Cildinizi Nemlendirmek ve Korumak İçin 6 İpucu

Cildinizin nemli ve güzel görünmesi için korunmaya ihtiyacı vardır. Özellikle de hamilelik dönemi ve doğum sonrasında. Bu çok zor bir görev gibi gözükse de, size göstereceğimiz ipuçlarıyla işiniz kolaylaşacak. 
Cildinizi Nemlendirmek ve Korumak İçin 6 İpucu

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2019

Hava değişikliği, hormonal bozukluklar, kirlilik, güneş ve kötü alışkanlıklar cildinizi kurutabilecek faktörlerdir. İyi haber şu ki bütün bu sorunlar cildinizi nemlendirmek ve sağlıklı tutmak için uygulayabileceğiniz birkaç püf noktası ile yok edilebilir.

Mükemmel bir cilt elde etmek için günlük rutininizde yapmanız gereken her şeyi bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek ve ışıl ışıl tutmak için 6 püf noktası

Pürüzsüz, güzel ve parlak bir cilde sahip olmak zor değildir. Yüksek sıcaklıklar, hamilelik ve çevresel faktörlerin cildinizi tahrip etmesini önlemek için uygulayabileceğiniz bazı basit rutinler vardır. Bu ipuçlarını not edin.

Bol su için

Cildinizi nemlendirmek için içeriden başlamalısınız. Bunu başarmak için her gün en az 8 bardak su içmelisiniz.

Su içmek, cildinizin kuru görünmesine neden olan toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Ayrıca içtiğiniz suyun% 15-20’sinin cildinize gittiği tahmin edilmektedir.

cildinizi nemlendirmek için su için

Cildinizi ölü derilerden arındırın

Cildi nemlendirmenin ikinci püf noktası, haftada bir kez peeling yapmaktır. Hatta, bu gerekli bir uygulamadır!

Kirlilik, toz parçacıkları, makyaj ve yabancı maddeler cildinizin yüzeyinde kalır. Zamanla bu unsurlar cildinizi daha da kurulaştırır.

Bu nedenle, cildinizi iyice temizlemenize ve ölü hücrelerden arındırmanıza yardımcı olmak için peeling yapmanızı tavsiye ederiz.

Belirli cilt ürünleriyle veya doğal malzemelerle peeling yapabilirsiniz. Yalnız aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Haftada bir kez peeling yeterlidir. Aksi takdirde, cildinizi tahriş edebilir ve durumu daha kötü hale getirebilirsiniz. Ayrıca cildinizi her gün nazikçe temizlemelisiniz.

Nemlendirin ve koruyun

Cildinizi her gün krem ve losyonlarla nemlendirmelisiniz. Özellikle kollarınız, dizleriniz ve dirseklerinizi nemlendirmeniz çok önemlidir. Bunu yapmak için en iyi zaman, duş sonrasıdır. Çünkü cildiniz henüz ıslaktır ve nemi daha iyi hapseder.

Ek olarak, cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanmalısınız. Özellikle sivilceniz varsa, doğal tedavilerle cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Cildinizi korumaya gelince, UVA ve UVB ışınlarının her ikisini de engelleyen güneş koruyucuları kullanmayı unutmayın. Cilt tipinize uygun olanları seçtiğinizden emin olun. Ayrıca en az 50 SPF yani güneş koruma faktörüne sahip ürünler seçmeye çalışın.

Dinlenin ve rahatlayın

Dinlenmek, insanların en çok ihmal ettiği ama genel sağlığımız için en önemli püf noktalarından biri. İyi uyuduğunuzda ve yeterince dinlendiğinizde cildiniz ölü cilt hücrelerini atmak ve dokusunu yenilemek için “tamir moduna” geçer.

Ama dinlenmeye gereken önemi vermezseniz, cildiniz nemini yitirir. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır.

dinlenmek

Dengeli bir diyet izleyin

Yiyecekler de cildinizi nemlendirmek için önemli bir rol oynar. Yeni hücreler üretme yeteneği, aldığınız proteinlere, vitaminlere ve minerallere bağlıdır.

Yeterince yağ ve karbonhidrat tüketmemek vücudunuzun besinleri sindirmesini zorlaştırır. Bu ekstra çabadan cildiniz de etkilenir.

Yüksek lif içeriği nedeniyle bol sebze tüketmek idealdir. Sebzeler, sindirime ve atık malzemenin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Vitaminleri unutmayın

Cildinizin sağlığını doğrudan etkileyen vitaminler vardır. Bunları hap şeklinde tüketebilir veya doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Örneğin, C vitamini bir antioksidan görevi görür ve cildinizi pürüzsüz ve esnek tutmak için kolajen üretimini uyarır.

B kompleksi vitaminleri, cildinizi ve saçınızı tamir eden hücreler olan fibroblastların üretimini teşvik eder. Diğer yandan, A Vitamini iyileşmeyi uyarır.

Sonuç olarak, cildinizin nemli kalmasını sağlayan bu ipuçlarını rutininizdeki bazı küçük değişikliklerle gerçekleştirebilirsiniz. Doğru ürünleri kullanarak cildinize iyi bakmayı ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.