Çocuklara Meyveyi Sevdirmenin 7 Yolu

2 Kasım 2019
Çocuklar için meyve tüketimi çok önemi ve faydalıdır. Çocuklarınızın daha fazla meyve yemesini teşvik etmek için bu yazımızda size hem eğlenceli hem lezzetli tarifler sunacağız.

Çocuklara meyveyi çekici göstermek her zaman kolay olmayabilir. Her ne kadar zor olursa olsun birazcık yaratıcılık ve sabırla çocuklarımızın yeni yiyecekleri denemesini birkaç farklı yolla sağlayabiliriz. En önemli şey ilgililerini doğru bir şekilde yönlendirmeyi başarmaktır.

Meyveler özünde kalorileri bakımından düşük, lifleri yüksek, vitamin ve mineraller ile dolu bir besin kaynağıdır ve çocukların sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Bu nedenle çocuklarınızın beslenme alışkanlığına meyveyi de dahil etmeniz, onların fiziksel gelişimi için oldukça önemlidir. Meyve tüketimi zihinsel ve duygusal istikrarın yanı sıra çocukların odaklanmalarını daha uzun sürdürmelerine de yardımcı olur.

Çocuklar büyüdükçe bazı yemekler çok iştah açıcı görünmese bile oldukça lezzetli olabileceğini anlamaya başlayacaktır.  Çocuklarınızla birlikte markete gidip istedikleri meyveleri seçmelerine izin vermeniz oldukça iyi bir fikirdir. Meyvelere çok ilgili göstermeseler de sabırlı olmanızda fayda var.

Meyveleri eğlenceli bir şekilde çocuklarınıza sunmayı başarırsanız, onları daha heyecanlı hissettirebilir ve meyve yemelerini sağlayabilirsiniz. Onlara verdiğiniz meyvelerin miktarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Unutmayın; her şey ölçüsünde ve kararında olmalıdır.

erkek ve kız çocuğu meyveleri inceliyor

Çocuklara Meyveyi Sevdirmenin 7 Yolu

Aşağıda meyveleri çocuklarınız için çekici yapmanın yedi yolunu bulabilirsiniz:

1. Meyveli dondurma

İlk seçeneğimiz dondurma yapmaktır. Meyveli dondurmaların çoğu meyve püresi ve meyve suyundan hazırlandığı için yapması oldukça pratiktir.

Meyveyi bütün bir şekilde ezin ve bir tutam esmer şeker ile birlikte bir karıştırıcıya koyup karıştırın. Sonra karışımı tercihinize göre farklı kupalara veya bardaklara dökün ve dondurucuya koyun; böylece soğuyarak gerekli kıvama geleceklerdir.

Sonuç olarak çocuklarınızın mutlaka keyif alacağı puding kıvamında bir dondurma elde edeceksiniz. Bu da çocuklarınızın dengeli bir şekilde meyve tüketmesini sağlayacaktır.

2. Meyveli smoothie

Smoothie olarak adlandırılan buzlu içecekler oldukça sağlıklıdır ve yapımı da çok kolaydır.  Çocuğunuzun yeme alışkanlığına çeşitlilik getirmek için birebirdir. Küçük yaşlardan itibaren taze sıkılmış portakal suyunu veya tercihinize göre farklı meyveleri de karıştırarak ortaya eğlenceli bir kombinasyon çıkarabilirsiniz.

Bu içecekleri ayrıca doğal yoğurt ve süt kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde daha doyurucu olurlar ve çocuklarınızın kahvaltısına veya ara öğünlerine de katkıda bulunurlar. Meyveyi çocuklar için çekici hale getirmenin en iyi yollarından birisi budur.

3. Meyve dilimleri

Farklı meyvelerden küçük dilimler kesebilirsiniz, böylece çocuklarınız bu kestiğiniz dilimleri kendi elleriyle alıp yemeye başlayabilir. Bu teknik ev, çiçek veya hayvan gibi farklı tasarımlar yapmak isteyen yaratıcı anneler için mükemmel bir yöntemdir.

Çocuklarınızın çoğu zaman gözleriyle yemek yediğini unutmayın. Meyveleri onlara nasıl sunduğunuza dikkat edin; eğlenceli bir şekilde yaparsanız çocuklarınız meyveleri sevmeye başlayabilir ve her gün onları yemek isteyebilir!

4. Meyve şişleri

Çocuklarınızın kendi hızlarında yemek yemesini istiyorsanız meyve şişleri yapmak sizin için iyi bir yöntem olabilir. Merak etmeyin, yapması göründükleri kadar zor değil! Tek ihtiyacınız olan tahta şişler ve daha sonra dilediğiniz kadar farklı türden meyve.

Şişlere istediğiniz kadar farklı renk ekleyebilirsiniz; böğürtlen, kivi, portakal, ananas, üzüm… Bu onlara bir gökkuşağı yiyormuş gibi hissettirecek!

Çocuklara Meyveyi Sevdirmenin 7 Yolu

Ayrıca küçük karpuz parçalarını keserek ve bunları tahtadan bir kürdana takarak meyve lolipopları da yapabilirsiniz. Bu tarifi biraz daha eğlenceli bir hale getirmek isterseniz, meyveleri bandırmaları için küçük bir kaba sıcak çikolata (veya farklı bir aroma) koyabilirsiniz. 

5. Meyve püreleri

Sırada tam bir klasik var ve yapması oldukça kolay. İşe şeftali, armut, muz, kavun, çilek ve istediğiniz diğer meyveleri ezerek (elinizle veya çatalla) başlayabilirsiniz.

Pürenin kötü bir hal almasını ve rengini değiştirmesini istemiyorsanız içine biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Meyve püresini çok önceden hazırlamanızı tavsiye etmiyoruz çünkü çocuklarınız püreyi yiyene kadar kalitesinde ve tadında azalma olabilir.

6. Meyveli pastalar

Yakın zamanda bir doğum günü varsa, yapacağınız pastanın içine meyve koymaktan çekinmeyin! Böylece çocuklarınız meyve yemek için epey hevesli olacaktır.

Lezzetli bir meyveli pastaya en güzel örneklerden birisi de elmalı turtadır. Meyveyi tatlının diğer tipik malzemeleri ile karıştırabilir veya dekorasyon olarak da kullanabilirsiniz.

7. Meyve şekeri

Son olarak meyve şekerleri yapmanızı öneriyoruz. Çikolatalı elma veya çikolatalı kiraz gibi ev yapımı meyve şekerlemesi yapabilirsiniz.

Tüm bu tarifleri yapabilmeniz için işin içine bir tutam hayal gücü, biraz ön hazırlık ve biraz da eğlence katmanız gerek! Böylece çocuklarınızın sıradan şekerli yiyecekler yerine taze ve doğal meyve tatlıları yemelerini sağlayabilirsiniz.

  • Wong C., Harris PJ., Ferguson LR., Potential benefits of dietary fibre intervention in inflammatory bowel disease. Int J Mol Sci, 2016.
  • Arulselvan P., Fard MT., Tan WS., Gothai S., et al., Role of antioxidants and natural products in inflammation. Oxid Med Cell Longev, 2016.