Tandem emzirme: İki kardeşe birden hediye

Bu yazımızda size iki kardeşe aynı anda verebileceğiniz bir hediyeden bahsedeceğiz, adı Tandem emzirme. Artıları ve eksileriyle sizi bilgilendiriyoruz.
Tandem emzirme: İki kardeşe birden hediye

Son Güncelleme: 29 Ekim, 2020

Bazen bir çocuğumuzu emzirirken tekrar hamile olduğumuzu öğreniriz. Pek çok kadın bebeği mümkün olan en kısa sürede sütten kesmeyi tercih ederken, diğerleri harika bir deneyimi yaşamayı tercih eder: tandem emzirmeyi. İki kardeşe annelerinin göğsünde birlikte büyüme fırsatı verin.

Bu, günümüzde çok görmeye alışkın olduğumuz bir davranış değildir, bu nedenle dikkatimizi çeker. Ancak, yıllar yıllar önce bu alışılagelmiş bir şeydi. Örneğin; büyükannelerimiz bir çocuğu emzirirken, aynı zamanda 4-5 yaşındaki diğer çocuğu da çağırarak onun meme saatini de aradan çıkarırdı.

Bazıları bunun sağlıklı olmadığını düşünür. Fetüs rahimde gelişimini tamamlarken, meme alan diğer büyük kardeş en değerli besinleri süt yoluyla alır. Kürtaj riski oluşturabileceğini düşünenler bile var. Bunların hiçbiri doğru değil. Yazımızın devamında açıklayacağımız çeşitli çalışmalar da bunu desteklenmektedir.

Çünkü aynı veya farklı yaştaki iki çocuğun emzirilmesi, her zaman herkesin yararına olan harika bir deneyimdir.

Tandem Emzirme: Bu Sizin Kararınız, Kimsenin Değil

Tandem emzirme, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda, sizin karar vermeniz gereken bir şeydir. En büyük çocuk 18 ay veya iki yaş arasındaysa, şüphesiz iyi bir seçenek olabilir, elbette tüm verileri bilerek değerlendirmelisiniz.

İşte size önemli ipuçları:

tandem emzirme

Uzmanlar ne diyor?

Amerikan Aile Hekimleri Derneği gibi kuruluşlar, yaptıkları çalışmaların çoğunda, tandem emzirmenin olumlu olduğunu ve çocukların fiziksel ve duygusal gelişimi için çok faydalı olduğunu açıklamaktadır.

  • Anne sağlıklıysa ve hamilelik normal gelişiyorsa, büyük çocuğu emzirmeyi durdurmaya gerek yoktur.

İspanyol Pediyatri Derneği ise, bir bebeği emzirmeye devam etmenin, hamile kalmamız durumunda herhangi bir kürtaja neden olabileceği fikrini desteklememektedir. Dahası, uzun süreli emzirme,  çocuk yetiştirirken yaygın bir alışkanlık olmalıdır.

Çocuğumu emzirmeye devam etmek fetüsün gelişimini etkiler mi?

Hamilelik ve emzirmenin üst üste gelmesi, fetal gelişimi olumsuz etkilemez.

  • Bugün bu eylem hakkında olumsuz bir fikrimiz varsa, bunun nedeni yoksun ülkelerde art arda emzirmenin çok yaygın olmasıdır. Bu ülkelerde anneler emzirmeyi tekrar hamile kalmanın yaygın olduğu 5-6 yaşına kadar uzatır.
  • Buna rağmen, az gelişmiş ülkelerde kürtaj çok yaygındır. İşte bu nedenle güvenilir ilişkiler kuramıyoruz.
tek meme iki çocuk

Büyük oğlum karnımdaki bebeğin besinlerini çalıyor olabilir mi?

İster inanın ister inanmayın doğa ana tecrübelidir. Aslında vücudumuz iki çocuk yetiştirmeye hazırdır. Tandem emzirme, kadınların her zaman yaptığı bir şeydir, bu nedenle hamilelik sırasında vücudumuz, besinleri nasıl dağıtacağını çok iyi bilir.

  • Çeşitli araştırmalara göre, hamileliğin üçüncü ve dördüncü aylarında “Birden fazla emzirme: çoklu ve tandem emzirme” gibi eylemler, hormonların etkileşimi nedeniyle fetustaki tüm besin maddelerine odaklanmak için süt üretimi biraz azalır.
  • Anne doğum yaptığında süt yine büyük miktarlarda üretilir. Buna daha büyük duygu durumlarını da eklersek, tüm bunlar iki çocuğa yetecek kadar süt olduğu anlamına gelir.
  • İspanyol Pediyatri Derneği bize bebeğin doğumundan hemen sonra her iki kardeşi de emzirmenin olumlu olduğunu çünkü süt üretiminin talebe göre uyum sağladığını söylüyor. Bu büyüleyici bir şey!
aynı anda emmek

Tandem emzirme sırasında kontrol edilecek olumsuz detaylar

Tandem emzirme ile ilgili birçok olumsuz efsane bilgiler olduğu gibi, biraz “hayali” fikirler de vardır. Bunlardan biri de, bu deneyim sayesinde çocuklarımızın birbirlerini kıskanmayacağını ve birlikteliklerinin hayatlarının geri kalanında muhteşem olacağını düşünmektir.

  • Tandem emzirmenin en yaygın gerçeklerinden biri, büyük olan çocuğun biraz kıskançlık yaşamasıdır (sonuçta, yenidoğanın büyük olandan daha fazla beslenmeye ihtiyacı oluşacaktır). Ancak bu, emzirsek de emzirmesek de birçok durumda yaşanması mümkün olan bir şeydir. Bu nedenle, anneler olarak çocuklarımızın duygusal dünyasına özen göstermemiz çok önemlidir.
  • Öğrenmeniz gereken bir şey daha var. O da; tetanaljezi sayesinde çocuklarınızın stresinin azalmasıdır.
  • Tandem emzirme sizden, zaman, beceri ve çaba ister. Yorucu olduğu kadar güzel de olabilir, bu yüzden ailenizden ve eşinizden size destek olmalarını isteyin.
  • Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, kolostrum (müshil etkisi olan) ve süt artışı nedeniyle, büyük çocuğunuzun bu dönemde biraz ishal yaşaması oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Sonuç olarak, tandem emzirme sizin karar vermeniz gereken bir şeydir. Vücudunuzu tanıyan biri olarak bu deneyimi yaşama cesaretini ve azmini kendinizde görüyorsanız, sizin için denemeye değen bir tecrübe olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.