Bebeğinizi Astım Hastalığından Emzirerek Koruyabilir Misiniz?

Astım hastası olan anneler, doğal olarak çocuklarını aynı hastalıktan korumak için yollar ararlar. Aşağıda anne sütünün faydalarını bir önleme yöntemi olarak sunuyoruz.
Bebeğinizi Astım Hastalığından Emzirerek Koruyabilir Misiniz?

Son Güncelleme: 10 Ağustos, 2019

Günümüzde, birçok bebek özellikle küçük yaşlarındayken astım hastalığından muzdariptir. Problemin genetik bir temeli var.

Başka bir deyişle, eğer anne veya babada astım varsa, bebek de olabilir. Bu nedenle doktorlar annelerin bebeklerini astımdan korumak için emzirmelerini tavsiye eder.

Anne sütü, zararsız olmasının yanı sıra, bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri sağlar. Ayrıca bebeğinizi birçok hastalıktan korur.

Bu, bir annenin bebeğini ilk altı ay boyunca emzirmesinin çok önemli olduğu anlamına gelir. Ancak, birçok ebeveyn soruyor: “Astım nedir? Belirtileri nedir? Anne sütü bunu nasıl önler?

Astım nedir?

Astım, solunum yollarının kısmen veya tamamen tıkanmasına neden olan ve bebekler için yaygın olan bir solunum rahatsızlığıdır.

Bebeklerde astım belirtileri

Bebeklerde astım belirtileri şunları içerebilir: kuru öksürük, kalıcı balgam, nefes nefese kalmak (nefes almanın zorlaşması gibi), göğüste ses veya ıslık sesi ve bebek ağladığında sesin boğuk gelmesi.

Astımın sebepleri nelerdir?

Bebeklerde astımın kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, genetik problemlerden veya çevresel faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Bunlar sigara veya puro dumanı, alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler, hava kirliliği veya benzin gibi güçlü kokuları içerebilir.

astım hastası bebek

Astım Koruması için Emzirmenin 5 Faydası

Anne sütünün bebeğinizi astımdan koruyabildiği bilinmektedir, çünkü mamada bulunmayan immünolojik faktörler sağlar. Avantajlar aşağıdakileri içerir:

1. Enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele

Bir anne çocuğunu emzirirse, bu bebeğin enfeksiyon kapma riskini azaltır. Anne sütünün savaştığı hastalıklardan bazıları şunlardır: astım, diyabet, ishal ve solunum yolu enfeksiyonları vb..

2. Astım semptomlarına maruz kalma riskini azaltmak

Genetik olarak astıma yatkın olan çocuklar için anne sütü solunum sıkıntısı riskini azaltır.

3. Besin sağlanmak

Anne sütü, sağlıklı büyüme ve gelişme için gerekli besinleri sağlamanın yanı sıra, bebeğin astım gibi birçok  hastalıkla savaşmak için ihtiyaç duyduğu antikorları da sağlar.

4. Akciğerlerin güçlendirilmesi

Anne sütü bebeğin ciğerlerini güçlendirir. Aynı zamanda immünoglobulin iletir. Bu da alerji ve astıma karşı korur.

5. Bağışıklık sistemini desteklemek

Anne sütü, laktoferin, bifido faktörü ve lipit içeriği nedeniyle, bebeklerin güçlü bir savunma sistemine sahip olmalarına yardımcı olur. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi güçlenir.

astıma karşı bebeği emzirme

Anne Sütünün Diğer Avantajları

Yukarıda listelenen ve astıma karşı korumaya yardımcı olan avantajlara ek olarak emzirmenin başka avantajları da vardır:

 • Bebeğiniz hastalandığında sindirimi kolaydır.
 • Anne ve çocuk arasındaki ilişkiyi geliştirir ve duygusal istikrarı sağlar.
 • Bebeğiniz hasta veya yorgun olduğunda onu rahatlatır.
 • Anneyi rahatlatır.
 • Doğum sonrası kanama riskini azaltır.
 • Kirlenme riski daha düşüktür, çünkü doğrudan anne memesinden gelir.
 • Bebeğin entelektüel gelişimine yardımcı olur.
 • Stresle savaşır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, çünkü demir içerir.
 • Ani Bebek Ölümü Sendromunu Önler.

“Anne sütü, zararsız olmasının yanı sıra, bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri sağlar.”

Anne Sütü Hangi Besinleri İçerir?

Anne sütü, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini destekleyen canlı hücreler içerir. Ek olarak, karbonhidratlar, proteinler, mineraller, vitaminler içerir ve anti bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir.

Aynı zamanda bir yağ asidi ve amino asit kaynağıdır. Tüm bu besinler bebeğinizin gelişimi için gereklidir. Bebeğinizin ihtiyacı olanı aldığından emin olmak için emzirmek önemlidir.

Sonuç olarak, bebeğini astımdan korumak, her annenin emzirme yoluyla yapabileceği önemli bir görevdir.

Emzirme bebeğinizin hayatının ilk altı ayında önerilir. Emzirme bebeğinizin sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesini sağlar.

Ek bir fayda olarak, cilt cilde temas, anne ile çocuk arasındaki bağı güçlendirir ve özgüvenini arttırır. Tüm annelerin yaşadığı ve sağlıklı gelişime çok yardımcı olan eşsiz, büyülü bir andır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Huo X, Chu S, Hua L, et al. The effect of breastfeeding on the risk of asthma in high-risk children: a case-control study in Shanghai, China. BMC Pregnancy Childbirth. 2018;18(1):341. doi:10.1186/s12884-018-1936-5
 • NHS UK. Breastfeeding ‘cuts childhood asthma risk’. [Avaiable online].
 • Oddy W, H: Breastfeeding, Childhood Asthma, and Allergic Disease. Ann Nutr Metab 2017; 70 (2): 26-36. doi: 10.1159/000457920

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.