Çocuklarda Havai Fişek Korkusu

Korku son derece doğal bir duygudur. Ancak bazen hayatı oldukça zor bir hale sokabilir. Bu yazımızda çocuklarda havai fişek korkusundan bahsediyor ve ayrıca çocuğunuzun bu korkunun üstesinden gelmesi için neler yapabileceğiniz konusunda ipuçları veriyoruz.
Çocuklarda Havai Fişek Korkusu

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2020

Açık hava eğlenceleri ve kutlamalarında havai fişek atılması son derece sık karşılaşılan ve yaygın bir durumdur. Ancak herkesin bu aşırı gürültülü seslerden hoşlandığını söyleyemeyiz. Aslında çocukların büyük bir çoğunluğu havai fişeklerin çıkardığı seslerden korkar. Peki sizin çocuğunuz da bu gruba giriyor mu? Eğer öyleyse, bu yazımızı dikkatli bir biçimde okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü aşağıda sizlere bu tür durumlarda neler yapabileceğinizle ilgili çeşitli bilgiler veriyoruz.

Konunun detaylarına geçmeden önce korku duygusunun bir insan için tamamen normal ve doğal bir duygu olduğunun altını çizmek gerekir. Korku, vücudun tehlikeli ya da tehdit edici olarak algılanan ve bu yüzden de kişinin hayatta kalmasını etkileyen bir durum karşısında geliştirdiği uyarlanmış bir tepki olarak tanımlanabilir.

Çocuğum Havai Fişeklerden Korkuyor: Ne Yapmalıyım?

Eğer sizin çocuğunuz da havai fişeklerin çıkardığı patlama seslerinden korkuyorsa bilmeniz gereken ilk şey bu tür küçük eğlence malzemelerinin atıldığı parti, kutlama, tören vb. yerlerden kaçmamanız ya da uzaklaşmamanız gerektiğidir.

ağlayan bir çocuk

Çünkü bu tür bir davranışın ters tepme ihtimali yüksektir. Ortamdan kaçınmanın çocuğu bir süreliğine rahatlatacağı doğrudur. Ancak eğer çocuk bu tür gereksiz korkularla hiçbir şekilde yüzleşmezse bu korkuları aşması da mümkün olmayacaktır. Uzun dönemde ise bu durumun çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini söylemek pek zor değildir.

Peki o halde çocuğunuzun havai fişek korkusuyla başa çıkması için neler yapabilirsiniz? İşte size yardımcı olabilecek bazı fikirler.

Havai Fişek Atılacak Bir Ortama Gitmeden Önce Durumu Anlamalarına Yardımcı Olun

Eğer havai fişek atılacak bir yere gidecekseniz, ufaklıkların bu durumu önceden bilmeleri önemlidir. Onlara her an çok yüksek sesler çıkaran bazı patlamaların olabileceğini anlatın. Ancak bundan endişe etmemeleri gerektiğini, çünkü bunların katılacağınız eğlencenin bir parçası olduğunu çocuklara açıklayın.

Ayrıca bu tecrübenin onları daha az etkilemesi için evde havai fişek kullanılan parti ve kutlamalarla ilgili bazı videoları birlikte izleyebilirsiniz.

Normal Bir Şekilde Davranın

Her şeyden önce sakin kalmayı bilmelisiniz. Eğer çocuğunuz havai fişeklerden korkuyorsa büyük bir ihtimalle endişeli olacak ve hatta kontrol edemeyeceği bir biçimde ağlayacaktır.

Bu tür bir durumla karşı karşıya kaldığınızda normal davranmaya devam etmeniz son derece önemlidir. Çünkü çocuk etrafındaki insanların yüksek sesten korkmadıklarını gördüğünde bunun tehlikeli bir şey olmadığını anlayacak ve yavaş yavaş hissettiği gereksiz havai fişek korkusundan kurtulmayı başaracaktır.

Durumu Anladığınızı Gösterin

Empati kurmalı ve ufaklığın gerçekten de kendisini çok kötü hissediyor olabileceğini anlamalısınız. Bu bağlamda, iletişim en önemli detay olarak karşımıza çıkar. Çocuğunuzla yüz yüze konuşun ve sizin de bazı durumlarda korku duygusuna kapıldığınızı ancak onu her zaman korumak için yanında olacağınızı ve onun başına kötü bir şey gelmesine izin vermeyeceğinizi anlatın.

Havai Fişek Korkusu Mu Yoksa Bir Fobi Mi?

Eğer çocuğunuzun havai fişek seslerinden aşırı bir biçimde korktuğunu ve bu durumun onun hayatını olumsuz bir şekilde etkilediğini düşünüyorsanız, basit bir çocukluk korkusundan öte belki de bir fobi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Belki de çocukta yüksek seslere karşı duyulan korku anlamına gelen ligirofobi bile olabilir. Bu durumda en doğru yöntem, fobiler konusunda uzman bir psikologdan yardım istemektir.

Ligirofobi Nedir?

Ligirofobi, havai fişek örneğinde olduğu gibi yüksek, yoğun ve genellikle aniden ortaya çıkan seslere karşı aşırı derecede ve mantık dışı duyulan özel bir fobi türüdür.

korkup ağlayan bir çocuk

Yani aşırı derecede gürültülü durumlarda ligirofobi problemi bulunan kişiler kontrollerini kaybedebilir ve anksiyete ya da panik atak durumları görülebilir.

Yarattığı büyük rahatsızlığa ek olarak ligirofobinin kişileri çaresiz bıraktığı ve hayatlarını ciddi anlamda sınırlandırdığını ifade etmek gerekir. Çünkü bu insanlar yaşadıkları korkudan uzak durmak için belirli ortamlara giremez ve bu tür yerlerden bilinçli bir biçimde kaçınmak isterler.

Havai Fişek Korkusunu Tedavi Etmenin Önemi

Eğer sizin çocuğunuz da havai fişeklerin çıkardığı seslerden korkuyorsa, ya evde (daha hafif vakalarda) ya da bir uzman yardımıyla (en ciddi ve ağır vakalarda) bu problemin tedavisine erken yaşlardan ve sorunun ilk keşfedildiği andan itibaren başlamak gerekmektedir.

Bu problemi çözmek için ne kadar erken harekete geçerseniz çocuğunuz da o kadar erken bir biçimde normal hayatını sürdürebilecektir. Böylece bir partiye ya da kutlamaya gitmek onun için stresli, endişe verici ya da korkutucu bir aktivite olmaktan çıkacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nardone, G. (2012). Miedo, pánico, fobias: la terapia breve. Herder Editorial.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.