Çocuğun Ateşi Olup Olmadığı Doğal Yollarla Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuz hastaysa ancak evinizde termometre yoksa ateşi olup olmadığını doğal yollarla anlayabilirsiniz. Bu yazıda bunu nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz. 
Çocuğun Ateşi Olup Olmadığı Doğal Yollarla Nasıl Anlaşılır?

Son Güncelleme: 15 Ağustos, 2020

Çocuklar sık sık kendilerini iyi hissetmedikleri için şikayet ederler. Bunun nedeni çoğu zaman vücut sıcaklıklarının yüksek olmasıdır. Evinizde bir termometre yoksa hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Bu yazıda size çocuğun ateşi olup olmadığı doğal yollarla nasıl anlaşılır, bundan bahsedeceğiz.

Elbette her anne çocuğunun vücut sıcaklığının normalden biraz daha yüksek olup olmadığını anlamasına yardım edecek bazı doğal yöntemler olduğunu bilmeli. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri bir termometre kadar güvenilir değildir.

Çocuğun ateşi olup olmadığı doğal yollarla nasıl anlaşılır?

İşte çocuğun ateşi olup olmadığını doğal yollarla anlamak için bazı ipuçları:

1. Elinizi alnına koyun

Her şeyden önce ateşleri varken onlara dokunduğunuzda ciltlerinin daha sıcak olacağını bilmelisiniz. Bu yüzden çocuğun alnına veya vücudunun başka bir yerine elinizi koyabilirsiniz. Ateşleri olduğunda vücut ısılarında artış olacaktır.

Çocuğunuzun ateşi varsa normalden çok daha sıcak olacaktır. Alnı nemli ya da terden ıslanmış durumda olabilir.

Ancak bir çalışmaya göre, dokunarak ateş ölçülmeye çalışıldığında ateşin yüksekliğinin aslında olduğundan daha fazlaymış gibi algılanabileceğini gösterdi. Ancak iyi olan şey nadiren birkaç onda birlik veya daha fazla yanılma payı olmasıdır.

kız çocuğu ateş

2. Dehidrasyon

Ateşi olup olmadığını doğal bir şekilde kontrol etmek için bir başka yöntem de susamış hissedip hissetmediğine veya ağız kuruluğu olup olmadığına bakmaktır. Ateşi olan kişilerde dehidrasyon riski yüksektir. Benzer şekilde idrar rengi de susuzluk çekip çekmediklerini ve ateşleri olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Bu nedenle çocuğunuzun idrarının renginin gerçekten sarı olduğunu fark ederseniz, bunun, onun vücudunun susuz ve ateşli olduğunun bir göstergesi olabileceğini unutmayın. Aksine normalden daha koyu renkli idrar da yüksek vücut ısısı anlamına gelebilir.

“Her şeyden önce ateşleri varken onlara dokunduğunuzda ciltlerinin daha sıcak olacağını bilmelisiniz. Bu yüzden çocuğun alnına veya vücudunun başka bir yerine elinizi koyabilirsiniz.”

3. Ten rengi

Genel olarak vücut ısısında ateş kaynaklı bir artış olması cildinizin özellikle de yanaklarınızın renginin kırmızılaşmasına yol açar. Ancak çocuğunuz koyu tenliyse teninin kırmızı olup olmadığını anlamak zor olabilir; bunu unutmayın.

4. Kalp atışı

Dördüncü olarak, kalp atış hızı da termometre kullanmadan çocuğun ateşi olup olmadığını anlamak için bir başka yoldur. Çocukların nabzını alarak doğal yolla ateşi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Elbette çocuğunuzun normal kalp atış hızını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanında ateşi olan çocukların kalp atış hızlarının genellikle daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Şüphesiz, bu, çocuğunuzun ateşi olup olmadığını anlamanın en güvenilir yollarından biridir.

Alına veya boyuna dokunarak doğal yolla çocuğun ateşi olup olmadığını anlamak için ipuçları

Dokunmak, çocuğun ateşi olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu işlem çok basittir. Tek yapmanız gereken çocuğunuzun alnına veya boynuna dokunup normalden daha sıcak olup olmadığına bakmaktır.

Her durumda göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunlar sayesinde ateşi doğru bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olabilirsiniz.

  • Her zaman avucunuzun içini kullanın. Elinizin bu kısmındaki deri diğer bölgeler kadar hassas değildir.
  • Doğal yolla ateş olup olmadığını kontrol etmek için çocuğunuzun ellerine veya ayaklarına dokunmayın. Çocuğun yüksek ateşi olsa bile vücudun bacak ve kol gibi bölgeleri soğuk olabilir.
erkek çocuğu ilaçlar termometre
  • Ancak ısı hissi her zaman çocuğunuzun ateşi olduğu anlamına gelmez. Hatta bazen çocuğunuzun cildi çok sıcak olsa bile sağlığı mükemmel durumda olabilir. Öte yandan bazen dokunulduğunda cildi soğuk gelmesine rağmen çocuğun ateşi olabilir.
  • Çocuğunuzun vücut ısısını, çok sıcak ve çok soğuk olmayan bir odadayken kontrol ettiğinizden emin olun. Benzer şekilde, bu tekniği çocuklar spor yaptıktan sonra kullanmayın.

Son olarak bu yöntemlerin her zaman güvenilir olmadıklarını unutmayın. Bu nedenle emin olmak için en güvenilir yol olduğundan bir termometre kullanmanızı öneririz. Her durumda çocuğunuzun ateşi olduğunu düşünüyorsanız, en önemli şey doktorunuza danışmaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.