Kadınlarda Arteriyel Hipertansiyon: Nedenleri ve Tedavisi

Birkaç yıl öncesine kadar, arteriyel hipertansiyon yani yüksek tansiyon erkeklerde daha yaygın bir rahatsızlık olarak görülüyordu. Bununla birlikte, bu sorun son yıllarda kadınlar arasında önemli bir artış göstermektedir.
Kadınlarda Arteriyel Hipertansiyon: Nedenleri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2019

Birkaç önemli sayıya değinmeye değer: Tüm dünyada yaklaşık bir milyar insan yüksek tansiyondan muzdarip.

Sessiz ve çok yaygın bir hastalık

Bu hastalığın “sessiz bir katil” olduğu düşünülmektedir. Bu adın verilmesinin nedeni, genellikle belirgin semptomların bulunmamasıdır.

Dünya çapında, arteriyel hipertansiyondan muzdarip insanların yaklaşık% 57’si durumlarının farkında değildir.

Yüksek tansiyon doğru tedavi edilmezse, organ hasarı olasılığı artar. Kalp, böbrekler, beyin ve hatta gözler gibi diğer organların zarar görme riski de artar.

Kadınlar için arteriyel hipertansiyon riski yaşla birlikte artmaktadır. 65 yaş üstü kişilerin yaklaşık% 40’ında yüksek tansiyon vardır.

Kan basıncı, kalbin atardamar duvarlarına kan pompalama kuvvetidir. Yani yüksek tansiyon, kalbin kan pompalamak için daha fazla çalıştığı anlamına gelir. Bu daha sonra arter duvarlarında hasar oluşturur. Kan basıncı ölçümü iki farklı sayıdan oluşur:

  • Sistolik kan basıncı: Sistolik kan basıncı, kalbiniz atarken kan damarlarınızdaki basıncı ifade eder. Normal sistolik kan basıncı 120/80 mmHg’dir.
  • Diyastolik kan basıncı: Bu ikinci sayı, kalp atışları arasındaki yani kalbinizin dinlendiği sırada kalp damarlarınızdaki basıncı ifade eder. Sabit basıncın 140/90 mmHg’nin üzerinde olması, arteriyel hipertansiyon göstergesidir.
kadınlarda arteriyel hipertansiyon hastalığı

Kadınlarda Arteriyel Hipertansiyon ve en yaygın nedenleri

Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda, yüksek tansiyonun nedenlerinden biri kontraseptif haplardır. Bu durumda kadınlar hamileliği önlemek için diğer doğum kontrol yöntemlerini tercih edebilir. Bir kadın hapı almayı bıraktığında kan basıncı seviyeleri normale dönecektir.

Menopoz döneminde de kadınlarda arter basıncı artar. Bunun nedeni hormonal değişiklikler ve bu aşamada ortaya çıkan östrojen seviyelerindeki azalmadır. Kadınlar yaşlandıkça, yüksek tansiyon giderek daha yaygın hale gelir ve oranlar aynı yaş grubundaki erkeklere göre daha fazladır.

Kadınlarda en ciddi arteriyel hipertansiyon türlerinden biri, hamilelik sırasında ortaya çıkan hipertansiyondur. Hamile bir kadında yüksek tansiyon konvülsiyonlar (eklampsi) ve bebeğin gelişimi ile ilgili sorunlar gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Obezite, hareketsiz yaşam ve stres, kadınlarda yüksek tansiyon nedenleri arasındadır. Kadınlar için riski artıran bir diğer faktör de polikistik overlerdir.

Kadınlar neden arteriyel hipertansiyon konusuna dikkat etmeli?

Kısa bir süre öncesine kadar, bu kardiyovasküler hastalığın sadece erkeklere özgü olduğu düşünülüyordu. Ancak bugün bu bilginin yanlış olduğunu biliyoruz. Günümüzde, kalp hastalığı kadınlarda en yaygın ölüm nedenlerindendir.

Her 200 kadından biri meme kanseri nedeniyle ölüyor. Aynı zamanda, kardiyovasküler hastalıklar, kadınlarda her üç ölümden birinin nedenidir. Gördüğünüz gibi kalbimizi sağlıklı tutmak son derece önemli bir konudur.

Arteriyel hipertansiyon genellikle semptom üretmez. Ancak yüksek tansiyon göstergesi olabilecek herhangi bir işarete dikkat etmemiz önemlidir. Örneğin, düzenli tansiyonunuzu ölçmek, herhangi bir düzensizliği fark etmenin en iyi yoludur.

tansiyon tedavisi

Önleme ve tedavi

Bir kardiyologla görüşmek, kadınlar için jinekolog ziyaretleri kadar önemlidir. Yüksek tansiyonu olan kadınlarda beyin kanaması riski erkeklerden daha fazladır ve sonuçlar çok daha ciddidir.

Erkeklerin yüksek tansiyon konusunda dikkatli olmaları gerektiği bir sır değil, ama artık kadınların da temkinli olması gerektiğini biliyoruz.

Ailenizin sağlık geçmişine bakın. Ailenizde yüksek tansiyon varsa, bu hastalığı önlemeye yönelik adımlar atmanız gerekir. Kolesterol seviyenizi izlemek, arteriyel hipertansiyondan kaçınmanın bir başka önemli yoludur.

Hipertansiyon tedavisi, özel bazı ilaçların kontrollü dozajlarda alınmasını içerir. Sağlıklı bir diyet ve aktif kalmak da kalp sağlığına katkıda bulunur.

Normal kan basıncı seviyelerini korumak, kalp damar hastalıkları ve böbrek yetmezliği riskini büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır. İlginizi çekebilir ...

Hamilelikten Sonra Vücuttaki Değişimler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamilelikten Sonra Vücuttaki Değişimler

Vücudunuzun hamilelikten sonra değişimler geçirdiğini biliyor musunuz? Yaygın olarak görülen değişimlerden bazıları sizi şaşırtabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Saudan, P., Brown, M. A., Buddle, M. L., & Jones, M. (1998). Does gestational hypertension become pre-eclampsia? British Journal of Obstetrics and Gynaecology, 105, 1177–1184.
  • Pacheco, J. Hipertensión arterial en diferentes edades de la mujer. An Fac med. 2010; 71 (4): 257-64. [En línea].
  • VV.AA. Hipertensión en la mujer. Sociedad Argentina de Hipertensión Arterial. [En línea].

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.