Çocuğunuzla İletişim Kurmanın 7 Yolu

Anneler! Bu yazımızda çocuğunuzla iletişim kurmak için faydalı olacak pek çok önerinden birkaçını sizlerin dikkatine sunuyoruz.
Çocuğunuzla İletişim Kurmanın 7 Yolu

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2019

Çocuğunuzla iletişim kurmak için zaman ayırmanız gerekir. İhtiyaç duyacağınız zamanı bulduğunuzda, kendinizi ona tamamen adamanız ve onunla daha iyi vakit geçirmeniz son derece kolay olacaktır. Bazı anne ve babaların çocukları ile nasıl iletişim kuracağını bilmedikleri söylenir. Çünkü bunu başarabilmek için birlikte geçirilecek belirli bir zaman ihtiyacının dışında çocukların ilgi duydukları konulara karşı da gereken isteği göstermek gerekir. Bazıları ise hem zaman hem de istek olsa dahi, anne, baba ve çocuk arasındaki bağların beslenmesi için daha fazlasının gerekli olduğuna inanmaktadır. Bu bağlamda, her çocuğun rüyası olan ve bir anne ve baba için gerekli tüm donanımların dışında, aralarındaki ilişkide yeterince sevginin bulunuyor olması da önemli bir gereklilik olarak görülmektedir.

Anneler! Bu yazımızda çocuğunuzla iletişim kurmak için faydalı olacak pek çok önerinden birkaçını sizlerin dikkatine sunuyoruz.

Çocuğunuzun Kahramanı Olun

Çocuğunuzun kahramanı olursanız, benanneyim olarak şundan eminiz ki, onun gözünde kesinlikle yenilmez bir kişi olacaksınız. Size olan hayranlığı o denli büyük olacak ki, babasından çok sık sık sizin yanınızda olmayı tercih edecek. Elbette bu, filmlerdeki gibi sadece dilemekle gerçekleşecek bir durum değil. Çocuğunuzun gözünde bir kahraman olabilmek için her gün çok sıkı çalışmanız gerekiyor.

Onun Arkadaşı Olun

Çocuğunuza bir arkadaş olun derken, onun maceralarını ve yaşantısını takip etmeniz gerektiğinden bahsediyoruz. Örneğin bir spor karşılaşmasına katıldığında onunla birlikte kampa gidin, babaannesinin yaptığı keki kapın ve kimse görmeden yatağın altında onunla birlikte yiyin. Onun için çok önemli sırları saklayın ve onu asla hayal kırıklığına uğratmayın. Çocuğunuzun arkadaşı olmak demek, onun gözünde bulabileceği en sadık dost olmanız anlamına gelir.

Annesine sarılan çocuk

Ona Destek Olun

Çocuğunuz, bir çocuk olduğu için ihtiyaç duyduğunda omzuna başını koyarak ağlayabileceği, yürümek istemediğinde ellerinden tutup birlikte ilerleyebileceği, sesini duyurabileceği ve kendisine gerekli tavsiyeleri alabileceği birine gereksinim duyar. Sizden başka kim bu desteği ona verebilir ki? Çocuğunuz, evde yanına oturup sorunlarını çözme konusunda ona yardım etmenize, kafasındaki belirsizlikleri dağıtmada ve karşısına çıkan tüm o soruları yanıtlamada sizin yardımınızı isteyecektir.

Onun Yol Göstericisi Olun

Çocuğunuzun rehberi olmak elbette karmaşık bir görevdir. Böyle olmasının sebebi, daha önce kimsenin size kendi tercihlerinizi ön plana almadan yaşamdan nasıl en güzel şekilde faydalanılabileceğini öğretmemiş olmasıdır. Ancak şimdi çocuğunuzun yol göstericisi olmak için her şeyi yaptığınıza göre, “eğitimin, bir yolu ya da güzergahı dayatmak değil, o yolda yürümeyi öğretmek” anlamına geldiğini siz de öğrenecek ve bu şekilde davranacaksınız. Kendi tavsiyeleriniz olmaksızın çocuğunuza evrenin onun için sunduğu tüm fırsatları gösterecek, ancak bu fırsatlar arasında istediklerini kendi kendine seçebilmesi için yeterli özgürlüğe sahip olduğundan emin olacaksınız.

Çocuğunuzun Eğlence Arkadaşı Olun

Çocuğunuzla birlikte oyunlar oynarken onun yüzündeki mutlu ifadeyi hiç yakaladınız mı? Hiç durup ona bakarak bu anın tadını çıkardınız mı? Beraber oyun oynarken hem siz hem de çocuğunuz son derece mutlu olur ve keyifli vakit geçirirsiniz. Bu nedenle eğlenceye ayırabileceğiniz zaman ve enerjiyi tamamen başka işlerle ilgilenerek kendinizi sınırlamayın. Ona, kendi çocukluğunuzda oynadığınız topaç çevirmek, saklambaç gibi oyunları gösterin. Ayrıca çocuğunuzdan da, hiç bıkmadan oynadığı video oyunları gibi kendi oyunlarını size öğretmesini isteyin.

Anne baba ve çocuklar oyun oynuyor

Onun Öğretmeni Olun

Çocuğunuzla iletişim kurmanın diğer bir yolu da sahip olduğunuz tüm bilgileri çocuğunuza aktarmaktır. Ona ev işlerinin nasıl yapıldığını, ev içindeki görevlerin ne gibi püf noktaları olduğunu, arabanın küçük tamiratlarının nasıl yapıldığını vb. öğretmelisiniz. Ayrıca yaptığı her işte yaratıcı olmanın ne kadar önemli olduğunu çocuğunuza aktarmak en önemli konular arasında bulunur. Ev ödevini yaparken ona eşlik edin ve eğitiminin nasıl gittiğini sürekli olarak yakından izleyin. Aile ve ev, çocuğun yemek masasında uygun davranışlar sergilemesi, doğru cümleler kurması, bedenini akıllı bir biçimde kullanması ve bunlar gibi birçok konuda en iyi okul niteliği taşımaktadır.

Çocuğunun Kollarında Huzur Bulan Bir Ebeveyn Olun

Her ne kadar yetişkinlerin çocuklar için birer barınma limanı olduğu herkes tarafından bilinse de, bunun tam tersini gerçekleştirmek eşsiz bir duygudur. İsterseniz bu önerimizi deneyin. Çocuğunuzdan, kendi ağırlığınızı ona vermeseniz de, sizi taşımasını, sonra da sizi sevmesini isteyin. Yere oturun ve başınızı onun bacaklarına koyarak uzanın.

Eğer büyürken çocuğa sevgi dolu olmayı öğrettiyseniz, büyüyünce bu eğitimin sonuçlarını kendi gözlerinizle görme fırsatını yakalarsınız. Verdiğiniz çabaların karşılığını, çocuğunuzun sahip olduğu tüm sevgiyi size vermesi ile alırsınız. Elbette gördüğünüz sevginin çocuğunuzdan gelmesi sizi son derece mutlu edecektir.

İlginizi çekebilir ...
Çocukluk Döneminde Duygusal İletişim
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukluk Döneminde Duygusal İletişim

Çocukluk dönemindeki duygusal iletişim, doğru bir şekilde yönetilmesi gereken bir araçtır. Duygular kim olduğumuzun önemli bir parçasını oluşturur.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.