Büyükanneler Çocuk Doktorlarına Karşı, Kazanan Kim Olur?

Büyükanneler torunları hakkında her şeyin en iyisini bilirler. Peki, çocuk doktorları ile karşı karşıya kalırlarsa kazanan kim olur?
Büyükanneler Çocuk Doktorlarına Karşı, Kazanan Kim Olur?

Son Güncelleme: 10 Mart, 2021

Büyükannelerin, tüm çocuk hastalıklarına bir çözümü vardır, ayrıca çocuk doktorlarının önerileri hakkında da fikirleri ve şüphesiz beğenmedikleri yönler de vardır. Çocuk doktorlarına çok danışılmadığı ya da gidilmediği o zamanları referans alma eğilimindedirler. Mantık dışı görünse de, anneler çocuk doktorlarının yerine büyükannelerinin tavsiyesini almayı tercih edebilirler.

Genellikle, çocukların sağlık sorunları çocuk doktorları ile çözülür. Ama büyükannelere göre hareket edersek, onlara göre çocuk doktorlarına danışılmasa da olur. Çocuklarda sık rastlanan hastalıklara evde yapılan çözümler olan “büyükanne tedavisi” gibi şeyleri sık sık uygularız. Ancak bu tedaviler çocuk doktorları tarafından hoş karşılanmaz. 

Evde yapılan alternatif tedavilerin oldukça etkili olabileceğini biliyoruz. Bu yüzden bu tedaviler nesilden nesile aktarıldı. Fakat, doktora gitmenin daha iyi olacağı durumlar da yok değil. Böyle bir durumda önemli olan, büyükannelerin deneyimine rağmen son sözü çocuk doktorlarının söyleyeceğinin farkında olmaktır.

Fakat, büyükanneler uzmanların söylediklerinin çoğunu reddederse ne olur? İstemediğimiz tavsiyeleri aldığımız gibi, kendimizi de bu konuda bir seçim yapma ihtiyacı içinde bulabiliriz. Büyükannelerin torunlarının eğitiminde çok önemli rolü vardır, ancak böyle durumlarda ebeveynlerin nihai kararı verme hakları vardır.

Çocuk doktorları yanıldığında

Sağlık alanında yaşanan gelişmelere rağmen hala teşhis ve tedavi konusunda eksikler mevcut. Bunun nedeni de sonuçların insan yorumuna bırakılmış olması. Bu yüzden doktorlar da bazen tanı koymada yanılabilir ve yanlış tedavi uygulayabilirler.

büyükannelerin çocuk doktorlarının

Çocuk doktorlarının yaptığı hatalar yüzünden büyükanneler doktorlara çoğu zaman güvenmemelerinin sebebidir. Ancak, ebeveynlerin hataları kabul etmesi büyükannelerin kazandığı anlamına gelmez. Teşhisin ve tedavinin doğru olup olmaması büyükanneler için bu savaşı kimin kazandığına dair kendi içlerinde uyguladıkları bir prosedürdür.

Her gün, çocuklarımızın sağlığını etkileyebilecek tıbbi hataları öğreniyoruz. Örneğin, suçiçeği tedavisinde yanlışlıkla ibuprofen verilmesi. Bir süre önce, 12 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmesi önerilmez oldu, ancak buna kadar çocuklarda ateş veya ağrı durumunda en çok kullanılan ilaç da aspirindi.

Büyükannelerin ve çocuk doktorlarının tedavileri bir arada olabilir

Uzmanlar, muayeneler sırasında evde tedavi edilmiş çocuklar ile karşılaştıklarını biliyorlar. Bu bağlamda doktorlar, çocuk hastalıklarının genellikle doktora hemen gitmenin mümkün olmadığı ve birden  ortaya çıktığını kabul ederler. Ateş veya karın ağrısı rahatsızlıkları olursa nedeninin belirlenmesi gerekir, ancak bu süreci hafifletmek için büyükannelerden yardım alınabilir.

Yeni anne babalar için çocuğun hastalanması çok büyük sıkıntılar yaratır. Yani, büyükannelerin bilgileri hala en önemli yardımcılar. Uzmanlar için evde yapılan birçok tedavi ve ilaç, özellikle doktora ulaşmak zor olduğunda belirli semptomları hafifletmede etkilidir. Ancak uzmanlar, kendilerine danışana kadar bu şekilde yalnızca ara sıra tedavi uygulamanızı tavsiye ederler.

Çocuk doktorları, özellikle acil durumlar için büyükannelerin önerilerini akılda tutmaya değer olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre, çoğu evde kullanılan ilaçlar güvenilir hale geliyor. Ancak, uzun süreli kullanımdan ve muayeneye gitmemekten kaçınmanız gerektiğini söylüyorlar.

büyükannelerin çocuk doktorlarının

Başka bir profesyonel görüş, ev yapımı reçetenin, ilaçların, yalnızca doktor daha önce bir teşhis koyduğunda ve aynı şekilde bir durum söz konusu olduğunda alternatif olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir, böylece olabilecek sorunlar önlenmiş olur. Örneğin, çocuğun ateşi çıktığında ateşini düşürmek adına banyo yaptırmak çok etkilidir. Ancak belirtinin sebebi bilinmiyorsa akciğer hastalıkları olduğunda çocuğa zarar verebiliriz.

Dolayısıyla çocuk, çocuk doktoru tarafından muayene edilip bir teşhis koyduğunda büyükannenin ilaçları rahatsızlıkları hafifletmek için uygulanabilir. Belirtilere dayanan tedavi, acil durumlarda doktora gitmeden önce de kabul edilebilir, ancak sadece tedavi için beklenmesi gerekiyorsa.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.