Çocuklarda Sivrisinek Isırıkları:Ne Yapmalısınız?

Çocuklarda sivrisinek ısırıkları genellikle büyük sağlık sorunlarına neden olmaz ancak bu, ısırıkları daha az rahatsız edici hale getirmez. Sivrisinek ısırıklarını önlemek ve bunların tedavisine yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.
Çocuklarda Sivrisinek Isırıkları:Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 27 Aralık, 2020

Sivrisinek ısırıkları, özellikle yaz aylarında sandığınızdan çok daha yaygındır. Bu ısırıklar çocuklarda meydana geldiğinde, kendilerini kaşıyıp yaralanmalara neden olabileceğinden ebeveynler özel dikkat göstermelidir.

Genelde çocuklar bu tür ısırıklara karşı çok savunmasızdır çünkü zamanlarının çoğunu dışarıda oynayarak geçirirler.

Oldukça rahatsız edici olmaya devam etse de, uygun şekilde tedavi edildiğinde sinek ısırıkları sağlık konusunda tehdit oluşturmaz. Çocuklarda sivrisinek ısırıklarını önlemenin pek çok yolu vardır.

Çocuklarda sinek ısırıkları: Vücut nasıl tepki verir?

Çocukların fark edeceği ilk şey, sineğin ısırdığı bölgenin kaşınmasıdır. Derideki sinirler bu bilgiyi iletir. Sivrisineklerin tam olarak yaptığı şey, çocuğun vücudundaki pıhtılaşmayı otomatik olarak harekete geçiren kan damarını delmektir.

Vücut sivrisinek tükürüğünü garip bir şey olarak algılar ve buna tepki olarak pıhtılaşmayı etkisiz hale getirir. Bu, sivrisinek ısırıklarının karakteristik özelliği olan kaşıntı ve şişliği tetikler.

Genelde sivrisinek ısırıklarının sebep olduğu kaşıntı belirli bir bölgede meydana gelir. Ancak bazı durumlarda, özellikle çocuklarda, ısırığın olduğu yerden uzak diğer bölgelerde de reaksiyonlar meydana gelebilir.

Vücudun verdiği tepkinin yoğunluğu, her zaman bir çocuğun sinekteki veya böcekteki maddeye ne kadar duyarlı olduğuna bağlıdır.

ciltte sinek ısırığı

Çocuklarda sinek ısırıklarına ne yapılmalı?

Çoğu durumda, çocuklar bir sivrisinek tarafından ısırıldıklarını anlarlar. Sivrisineğin ısırdığını görmeseler bile, şişlik ve kaşıntı semptomlarının meydana gelmesiyle bunu fark ederler.

Maalesef çocuklar, dışarıda çok fazla vakit geçirdiklerinden sivrisinekler için kolay hedef kaline geliyorlar. Sivrisinek bir çocuğu ısırdığında, ebeveynlerin atması gereken ilk adım, yukarıda belirtilen semptomlardan kaçınmak için etkilenen bölgeye buz uygulamaktır.

Alüminyum klorür içeren bir deodorantın uygulanması da kaşıntının yatıştırılmasında faydalı olabilir. Aynı zamanda, soğuk kompress ısırık çevresindeki alanı uyuşturabileceğinden kaşıntıyı da önleyebilir.

Soğuk bir şey uyguladıktan sonra kalamin losyonu veya hidrokortizon kremi sürmenizi öneririz. Bunlar lekenin birkaç gün içinde kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı şişme, irin veya kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri görürseniz, mutlaka doktora danışın. Özellikle çocuklar, sivrisinek ısırıklarını sürekli kaşıdıkları için enfeksiyona meyillidir.

Son olarak, sivrisineklerin belirli hastalıkların taşıyıcıları olarak da bilindiğini belirtmekte de fayda vardır. Herhangi bir anormal semptom fark ederseniz, çocuğunuzu hemen muayene için sağlık merkezine götürmelisiniz.

“ Maalesef çocuklar, dışarıda çok fazla vakit geçirdiklerinden sivrisinekler için kolay hedef kaline geliyorlar.”

Çocuklarda sinek ısırıklarını nasıl önleriz?

çocuklarda sinek ısırığı

Çocuklarda ve yetişkinlerde sivrisinek ısırıklarını önlemek nispeten kolaydır. Özellikle bu durumdan en çok muzdarip olan çocuklarla ilgili birkaç yararlı ipucunu aklınızda tutmanız yeterlidir.

Sivrisinek ısırığı riskinden kaçınmanın en basit yollarından biri, çocuklarınızın dışarıda oynadığı saati kontrol etmektir. Genel olarak, gün doğumu ve gün batımı, sivrisineklerin en aktif olduğu zamandır. Bu nedenle, çocuklarınızın bu zamanlarda nerede oynayacağına özellikle dikkat etmek en iyisidir.

Isırıkları önlemenin bir başka yolu da sivrisineklerin ve diğer böceklerin evlerimize girmesini engellemektir. Bunun için iyi bir çözüm, özellikle yaz aylarında evinizdeki pencerelere sineklik taktırmaktır.

Aynı zamanda, evinizde ve çocuğunuzun çevresinde içerisinde su bulunan kapları temizlemek ve boşaltmak önemlidir. Sivrisineklerin en çok ürediği yer burasıdır. Çocuklarınız dışarıda oynuyorsa, sivrisineklerin yumurtalarını bırakabilecekleri durgun suları da kontrol etmeniz gerekir.

Çocuklarda sivrisinek ısırıklarını önlemenin en geleneksel yöntemi bir çeşit koruyucu krem sürmektir. Giysiler söz konusu olduğunda ise, çocuklar açık havada oynarken ciltlerini açıkta bırakmayan kıyafetler tercih etmelidir.

Sonuç olarak, sivrisinek ısırıkları çocuklarda çok yaygındır ancak bunu önlemek kadar tedavi etmek de kolaydır. Endişelenmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken, küçük çocuğunuzun semptomlarını hafifletmek için yukarıdaki tavsiyeleri uygulamak.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğum Neden Sivrisinekler Tarafından Isırılıyor?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğum Neden Sivrisinekler Tarafından Isırılıyor?

Diğerleri rahatça oynarken neden benim çocuğum neden sivrisinekler tarafından ısırılır? Aşağıdaki yazımızda size bunun cevabını bildiriyor olacağız


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.