Çocuklara Et Yedirmek İçin 7 Yöntem

1 Şubat 2020
Eğer çocuğunuza et yediremiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın.

Çocuğunuza et yedirmek konusunda zorlanıyor musunuz? Bazen çocuklar çeşitli yiyecekleri tüketmeyi reddediyor. Sebze, balık veya et bu yiyeceklerden bazılarıdır.Çocuğunuzun yemek yemeyi ya da belirli bir yiyeceği reddettiği durumlarda, yapabileceğiniz en iyi şey yemekleri daha çekici bir şekilde sunmaktır.

Bazı anneler, çocuklarını et yeme konusunda zorlamayı tercih edebiliyor. Ancak çocuğu yemek konusunda zorlamanın çok ciddi bir hata olduğunu bilmelisiniz. Bir şeyi zorunlu tutmak, sadece reddetmeyi artırır.

Çocuğun gelişiminde her türlü etin tüketiminin önemli olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Kırmızı et oldukça faydalıdır ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemli olan demir deposudur.

Beyaz et de çocuğun en uygun seviyedeki gelişimi için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin kaynağıdır. Bu nedenle pek çok doktor çocukların et tüketimini destekler.

Bu yazımızda çocuklarınıza et yedirmenize yardımcı olacak ipuçlarından bahsedeceğiz.

Çocuklarınıza et yedirmek için 7 yöntem

Hamburger

Bütün çocuklar hamburgeri sever. Çocuklarınıza et yedirebilmek için hamburgeri kullanabilirsiniz. Ayrıca tavuklu veya etli olarak farklı alternatifler de sunabilirsiniz. İçerisine çocuğunuzun gelişimi için gerekli olan sebze de eklediğiniz takdirde, çocuğunuzun severek et yemesine olanak tanıyabilirsiniz.

ev yapımı hamburger

Hayal güçlerini harekete geçirin

Çocuğunuza et yedirmenin bir diğer yolu ise onun hayal gücünü harekete geçirmektir. Örneğin, yemekteki yiyecekleri her zamankinden farklı şekilde kesebilir ve yiyeceklere hayvan şekilleri verebilirsiniz.

Tabağındaki yemeğin hangi hayvana benzediğini sormak, çocuğun hayal gücünü harekete geçirir ve yeni lezzetler denemek konusunda hevesli olmasını sağlar.

Kıymalı spagetti

Çocuklarınıza et yedirmenin bir başka yolu ise, spagetti gibi çok sevilen bir makarnaya kıymalı bir sos ilave etmenizdir. Bu sayede çocuğunuz severek et yiyebilir.

Mantı makarna

İçerisine kıyma doldurarak pişirdiğiniz mantı makarnalar da çocukların severek et yemesine yardımcı olur. Üstelik yapılışı da son derece kolaydır. Yaratıcı yemekler yaptığınızda, çocuğunuz et yemekle kalmaz aynı zamanda sizden bu yemekleri pişirmenizi de talep etmeye başlar.

“Bazı anneler, çocuklarını et yeme konusunda zorlamayı tercih edebiliyor. Ancak çocuğu yemek konusunda zorlamanın çok ciddi bir hata olduğunu bilmelisiniz. Bir şeyi zorunlu tutarsanız, çocuğun isteksizliği daha fazla artar.”

Eğlenceli şekiller yapın

Kızarmış köfte, içli köfte veya köfteli spagetti çocuklar için iyi tercihlerdir. Hem eğlenceli hem de lezzetli olan bu yemekler sayesinde çocuğunuza eti farklı alternatiflerle sunabilirsiniz. Buna ek olarak, yiyeceklere farklı şekiller vererek yemeği daha cazip hale getirebilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte yemek yapın

Pek çok çocuk yemek yapmayı sever. Bu nedenle sizinle birlikte mutfağa girmek, yaptıklarını yemek için çocukların daha hevesli olmasını sağlar.

Çocuğu yemek hazırlama sürecine dahil etmek, çocukların kendi yaptıklarını denemek istemelerine ve bundan gurur duymalarına yardımcı olur. Ancak mutfakta çocukların güvenliğini sağlamak çok önemlidir.

iştah açıcı tarifler

Sabırlı olun

Eğer çocuğunuz et yemeyi reddediyorsa, vazgeçmeyin. Yine de tabağına et koyun böylece tabakta et olması fikrine alışacaktır. Eğer denemeye devam ederseniz, beklemediğiniz bir anda çocuğunuzun tabağındaki yemeklerin hepsini yediğini görebilirsiniz.

Yapmanız gereken en önemli şey hayal gücünüzü kullanmaktır. Yaratıcılık, çocuğunuza et yedirmenin en uygun yolunu bulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, dikkat çeken ve iştah açan yemekler hazırlamanıza yardımcı olacak çeşitli tarifleri bulmanız mümkündür. Böylece çocuğunuza et yedirmek biraz daha kolaylaşacaktır. Endişelenmeyin, başaracaksınız!

  • Srour B, Fezeu LK, Kesse-Guyot E, Allès B, Méjean C, Andrianasolo RM, Chazelas E, Deschasaux M, Hercberg S, Galan P, Monteiro CA, Julia C, Touvier M. Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé). BMJ. 2019
  • Crowe W, Elliott CT, Green BD. A Review of the In Vivo Evidence Investigating the Role of Nitrite Exposure from Processed Meat Consumption in the Development of Colorectal Cancer. Nutrients. 2019 Nov 5;11(11):2673.