Çocuğunuza Yabancı Dil Öğretmeniz İçin Basit İpuçları

29 Ekim 2019
Çocuğunuza erken yaşlardan itibaren yabancı dil öğretebilmeniz mümkündür. Sadece basit birkaç ipucuyla siz de bunu başarabilirsiniz.

İki ana dilli biri olabilmek göründüğü kadar zor değildir. Çocuklar birden fazla dili öğrenmeye çok yatkın olmasına rağmen, genellikle onlara yeni bir dili nasıl öğreteceğimizi bilemeyiz. Fakat gerçek şudur ki çocuğunuza farklı bir dili nasıl öğreteceğinizi birkaç kolay adımda öğrenebilirsiniz. İşte size çocuğunuza yabancı dil öğretmeniz için basit ipuçları.

Çoğu insan çocukların iki dili ana dili seviyesinde öğrenebilmeleri için ilgili dilleri aynı anda konuşmaya başlamaları gerektiğine inanır. Bu da bir hurafedir.

California Üniversitesi Psikoloji ve Pedagoji mezunu ve Erken Çocukluk Eğitimi alanında yüksek lisans sahibi Jill Stripling şunları ifade etmektedir: “Belirli bir yaştan sonra çocuğun iki ana dile sahip olamayacağı iddiası sadece bir hurafeden ibarettir.”

Herhangi bir çocuğun ana dil seviyesinde iki dil öğrenebileceği konusunda oldukça ısrarlıdır:

İki dil bilen çocuklar daha yaratıcıdır, beyinleri farklı şekilde gelişir ve daha çok kendilerine güvenirler.

-Jill Stribling-

Çocuğunuza farklı bir dili kolay ve doğal bir yolla öğretebilmeniz için size birkaç ipucu vereceğiz.

Çocuğunuza yabancı dil öğretmeniz için basit ipuçları

Müzik dinlemek

Çocuğunuza müzik dinletmek onu yeni bir dille tanıştırmanın en kolay yollarından biridir. Bildiğiniz üzere, çocuklar etkileşim kurarak, dinleyerek ve izleyerek öğrenir. Farklı bir dilde çalan müziği duyduklarında çocuklar ilgili dilin kulağa nasıl geldiğini ve ahengini öğrenmeye başlar.

Farklı dilde müzik dinleyen çocuğunuz böylece o dilin vurgusunu, çekimlerini ve ince ayrıntılarını da öğrenmeye başlar.

Çalan şarkıları ilk başta anlayamasalar da zaman geçtikçe bu şarkılar gelecekte bu dili kullanabilmeleri için geliştirecekleri becerinin temelini atmalarına yardımcı olacaktır. Farklı bir dilde şarkıları dinlemeleri ve tekrar etmeleri çocuğunuzun ilgili dil ile doğal bir ilişki kurmasına yardımcı olacaktır.

Çocuk öğrenmek yazan küpleri tutuyor

Farklı bir dilde videolar veya diziler izlemek

Çocuğunuzu farklı dilde yayın yapan video veya televizyon dizilerini izlemeye teşvik etmeniz de farklı bir dili öğrenebilmesi için en iyi yöntemlerden birisidir. Çocuklara yönelik programları içeren kaliteli DVD’ler veya televizyon dizileri bulabilir ve çocuğunuzla birlikte bunları izleyebilirsiniz.

Videolar iki farklı öğrenme yöntemi sunmaktadır; izleyerek öğrenme ve dinleyerek öğrenme. Müzik farklı bir dil öğrenebilmek için her ne kadar iyi bir yöntem olsa da, videolar bunu başka bir seviyeye yükselterek işin içine kelimelerin görsel sunumlarını da eklemekte ve daha ileri seviye bir öğrenme yöntemi sunabilmektedir. 

Hikaye okumak

Hikaye okumanın çocuklar üzerinde olan faydalı etkisini hepimiz biliyoruz. Onlara farklı bir dilde kitap okuyarak, okumanın bu faydalı etkilerini bir üst seviyeye çıkarabilir ve çocuğunuzun öğretmek istediğiniz dile kulak aşinalığı kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Kelimeleri tek tek görmek, uzun ve tamamlanmış bir cümleyi görmekten oldukça farklıdır. İlk olarak, çocuğunuzla birlikte resimleri daha fazla olan bir kitabı okumaya başlamanızı tavsiye ederiz. Birden fazla dil ile yazılmış kitaplar da iyi bir fikirdir çünkü çocuğunuz farklı dile aşinalık kazandığı gibi kitabın ne anlattığını da rahatlıkla anlayabilir.

Çocuğunuza bilgi kartları kullanarak farklı bir dil öğretmek

Bilgi kartları oldukça eğlenceli, etkileşimli ve geçerli bir yöntemdir. Yabancı dil için bilgiler içeren bu kartları satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Çocuğunuza yabancı bir dil öğretmeye bu bilgi kartlarını kullanarak başlayabilirsiniz. Kartları çocuğunuza henüz bebekken her gün birkaç defa olacak şekilde gösterirseniz, daha sonra yabancılık da çekmeyecektir. Bilgi kartları çocuğunuza farklı bir dili kolayca öğretebilmeniz için iyi bir yöntemdir.

İngilizce öğrenin yazılı kağıt

Çocuğunuza yabancı dil öğretebilmeniz için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem de ona sabah uyandıktan sonra seçtiğiniz 10-15 kelimeyi tekrar ettirmenizdir. Bunu çocuğunuz uyandıktan sonra, altını değiştirdikten sonra, banyodan sonra veya size uygun farklı bir zamanda yapabilirsiniz. Bu kartlara baştan sona göz gezdirmeniz her seferinde 30 saniyeden fazla zamanınızı almayacaktır.

Bu kartları ayrıca duvarlara veya evin müsait köşelerine de asabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte bu kartlara denk geldiğinizde ona kartları gösterebilir ve ardından birkaç kere tekrar edebilirsiniz.

Diğer insanlarla alıştırma yapmak

Son ve muhtemelen en önemlisi işin içine diğer insanları katarak alıştırma yapmaktır. Çocuklar yeni bir dili basit bir şekilde diğer insanlarla iletişim kurarak öğrenebilir. Bu iletişim sayesinde konuşma becerileri de hızla gelişecektir.

Devamlılık bu konudaki en büyük etkendir ve çocukların hızlı ve bir o kadar da zahmetsiz bir şekilde öğrendiklerini unutmayınız. Şimdi sıra sizde; yoksa çocuğunuzun birden fazla dili ana dili gibi konuşmasını istemiyor musunuz? Hadi hemen işe koyulun!

  • Holme, Randal. (2003). Carrying a baby in the back: Teaching with an awareness of the cultural construction of language. Languages for intercultural communication and education.
  • Brown, H. D. (2000). Principles of language learning and teaching. Pearson.