Buna kesinlikle bayılacaklar!

Piknikte bir aile

Pikniğe gidin

Pikniğe giderek hoş bir bahar gününden yararlanabiliriz. Ne yemek istediklerini kendileri seçebilirler ve sizin de sadece çocuklarınızla beraber eğlenebileceğiniz bir yer bulmanız gerekir!

Eğlenceli bir anne gibi giyinin

Evdeki kıyafetlerle süslenmeye ne dersiniz? Hiçbir kısıtlama yok, istediğinizi giyebilirsiniz. Bir çocuk gibi düşünün. Sonra çıkardığınız her şeyi kenara koyun. Baba en iyi kostümü seçen jüri olabilir.

Tuval boyayın

Başka bir fikir de beraber tuvalde resim yapmaktır. Herkes kendi rengini seçebilir ve hayal gücünü serbest bırakabilir. Kirlenmeniz önemli değil, sonrasında temizlenebilirsiniz. Aynı zamanda bitirdiğiniz resmi nereye asacağınızı çocuğunuz seçebilir.

Gördüğünüz gibi eğlenceli bir anne olmak o kadar da zor değil; sadece içimizdeki çocuğun bize yön vermesine izin vermeliyiz. Hayal gücümüz çocuklarımızla eğlenmemize yardım edebilir. Umarım bu fikirler sizi alışılmış sıkıcı hayattan kurtarabilir. Gerçekten eğlenme zamanı!

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar İçin Yaratıcı Oyunun Önemi
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar İçin Yaratıcı Oyunun Önemi

Çocukları oyun oynamaya teşvik etmek, öğrenmelerini desteklemenin en iyi yoludur. Yaratıcı oyunun önemi ise çocuğun gelişimine olan katkısından gel...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.