Gençler İçin Cilt Bakımında Etkili 10 İpucu

Ergenlik döneminde cildimiz hormonal değişiklikler nedeniyle birçok değişiklik yaşar. Bu makalede, gençlerin ciltlerini sağlıklı ve ışıltılı tutmaları için etkili cilt bakımı ipuçlarını bulacaksınız.
Gençler İçin Cilt Bakımında Etkili 10 İpucu

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2021

Ergenlik, insanların birçok hormonal değişim yaşadığı ve belirli alışkanlıklar edindiği bir dönemdir. Bu hormonal değişiklikler, dikkate almamız gereken dış belirtilere neden olur. Bu nedenle size gençler için cilt bakımı ipuçları vereceğiz.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu değişikliklerin çoğu ciltte meydana gelir. Bazı belirtiler sivilceler ve hatta aknenin neden olduğu püstüller olabilir. Ardından, yararlı cilt bakımı ipuçları bulacaksınız.

Gençler için cilt bakımı ipuçları

1. Cildinizi düzenli olarak nemlendirin

Cildinizi nemlendirmek sadece gençler için değil, herkes için çok önemlidir. Ve bunu düzenli olarak yapmalısınız.

Aynada sivilcelerini sıkan kız

Cilt bariyerinizi sağlıklı tutmak için A vitamini, allantoin ve E vitamini içeren kremler kullanmalısınız.

2. Ergenlik döneminde cilt lezyonlarınıza dokunmaktan kaçının

Ergenlik döneminde sivilce veya akne görünümü nedeniyle cilt lezyonlarımıza dokunma, patlatma veya kaşıma eğilimindeyiz. Bunu yapmamalısınız çünkü bir süper enfeksiyona veya cildinizde hiperpigmente bir leke olarak kalacak daha büyük bir lezyona neden olabilirsiniz.

3. Uygun cilt bakımı ürünleri kullanın

Ergenlik döneminde, bileşenleri arasında yağ içeren cilt bakım ürünlerini kullanmamalısınız. Ayrıca etiketleri, bunların komedojenik olmadığını söylemelidir.

Ayrıca cilt tipinize göre makyajınızı seçmelisiniz. Aksi takdirde akne, tahriş ve hatta deri iltihabına neden olabilirsiniz.

4. Sağlıklı bir cilt bakımı rutini oluşturun

Bir cilt bakımı rutini, cildinizi güzelleştirmeyi, sağlıklı tutmayı ve erken yaşlanmasını önlemeyi amaçlar. Bunu yapmak için, şu 3 kolay adımı izlemeniz yeterlidir:

  • Temizlik.
  • Nemlendirme.
  • Koruma.

Temizlik en önemli adımlardan biridir çünkü gece oluşan tüm ölü deri hücrelerini temizler. Aslında gün içinde oluşan kirli hava veya makyaj kalıntılarını gidermek için yatmadan önce de yapmalısınız.

5. Benleri ve izleri kontrol ettirmek için bir uzmanı ziyaret edin

İnsanlar genellikle derilerindeki izleri ve benleri kontrol etmek için dermatoloğu ziyaret etmezler. Bununla birlikte, tümör benzeri lezyonlar genellikle ergenlik döneminde kısa süreli güneşe maruz kalmadan kaynaklanır ve bu da kabarcıklara veya eriteme yol açar.

6. Güneş kremi uygulayın

Bu size verebileceğimiz en önemli ipucu. Hava nasıl olursa olsun, her gün güneş kremi sürmelisiniz.

Doktorlar, SPF’si 50 veya üzeri olan güneş kremlerini önermektedir. Ayrıca UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalılar. Bunları güne başlamadan önce sabah uygulamalısınız. Ve 2 saatte bir uygulamaya devam etmelisiniz.

7. Peeling Yapın

Cildinizi pul pul dökmenin farklı yöntemleri vardır. Fiziksel (elmas uçlu mikrodermabrazyon), kimyasal (alfa hidroksi asit veya beta hidroksi asit) veya kremlerle birlikte olabilirler.

Yaşamın bu döneminde, cilt zaten zararlı dış etkenlere maruz kalmıştır, bu nedenle ayda bir peeling yapmak iyi bir fikir olabilir.

Sivilceler için cilt bakımı yapan genç

8. Ergenlik döneminde ev yapımı tedavilerden kaçının

Günümüzde ev yapımı yüz maskeleri oldukça yaygındır. İnsanlar mutfaklarından avokado, hindistancevizi yağı, yumurta veya bal gibi malzemeleri kullanarak hazırlarlar. Bu tür yüz maskeleri, cilt üzerinde yan etkileri olabileceği veya önceden var olan sorunları daha da kötüleştirebileceği için önerilmez.

9. Dudaklarınızı nemlendirin

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, dudaklar genellikle bir kenara bırakılır. Ve ergenlik döneminde, özellikle kadınlar söz konusu olduğunda, gençler dudaklarını kurutan rujları kullanmaya başlarlar.

Bu yüzden dudaklarınızı nemlendirmek için dudak balsamları vardır. Genellikle shea yağı, hiyalüronik asit ve kakao yağı içerirler.

10. Belirli tüy alma yöntemlerinden kaçının

Bu dönemde tüyler vücudun farklı bölgelerinde çıkmaya başlar. Bu nedenle gençler farklı epilasyon yöntemleri kullanmaya başlarlar.

Tüy dökücü ağda ve kremlerden kaçınmalısınız çünkü bir süre sonra tüylerin alındığı alanlarda hiperpigmente lezyonlar bırakırlar.

Ayrıca bu ürünler tahrişe ve yanıklara neden olabilir. Öte yandan lazer ve yoğun atımlı ışık epilasyon güvenli ve etkili tekniklerdir.

Gençler için cilt bakımı ipuçları

Sonuç olarak, kendi cildinize uyum sağlayan bir cilt bakımı rutini takip etmek çok önemlidir. Temizleme, nemlendirme ve koruma, her cilt bakımı rutininin temel adımlarıdır.

Dahası, güneş lekelerini, doğum lekelerini ve lezyonları kontrol ettirmek için yılda en az bir kez dermatoloğu ziyaret etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Turgeon, E W. “Adolescent Skin: How to Keep it Healthy.” Canadian family physician Medecin de famille canadien vol. 32 (1986): 2427-33.
  • Marcoux D. Cosmetics, skin care, and appearance in teenagers. Semin Cutan Med Surg. 1999 Sep;18(3):244-9. doi: 10.1016/s1085-5629(99)80022-4. PMID: 10468044.
  • Strauss JS. Skin care and incidence of skin disease in adolescence. Curr Med Res Opin. 1982;7(Suppl 2):33-45. PMID: 6213377.
  • Del Rosso, James Q. “The role of skin care as an integral component in the management of acne vulgaris: part 1: the importance of cleanser and moisturizer ingredients, design, and product selection.” The Journal of clinical and aesthetic dermatology vol. 6,12 (2013): 19-27.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.