Duygusal origami: Çocuklarınız duygularını ifade etsin

Çocuklarınıza duygularının ne olduğunu fark etmeleri ve duygularını ifade etmeleri konusunda yardımcı olmak mı istiyorsunuz? Sizinle bu yazımızda paylaşacağımız duygusal origami sizin için çok faydalı olacak.
Duygusal origami: Çocuklarınız duygularını ifade etsin

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2019

Duygusal anlamda çocuğunuzla beraber bir şeylerin üstesinden gelmeye çalıştığınız duygusal origami gibi oyunlar çocuğunuzun duygularını ifade edebilmesi noktasında zekice oyunlardır. Örneğin origami üzerinden duygusal ifade nasıl mümkün olabilir?

Sizinle paylaşacağımız bu oyun aracılığıyla çocuklarınız yaşadıkları hisleri isimlendirebileceği gibi ailecek güzel vakit geçirmiş de olacaksınız. Onlara daha kendinden emin olmayı öğretmek ve onlarla bir yandan eğlenmeyi başarmak mı istiyorsunuz?

Çocuklar ve duygular

Bazen çocuklarımıza günlerinin nasıl geçtiğini sorarız ve elde ettiğimiz cevap kuru bir “iyi” ya da belli belirsiz bir jest ya da mimik olur. Onlar için duygularını isimlendirmek çok da kolay bir şey değil.

Hele ki okulda yaşadıkları şeyleri anlatmalarından daha da zor bu duygusal tanımlama işi. Sizlere yardımcı olmak için mükemmel bir çözümümüz var: duygusal origami.

Duygusal origami yediden yetmişe her tip insanın oynadığı origami oyunu üzerinden geliştirilmiş. Origami figürlerinin içerisine temel duyguları yazıyoruz ve o duygulardan biri geldiğinde sıra kimdeyse o hisse sahip oldukları durumları açıklamalarını istiyoruz.

duygusal origami

İşin gerçeği bu origami oyununda yazacağınız duygular her ailenin kendi zevkine göre belirlenebilir. Eğer çocuklar çok küçükse ve okuma öğrenmedilerse, duyguları temsilen bir takım ikonlar çizebilirsiniz.

Eğer çocuklarınız büyükse, duyguları isimlendirip pratik bir örneği de altına yerleştirmelisiniz. Burada asıl amaç çocuğunuzun nasıl hissettiğiyle hem onun hem sizin bağlantıya geçmeniz.

Duygusal origami nasıl oynanır?

Burada iyi ya da kötü duygular diye bir şey olmadığından bahsetmemiz gerekir. Tüm duygular eşit derecede öneme sahip ve bizler insanlar olarak tüm bu duyguları hayatımızın bir noktasında deneyimleriz.

Duygusal origami oyunuyla çocuklar duygularını yönetebilmeyi öğrenir ve duygularını reddetmek ya da geçiştirmek gibi kendilerine duygusal açıdan zarar veren davranışlarda bulunmazlar. Kısacası duygusal farkındalıkları artar.

Eğer nasıl oynandığını gözünüzde canlandırmakta zorluk çekiyorsanız, size biraz yardımcı olmak istiyoruz. İhtiyacınız olan tek şey bir parça kağıt. Origami sanatıyla da içli dışlı olabilmek için bu aktiviteyi çocuklarınızla yapmanızı öneriyoruz.

  • Kağıdı kare olacak şekilde kesin.
  • Kağıdı sağ köşe sol ile sol köşe de sağ ile buluşacak şekilde katlayın.
  • Şimdi her bir köşeyi merkeze doğru döndürün ve kağıdı ters-yüz çevirin.
  • Köşeleri tekrardan merkeze doğru katlamaya devam edin.
  • Her bir üçgen bölgeye 1 ila 8 arası rakamlar yazın ve her bir üçgende her duygunun birer resmi olsun.
  • Son olarak da kağıdı ortadan ikiye katlayın ve sonrasında yan tarafları birbirine geçirin.
  • Parmaklarınızı koyun ve oynamaya başlayın!
duygusal origami

Temel duygular

Bu temel duyguları internette araştırarak da bulabilirsiniz. Bu temel duygular için her bir üçgene yazacağınız sözler çocukların o duyguların ayrı ayrı ne olduklarını öğrenmesinde yardımcı olacak.

Bunun yanında örnek vermek ya da duyguyu görselleştirmek için jest ve mimik görselleri kullanabilirsiniz. Hem evde hem de okulda bu oyun çok değerli bir öğreticidir.

Şimdi sizlerle İspanyolca (Érase una vez un niño comepalabras) bir kitaptan aldığımız bir hikayeyi paylaşmak istiyoruz. O hikayede bir çocuk kelimeleri yemeye başlar. Örneğin neşe kelimesini yediğinde onun ne hissettiğini bilmek istemez miydiniz?

Bu eğlenceli hikaye aslında çocuklara duygularını ve hislerini tanımlamaları ve duygularını nasıl ifade edip uygun yerlere yöneltebileceklerini öğretiyor.

Çocuğumuzun duygusal eğitimi için kendilerini düzgün bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenmeleri büyük önem taşıyor. Yaşadıkları tüm duyguları dışlamadan kabullenebilmeleri ve hissettiklerinin normal olduğunu unutmamaları gerek.

Çocuklarınızda duygusal farkındalık yaratmak amacıyla ebeveynler olarak çalışmaya bir an önce başlanmalı. Fakat burada dikkat etmemiz gereken şey çocuğun vücut ve beyin yaşına uygun bir yaklaşımla çocukta duygusal farkındalık yaratmaktır.

Duygusal origami çocuğunuzla duygusal eğitim için oynayabileceğiniz birçok oyundan sadece birisi. Lütfen bu oyunu keşfedin ve yeteneklerinizi geliştirirken ailenizle eğlenmeyi de ihmal etmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Duygusal Zekayı Geliştiren 6 İfade
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Duygusal Zekayı Geliştiren 6 İfade

Duygusal zeka, daha verimli bir hayat sürmek için kişinin duygularını nasıl yöneteceğini ve kullanacağını bilmesi demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.