İstenmeyen Tavsiyelerle Başa Çıkmak

İstenmeyen Tavsiyelerle Başa Çıkmak

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2018

İlk çocuğumuzu beklerken çoğu zaman istenmeyen tavsiyeler alırız. Bu makalede,sakinliğimizi kaybetmeden bu karmaşık durumla başa çıkmanın dört yolunu paylaşacağız.

İlk defa anne olan kadınların çoğu, arkadaşlarından ve ailelerinden gelen bir tavsiye seline maruz kalmıştır. Bazen sevdikleriniz, sizi tavsiyeleriyle bunaltabilir; özellikle de doktorunuzun önerilerine aykırı şeyler söylediklerinde.

“Bebek güvende değil,” “Emeklemesine izin verme,” “İstediğin zaman ve istediğin her şeyi ye,” “Ağlamasına izin verme,” “Emzirme, bunun yerine biberon kullan ki uyuyabilesin .

Bunlar, yeni annelerin alabileceği ısrarlı ve yanlış yönlendirilmiş hatırlatmalardan bazıları. Kayınvalidesi, görümceleri, anneleri, kız kardeşleri, arkadaşları ve yakın arkadaşları, istenmeyen deneyimler ve önerilerle onu korkutmaktadır.

Diğer bir ortak özellik, çocukları yetiştirme hakkında her şeyi bildiğine inanan ve herkesin yanlış olduğuna ikna olan tipik “bilge” veya “her şeyi bilen” ebeveyndir.

İstenmeyen tavsiyeler neden sorun oluyor?

Annelikle birlikte, korkulara, şüphelere ve meydan okumalara karşı yeni bir gerçekliğe uyum sağlamalısınız.

Tıbbi bilgileri sevdiklerinizin önerileriyle karşılaştırırsak işler karmaşıklaşır. Duygularını incitmekten korktuğumuz ya da tartışmaktan kaçındığımız için sevdiğimiz kişilerin karşısında nasıl davranacağımızı bilemediğimizde işler iyice sarpa sarar.

akrabaları ve bebek

Gerçek şu ki, bu istenmeyen ve yorucu tavsiyeler ile başa çıkmak için çeşitli yollar vardır. İşte bu karmaşık ve üzücü durumu çözmenize yardımcı olabilecek dört seçenek.

İstenmeyen tavsiyeler ile başa çıkmak için 4 yol

İstenmeyen tavsiyelerle başa çıkmak için doğru yolu mu arıyorsunuz? Bunları reddederek veya bunlarla çelişerek neler olabileceğinden korkuyor musunuz?

Endişe etmeyin. Dikkatli olun ve yanıt vermenin aşağıdaki yollarını not edin:

  • Kendinizi ifade edin. Kendi görüş ve bilginizi paylaşın. Anlaşmazlığınızı, verdikleri bakış açısı veya tavsiyeyle ifade etmek yanlış değildir, hatta bu önerileri uygulamayacağınızı açıkça belirtmeniz yanlış olmaz. Saygılı bir diyalog oluşturursanız, olası bir düşüşten kaçınmanız halinde kötü bir şey olamaz.

Tavsiyeye uymamaya karar vermenizin nedenlerini açıklayın. Bu, söylenenleri dinlediğinizi ama kendi başınıza öğrendiğiniz bilgi sayesinde bu tavsiyelere katılmadığınızı kimseyi kızdırmadan göstermenize yardım eder.

Son olarak, tavsiyeyi dinlemeniz, teşekkür etmeniz ve bebeğinizin çocuk doktoruna yapacağınız bir sonraki ziyarette, aklınızdaki şüpheleri gidermek için söz konusu konuyu tartışacağınızı söylemeniz gerek.

  • Değerlendirin. Kızgın olmanıza rağmen, istenmeyen tavsiyenin de iyi olabileceğini düşünmelisiniz. Diğer insanlardan yararlı, bilge ve yapıcı önerileri kabul etmek size zarar vermez ve bazen problemleri çözmenizi, daha pratik olmanızı öğretir.

Bu nedenle, sırf istemiyorsunuz diye tüm tavsiyeleri reddedip bir kenara atmayın. Bebeğinizin yetiştirilmesi ve bakımı için yararlı olabilecek bir bilgi parçasını dinlemenize izin vermek için açık bir zihne sahip olmak önemlidir.

  • Gülümseyin. İstenmeyen önerilerle sinirlendiğinizde bile, “teşekkür ederim, aklımda tutacağım” deyin ve yüzünüzde bir gülümseme ile yanıt verin. Böylece gereksiz suçluluktan kaçınır ve tavsiye veren kişiyi de memnun edersiniz.

Annenin kim olduğunu hatırlayın. Hangi tavsiyeyi alırsanız alın, her zaman çocuğunuzun annesi olduğunuzu ve dolayısıyla doğru olduğunu düşündüğünüz şekilde onları yükseltebileceğinizi unutmayın.

Her zaman çocuğunuz için en iyisini seçin ve bunu yapmak için yüreğinizin doğru olduğunu söyleyip gerisini göz ardı edin.

bebeği tutan anneanne ve kızı

İstemediğiniz hâlde tavsiye almak can sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, tavsiyenin amacı üzerinde düşünmek önemlidir: İyi niyetle mi yapılmış yoksa sadece eleştirme amacını mı taşıyor?

Bu soruyu cevaplayarak, akrabalarınız size istenmeyen tavsiyeler verdiğinde nasıl davranacağınızı ve ne gibi eylemlerde bulunacağınızı bileceksiniz.

Derin bir nefes alın ve şükredin, çünkü sizi ve çocuğunuzu önemseyen insanlar tarafından kuşatılmışsınız.

İyi olan şey şu ki hiç kimse çocuğunuz için en iyisinin ne olduğunu sizden daha çok bilemez.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.