Çocukların 12 Yaşında Bilmesi Gereken 10 Şey

Çocukların 12 yaşında bilmesi gereken şeyler var, bu da aşağı yukarı ergenlik döneminin başladığı zamandır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Çocukların 12 Yaşında Bilmesi Gereken 10 Şey

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2020

Çocukların 12 yaşında bilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bu yaşta anlayışları ve olgunlukları daha fazladır ve onlara söylediklerimizi anlarlar. Onlara bir şeyleri daha küçükken açıklamak için doğru kelimeleri bulmamız gereken aşamalar geride kaldı.

Ergenlik dönemi olan 12-18 yaşları arasında birçok psikolojik, fiziksel ve sosyal değişim meydana gelir. Bu yaşta zaten bilmeleri gereken belirli konular hakkında konuşmak bu yüzden önemlidir.

Çocuklar 12 yaşında neleri bilmeli?

Ergen arkadaş grubu

Arkadaşlar

Onlara arkadaşlığın değerini öğretmek önemlidir ve önemli olan sahip olduğunuz arkadaşların sayısı değil, niteliktir. 12 yaşından itibaren çocuklar, birlikte vakit geçirecekleri kendi arkadaş gruplarına sahip olmaya başlarlar. Bu nedenle, bu insanları iyi seçmeleri önemlidir.

Kiminle arkadaş olacaklarını söylemek ebeveynlerin görevi değildir. Bununla birlikte, arkadaşlığın ne anlama geldiği konusunda net olmalı ve nasıl seçim yapacağımızı bilmeliyiz. Onlara arkadaşların bizi iyi hissettiren ve daha iyi olmamıza yardım eden kişiler olduğunu açıklamalıyız.

Sağlıklı bir yaşam sürmek, iyi yemek yemek ve egzersiz yapmak

Onlara egzersiz yapmak, sevdikleri bir sporu yapmak ve tabii ki dengeli ve sağlıklı beslenmek gibi iyi alışkanlıklar aşılamak temeldir.

Bunun için bir örnek oluşturmalı ve aktif olmanın ve sağlıklı bir yaşam sürmenin onlar için neden bu kadar önemli olduğunu açıklamalıyız. Onları çocukluktan itibaren iyi alışkanlıklar konusunda eğitirsek ileride pek çok hastalığı önleyebiliriz.

Sorumluluk, çocukların 12 yaşında öğrenmesi gereken şeylerden biri

Gelecekte başarılı olmaları için ergenlerin nasıl sorumlu davranacaklarını öğrenmeleri ve eylemlerinin sonuçlarını üstlenmeleri önemlidir. Hepimizin yerine getirmemiz gereken sorumlulukları olduğunu ve çabalarının yapmak istedikleri her şeyi başarmalarına yardımcı olacağını öğrenmeleri gerekiyor.

Alkol ve uyuşturucu

Ergenlik döneminde alkol ve uyuşturucu büyük bir sorun olabilir. Bu, özellikle arkadaşların sahip olduğu güçlü etki göz önüne alındığında gençlerin denemeye başlayabileceği için doğrudur.

Bu nedenle, uyuşturucuların insanların yaşamları üzerindeki etkilerini ve ciddi sonuçlarını açıklamamız önemlidir. Ancak bunu asla bir yasak duruşuyla yapmamalıyız, çünkü bu onları yasak şeyleri denemeye teşvik edebilir.

Başarısızlık ve hata yapma

12 yaşında, çocuklarla başarısızlık hakkında ve bundan korkmalarına gerek olmadığını konuşun. Onlara hepimizin hata yaptığını ve bunun başarısız olduğumuz anlamına gelmediğini hatırlatın. Aynı hatayı daha sonra tekrar yapmamak için başarısızlığı bir öğrenme süreci olarak görmeleri gerekir.

Teknoloji, çocukların 12 yaşından itibaren bilmesi gereken diğer şeyler

Günümüzde teknoloji hayatımızın bir parçası, ancak bir dezavantajı var, örneğin: video oyunlarına, cep telefonlarına ve tabletlere bağımlılık. Bu yüzden onlara sorumlulukları olduğunu açıklamalıyız. Boş zamanlarımızda teknolojiye kısa bir zaman ayırabiliriz, ancak bu bir takıntı haline gelmemeli.

Ebeveynler yeni teknolojilerle geçirilen zamanı kontrol etmeli ve çocuklara her zaman daha sağlıklı seçenekler sunmalıdır. Örneğin, birlikte masa oyunları oynamak, yürüyüşe çıkmak, pikniğe gitmek …

Çocukların 12 yaşından itibaren bilmesi gereken daha fazla şey

Ergen kız arkadaşlar

İnsan cinselliği

Seks konusu aileniz için yasak bir konu olmak zorunda değildir ve bu konu hakkında doğal bir şekilde konuşmanız gerekir. Çocuklarınızın şüpheleri varsa, bunları doğal bir şekilde çözmelisiniz. Bilgiye ihtiyaç duyduklarında başka bir yerde (arkadaşlar, internet vb.) aramak yerine size dönebileceklerini gösterin.

Çocuklarınızla hamilelik, doğum kontrolü, saygı ve rızanın önemi hakkında konuşun.

Sosyal medya

Sosyal medya, yaptığımız işle ilgili fotoğrafları ve durumları koyabileceğimiz bir yer haline geldi. Bununla birlikte, birçok genç aldıkları beğeni miktarına takıntılı hale geldi. Bu yüzden onlara sosyal medyanın tehlikelerini anlatmak önemlidir.

Sosyal medya aracılığıyla çocuklar zorbalığa, istismara ve diğer birçok tehlikeye maruz kalabilir. Onlara yabancılarla konuşmamaları gerektiğini ve hesaplarının her zaman özel olması gerektiğini söylememiz çok önemlidir.

Kısacası, çocukların 12 yaşında bilmesi gereken şeylerden bazıları bunlar. Tüm bu konular hakkında onlarla konuşmak önemlidir; çünkü bu aşamayı sorunsuz ve başarılı bir şekilde nasıl karşılayacaklarını bilmeleri için gereklidir.

Her zaman her şeyi doğal olarak konuşmalıyız. Yargılayarak veya sitemle konuşursak, sadece ergenleri uzaklaştırmayı başarırız ve sorunları hakkında bizimle konuşmayı bırakırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.