Tuz Kullanmadan Yemek Yapmak: Beş Harika Alternatif

17 Mart 2020
Sağlığımız için zararlı olduğunu bilsek de genelde aynı tarifleri yapmaya devam ederiz. Tuz kullanmadan yemek yapmanın faydalarını bu yazımızda öğrenin.

Aşırı tuz tüketiminin sağlık açısından taşıdığı riskler hakkında her gün yeni bir şey daha öğrenmeye devam ediyoruz. Ancak çoğumuza göre tuz kullanmadan yemek yapmak gerçekçi bile değil. Bu yazımızda, tuz kullanmadan fakat yemeğin tadından da feragat etmeden nasıl yemek yapabileceğinizi anlatacağız.

Birçok kişi artık tuzun ne kadar sağlıksız olduğunu bildiği için temkinli davranıyor. Ancak diğer yandan, işlenmiş yiyeceklerin beslenmemizdeki yeri arttıkça bunların içeriğindeki sodyuma da daha çok maruz kalmış oluyoruz.

Bir doktora giderek her şeyi değiştirebilirsiniz. Herhangi bir hekim bile size düşük sodyumlu bir diyet önerecektir. Durum bu olunca tuz kullanmadan nasıl lezzetli yemek yapılabileceğini öğrenmenin vakti gelmiş demektir.

Unutmayın: tat vermek için tuz dışında kullanabileceğiniz başka malzemeler de var. Tuz kullanmadan yemek yapmak için beş harika alternatifi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Tuz kullanmadan yemek yapmak için beş alternatif

1. Baharat kullanın

Lezzetli yemekler yapmak için en büyük yardımcınız baharatlardır ve bu yüzden de yemek yapan herkesin yatırım yaptığı malzemelerdir. Mutfaktaki en büyük yardımcılarınız olan bu otlar ve baharatlar domates, havuç, mısır, fasulye, patates ve biber gibi her türlü sebzeye yakışacaktır.

Ayrıca biftek, tavuk, hindi ve balık ürünleriyle de kullanabileceğiniz birçok ot var. Bu otlardan en çok bilinenler arasında fesleğen, frenk soğanı, kişniş, maydanoz, dağ kekiği ve biberiyeyi sayabiliriz. En sık kullanılan baharatlar ise köri, kırmızı biber, hardal tohumu, karabiber, tarhun, sarımsak, tarçın, muskat ve karanfildir.

salata yapan kadın

2. Taze sebzelerle pişirin

Markette bulabileceğiniz düşük sodyumlu birçok meyve ve sebze var. Örneğin kurutulmuş domates ekmek ve pizzalara harika bir tat verir. Diğer düşük sodyumlu meyve ve sebzelerden bazıları arasında mantar, kiraz, havuç ve ıspanağı örnek verebiliriz.

3. İşlenmiş gıdalardan uzak durun

İşlenmiş gıdalar genelde yaklaşık %75 oranında bir sodyum içeriğine sahiptir. Bu sebeple, beslenmemizde de ona göre düzenlemeler yapmalıyız. Bu kategoriye giren gıdalar konserveler, hazır çorba ve soslardır.

Bu ürünlerin kullanımını azaltmanın ya da kontrol etmenin yollarından biri paketin üstünden içeriğindeki sodyum oranına bakmaktır. Ayrıca konserve fasulye alırsanız sudan geçirerek fazla tuzunu akıtabilirsiniz.

Aynı zamanda da yağ, zeytin, işlenmiş etler ve turşular da az tüketmeniz gereken gıdalardandır çünkü bunlar tuzlanma ya da konserve yapma sürecinden geçirilir. Donmuş sebzeler yerine, muhafaza etmek daha zor olsa da tazelerini tercih etmek en iyisi.

4. Bazı önceden işlenmiş ürünlerden kaçının

Önceden işlenmiş sarımsak ve soğan gibi ürünlerleri fazla tuz içerdiği için mutfağınızda bulundurmayın. Bunlar yerine taze otları ya da balzamik, kırmızı, pirinç ya da beyaz sirke gibi değişik sirke çeşitlerini tercih edin. Tarifinize lezzet katmak için bu malzemeleri pişirme işleminin en sonunda eklemelisiniz.

“Artık birçok insan fazla miktarda tüketimi sağlıksız olan tuzdan korkar oldu.”

5. Narenciye kullanın

Tuz yerine çeşni olarak kullanabileceğiniz bir başka opsiyon da bir sıkım misket limonu ya da normal limon eklemektir. Bu sayede tuzun etkisinin benzerini çok daha sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yemeklerinize ekstra C vitamini de eklemiş olursunuz. Yemeğinize narenciye ekleyerek çorba, salata, tavuk ve balıklarınızın lezzetine lezzet katabilirsiniz.

tuz kullanmadan yemek yapmak

Sonuç

Mutfakta kullanabileceğiniz sayısız seçenek ve alternatif olduğundan, lezzetten ödün vermeden sağlıklı beslenebilmek için tek yapmamız gereken bakış açınızı genişletmektir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, tuz kullanmadan yemek yapmak size ilk başta ağzınızın tadı yokmuş gibi hissettirebilir. Neyse ki tat alma algınız zamanla buna adapte olur ve çok yakında aradaki farkı fark etmemeye başlarsınız.

Bir süre sonra yemek yaparken tuz kullanmak aklınıza bile gelmez ve binbir türlü baharatı keşfetmek hoşunuza gitmeye başlar. Gördüğünüz gibi, tuz kullanmadan yemek yapmak hem mümkün hem de çok basit. Öyleyse saydığımız seçenekleri hemen bugün deneyin!

  • Li C., Miao X., Li F., Adhikari BK., et al., Curcuminoids: implication for inflammation and oxidative stress in cardiovascular diseases. Phytother Res, 2019. 33 (5): 1302-1317.
  • Mousavi S., Bereswill S., Heimesaat MM., Immunomodulatory and antimicrobial effects of vitamin C. Eur J Microbiol Immunol, 2019. 9 (3): 73-79.