Kokusuz Bebek Bezleri: Harika Bir Çözüm

Ebeveynlerin neden herhangi bir parfüm içermeyen kokusuz bebek bezlerini tercih ettiklerini keşfedin.
Kokusuz Bebek Bezleri: Harika Bir Çözüm

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2021

Çoğu ebeveyn bariz faydalarından ötürü kokusuz bebek bezlerini tercih etmeye başladı. Artık piyasada kokusuz bebek bezleri bulmak da mümkün. Bebeklerin sağlığı için her türlü önlemi almamız şart.

Markalar bugünlerde bebekler için üretilen ürünlerin güvenliğinden emin olmak için çok daha fazla önlem almaya başladılar. Güvenlik önlemleri günden güne artış gösteriyor ve daha da sıkı hale geliyor. Buradaki amaç tabii ki bebeklerin sağlığını etkileyebilecek olası olumsuz etkilerin önüne geçebilmek.

Bebekler hala gelişmekte oldukları için oldukça hassas ve savunmasız haldedirler. Cildimiz en büyük organımız olmanın yanı sıra çevresel etmenlere en açık parçamızdır. Bebeklerin ciltleri hala gelişmekte olduğu için oldukça hassas müdahalelerde bulunulmalı ve her koşulda oldukça dikkatli davranılmalıdır.

Bebeklerin ciltleri yetişkinlerinkinden çok daha yumuşaktır. Bundan ötürü, herhangi bir yaralanma durumunda daha çok hasar görürler. Ayrıca bebeklerin bağışıklık sisteminin henüz mikroplara ve diğer dış etmenlere karşı savaşmaya hazır olmadığının da altını çizelim.

Özellikle kullandığınız bebek bezi gerekli özelliklere sahip değilse bebeğinizin cildine zarar verebilir.

Ebeveyninin elinde tuttuğu yeni doğmuş uyuyan bebek

Bebekler İçin Üretilen Ürünler Hakkında

Bebekler için üretilen ürünlerin alkol, paraben, polietilen glikol (PEG), yapay koku ve parfümler, deterjanlar ve diğer zehirli kimyasallardan arındırılmış olması gerekir.

Bölgesel olarak kullanılacak bir ürün dahi olsa ebeveynler bebekleri için kullandıkları ürünler konusunda son derece dikkatli olmalıdırlar. Hep söylediğimiz gibi, hiçbir önlem aşırıya kaçılmış bir önlem değildir.

Tabii bu bebeği korunaklı bir balon içinde izole edeceğimiz anlamına gelmiyor. Ebeveynler bebekler için hangi ürünlerin neden daha iyi olduğunu sürekli olarak araştırmalıdırlar.

Peki Bebekler İçin Uygun Ürünler Hangileridir?

Öncelikle ürünün bebekler için üretildiği ibaresinin bulunması yetmez, kullanılacak ürünlerin test edilmiş ve dermatolojik olarak onaylanmış olması da gerekmektedir.

İkinci olarak bebek bu ürünlere aşırı derecede maruz kalmamalıdır. Örneğin; cildi doğal olarak koruyan yağ tabakasının yok olmasına neden olacak kadar sabuna maruz kalınmamalıdır. Bu tarz sabunları köpürmemelerinden ya da nemlendirici özelliklerinden ayırt edebilirsiniz.

Ürünün bebeğinize uygunluğunu değerlendirmeniz için üçüncü bir kriter de ürünün yapay koku ya da parfüm içermemesidir. Koku ve parfüm türevleri petrolden elde edilir.

Petrol içeren ürünlerin bebeklerin cildine zararlı olmasının yanı sıra, bu maddenin en ufak bir dozu bile son derece zehirli olabilir.

Ayrıca, bebek ürünlerinin talk pudrası ve mineral yağı da içermemesi gerekir. Zira bunlar da bebek cildine zararlı maddelerdir.

Günümüzde şirketlerin en hassas olduğu noktalardan biri bebekler için ürettikleri ürünlerde zararlı olabilecek maddeler olmadığından emin olmaktır.

Kokusuz bebek bezleri

Alerji Yapmayan Kokusuz Bebek Bezleri

Kokusuz ve parfümsüz bebek bezleri üreten firmalar bulunuyor. Bu tarz bezler üreten firmalar a yarlanabilir yumuşak doku ve tasarımlarıyla da bebeklerin daha rahat bir deneyim yaşamasını sağlıyorlar. Kullanılan materyallerin ve üretim metotlarının kalitesi de bariz şekilde görülebiliyor. Dünya çapında, çocuk doktorlarının onayladıkları ve ebeveynlerin de güvenle önerdikleri markaları tercih etmekte fayda var.

Doğaya duyarlı üretim yapan firmaları takip etmeniz de bir diğer önemli noktalardan biri. Bu tarz ürünlerde alerji riskiyle karşılaşmanız pek mümkün olmaz.

Bu bağlamda selüloz, mikroboncuk ve diğer materyallerin sürdürülebilir ve sertifikalı ormancılık pratikleri aracılığıyla elde edildiğini belirten markaları daha çok tercih edebilirsiniz.

Ürünün üretim aşamasında hayvanlar üzerinde deney yapılmamış olması da son derece değerlidir. Bu ibareyi barındıran ürünlerin ne üretim aşamasında ne de sonrasında hayvanlar üzerinde deneylere alet olmadığının bilincinde olursunuz. Bundan ötürü, bu tarz ürünler vegan aileler için de uygundur.

Kokusuz bebek bezleri bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlar. Aynı zamanda fazla nem, etkili bir şekilde emilir ve sürtünmeden ötürü ciltte herhangi bir tahriş meydana gelmez.

Sonuç olarak, bu bahsettiğimiz özelliklere sahip ürünler oldukça güvenilir ürünler olmakla birlikte günlük kullanımda bebeğinizin cildine güvenle temas ettirebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.