Çocuklarda Dermatofaji: Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dermatofaji, dürtülerini kontrol etmede zorlanan anksiyeteli çocuklarda yaygın görülen bir sorundur. Peki bu çocuklara nasıl yardım edebiliriz? Bu yazımızda açıklayacağız.
Çocuklarda Dermatofaji: Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2020

Hiçbir çocuk aynı değildir ve normal olarak kabul edilmesi gereken belirli bir kişilik tipi yoktur. Bazı çocuklar daha sakin ve kaygısızken, diğerleri daha gergin ve enerjiktir. Çocuğunuz daha gergin ve enerjikse, onun hareketli kişiliğinin göstergesi olan bazı davranışları gözden kaçırabilirsiniz. Bu yazımızda bahsedeceğimiz dermatofaji için de aynı durum söz konusudur.

Hepimiz tırnak yeme alışkanlığı olan çocuklar ve hatta yetişkinler tanırız. Bu alışkanlık toplumumuzda nispeten yaygın ve normaldir. Bu nedenle de ona çok fazla dikkat etmeyiz.

Bununla birlikte, bu davranış çocukların ve yetişkinlerin kaygı veya endişeyle baş etmede güçlük çektiklerini gösterme şekillerinden biridir. Çocuklarda görülen dermatofaji de buna örnektir.

Tüm bunların arkasında ne olduğunu bilmek, çocuklarınıza bu tarz davranışlara son vermek için ihtiyaç duydukları yardımı sağlamanıza olanak tanıyacaktır.

anksiyetenin sonuçları

Çocuklarda dermatofaji nedir?

Dermatofaji, kişinin tırnak kenarındaki derisini devamlı olarak ısırması ve koparmasıdır. Bundan muzdarip çocuklarda yanak içini veya dudak derisini ısırma da görülse de, genellikle parmak uçları veya tırnak etlerinin etrafındaki deriyi ısırma meyili vardır.

Bu davranışın bir sonucu olarak,  ülser veya kanama gibi farklı lezyon türleri ve zamanla kötüleşen kızarık yaralar oluşur. Bir süredir dermatofajiden muzdarip bir çocuğun parmaklarının etini ısırması oldukça yaygındır. Bu açık yaraları görmek kesinlikle ebeveynleri için uyarı işareti olmalıdır.

Dermatofaji neden olur?

Ebeveynler, çocuklarının kendilerine açtığı yaraları gördüklerinde, neden bu tür zararlı ve acı verici davranışlara başvurduklarını anlayamayacaktır. Bu yüzden dermatofajinin arkasındaki nedenleri bilmek önemlidir.

Her şeyden önce, bunun gerginlikle ilişkili bir alışkanlık olduğu açıktır. Doğuştan kaygılı, yaygın anksiyete bozukluğundan muzdarip  veya sosyal fobi gibi bir tür anksiyete bozukluğu olan çocuklarda bu davranış daha sık görülür. Bununla birlikte, davranış çocuğun hayatında kaygı yaratan belirli bir olaydan da kaynaklanabilir.

Bu davranışa sahip çocukların deneyimledikleri hissi hapşırmadan önceki, sadece hapşırıldığında geçen rahatsız edici kaşıntı hissine benzetebiliriz. Çocuk, derisini ısırdığında kaybolan, artan bir huzursuzluk hissi yaşar.

Derisini ısırmak ve koparmak çocuğa büyük bir rahatlama hissettirir ve hoş bir his verir. Bu nedenle, çocukların bunu yapmaya devam etme dürtüsüne direnmeleri çok zor olabilir.

Öte yandan, dermatofaji anksiyeteyle baş etmek için bir araç görevi görür. Parmak kenarlarını, dillerini veya ağızlarının içini ısırarak gerginliklerini geçici olarak azaltan çocuklar, kendilerini sakinleştirmek için bu yolu kullanmaya alışırlar.

Bu bir alışkanlık haline geldiğinde sorun daha da artar. Çocuk bunu yalnızca endişelendiğinde değil, sıkıldığında veya dikkati dağıldığında da yapmaya başlar. Zamanla bu o kadar otomatik bir tepki haline gelir ki, yaptıklarının farkında bile olmazlar.

anksiyete bozukluğu

Dermatofaji nasıl tedavi edilir?

Çocuğunuzun dermatofajiden muzdarip olduğunu görürseniz, harekete geçmeniz gerekir. Birincisi, cildin daha fazla zarar görmesini önlemeli ve ikinci olarak onlara daha sağlıklı ve daha etkili başa çıkma stratejileri öğretmelisiniz.

Bu nedenle, çocuğun hissettiği anksiyetenin geçici bir durumdan mı yoksa bir tür bozukluktan mı tetiklendiğini keşfetmeniz gerekecek. Çocuk genel bir anksiyeteden muzdarip olabileceği gibi,  okuldaki belirli şeylerin de onda anksiyeteye sebep olması mümkündür.

Çocuklara nefes egzersizleri veya gevşeme teknikleri gibi kaygı kontrolüne yardımcı yöntemler öğretebilirsiniz. Benzer şekilde, sorunu çözmelerine yardımcı olacak bazı pratik araçlar araştırmalı ve böylece içinde buldukları koşullardan bunalmamalarına yardımcı olmalısınız.

Dermatofajiyi doğrudan tedavi etmek için en etkili teknik, alışkanlığın tersine çevrilmesidir. Çocuğa derisini ısırma dürtüsünü algıladığında bir tür zıt eylem gerçekleştirmesini öğretebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.