Dijital Doğanlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dijital doğanlar 90'lı yıllar ve sonrasında dünyaya gelen çocuklardır. Bu nedenle bu çocukların dijital çağın ortasına doğdukları söylenebilir. Bu yüzden dijital doğanlar olarak adlandırılan bu çocukların çok üstün yetenekleri ve mantıksal özellikleri bulunmaktadır.
Dijital Doğanlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2021

Günümüzde teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu ve bu teknolojiyi pek çok alanda kullanmak zorunda kaldığımız tartışılmaz bir gerçektir. Aslında bundan birkaç yıl öncesine kadar bu durumun çok farklı olduğunu ifade etmemiz gerekir. Henüz yakın bir geçmişe kadar herhangi bir şey yapmak için teknolojiye bu denli bağımlı olmadığımızı biliyoruz. Bu nedenle de son yıllarda pek çok insan bu yeni duruma adapte olmak zorunda kalmıştır. Bu değişim sürecinde, teknolojinin içine doğan, yani doğuştan teknoloji ile iç içe olan jenerasyon “dijital doğanlar” olarak adlandırılmaktadır.

Dijital doğanlar dediğimizde teknoloji çağında doğan nesilden bahsediyoruz. Bu özellik onlara dijital alanda çok önemli yetenekler ve maharetler vermektedir. Peki bu çocuklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? Şimdi sizlere dijital doğanlarla ilgili bilgiler veriyoruz.

tablette bilgi arayan çocuklar

Dijital Doğanlar Ne Demektir?

“Dijital doğan” tanımını bulan kişi, eğitim alanında uzman yazar ve konuşmacı Mark Prensky’dir. Bu tanımın içine girenler, 90’lı yıllardan sonra dünyaya gelen insanlardır. Çünkü bu gruptakiler doğduklarında teknoloji toplum içinde zaten çok önemli bir yer edinmiş durumdaydı. Bu gerçek, bu gruba giren kişilerin dijital araçlar ve aygıtlar konusunda son derece iyi yetenekleri bulunduğu anlamına gelmektedir.

Dijital doğanlar teknolojiyle aşırı derecede bağımlılık içeren bir ilişkiye sahiptirler. Çünkü teknolojiyi her alanda kullanırlar: ders çalışma, iletişim kurma, alışveriş yapma, eğlenme, öğrenme vb.

Bu bağlamda, dijital doğanların bilişsel yapılarının da farklı olduğunun altını çizmek gerekir. Bir şirkette çalışmaya başladıklarında bu gruptaki insanlar gittikleri yere farklı değerler taşırlar. Bu nedenden dolayı pek çok firma bu neslin özelliklerini dikkate alarak üretkenliklerini artırmak ve bu dijital uzmanların potansiyellerinden faydalanmak için onlarla çalışmayı tercih ederler.

Dijital Doğanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Günümüzde teknoloji yaşantımızı adeta çepeçevre sarmış durumdadır. Telefonlarımız, tabletlerimiz, bilgisayarlarımız ve internet olmadan her birimiz adeta bir hiç haline gelmiş durumdayız. Hayatımızın olmazsa olmazı bu cihazların birkaç yıl öncesine kadar bu denli önemli olacaklarını düşünmek bile imkansızdı. Şimdi dijital doğanların genel özellikleri hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Önsezi ve Mantık Açısından Çok Yüksek Bir Kapasiteye Sahiptirler

Bu çocuklar kavramları hareketlerle bağdaştırmaya alışkındırlar. Bu nedenle de sürekli olarak yaptıkları her şeyde bir mantık ararlar. Bu özellik aynı zamanda bilim ve teknoloji, programlama, robotikler, yapay zeka gibi alanlarda öğrenme sürecini olumlu yönde etkiler. Çünkü bu alanlarda uğraşı verirken karşılarına çıkan her türlü probleme bir çözüm bulmak için mantıksal düşünme yeteneğine ihtiyaç duyarlar.

Öğrenmek İçin Sadece Ezberlemeleri Yetmez, Aynı Zamanda Etkileşime Girmeleri Gerekir

Ders çalışırken doğru yolda olup olmadıklarını ya da ne derece başarılı olduklarını öğrenme ihtiyacı duyarlar. Bunun için de geri beslemeye ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı bir dijital doğan için en iyi öğrenme yöntemi ilgili konuya dahil olmak ve farklı aktivitelere katılım sağlamaktır. Böyle bir etkileşim, çalıştıkları konunun faydalı ve eğlenceli olduğunu düşünmelerine yol açar.

Kendi Kendilerine Öğrenirler ve Yeni İçerikler Yaratmayı Severler

Bu çocuklar kafalarında bir soru olduğunda genellikle yetişkinlere sormazlar. Bunun yerine internete girer ve ilgilendikleri konuyla ilgili cevapları ararlar. Bu tür çocuklar genellikle çok bilgilidir. Birkaç saniye içinde internet yardımıyla ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşabilirler. Ayrıca özellikle biraz büyüdüklerinde ilginç içerikler, öğretici parçalar, oyun kılavuzları, YouTube kanalları ve bunlara benzer pek çok içeriği yaratma konusunda da oldukça başarılıdırlar.

Çok Daha Açık Fikirlidirler

Teknolojiyle çevrelenmiş bir dünyada büyüdükleri için sınırları anlamakta güçlük çekerler ve çok farklı yerlerde yaşayan insanlarla iletişim kurarlar. Bu nesil çok sayıda kültür, görenek ve fikri keşfederek yetişmektedir. Çünkü çok sayıda farklı forumlarda, sayfalarda, oyunlarda vs. diğer insanlarla etkileşim halindedirler. Genellikle dünyanın farklı bölgelerinden arkadaşları vardır. Bu durum çok daha açık fikirli ve daha az geleneksel bir yapıya sahip olmalarına neden olur.

Çok Aktif Birer Sosyal Medya Kullanıcısıdırlar

Dijital doğanlar sadece bir sosyal ağda değil, hemen hemen hepsinde ve çok rahatlıkla aktiftirler. Ağ üzerinden her zaman dünyaya bağlıdırlar ve buna ek olarak bu ağlar üzerinden yaptıkları her şeyi paylaşma ihtiyacı hissederler.

tabletle oynayan bir çocuk

İşte bu nokta pek çok anne ve babanın endişe duymasına neden olan bir konudur. Çünkü sosyal ağlardaki taciz ve bunun gibi diğer olumsuzlukların yol açtığı problemlerden uzak durmaları için çok iyi bir şekilde kontrol edilmeleri gerekir.

Dijital Doğanlar Genelde Daha Sabırsızdırlar

Dijital doğanlar her şeye hızlı bir biçimde alışırlar. Bunun en temel nedeni internet sayesinde her istediklerine çok kısa bir süre içinde ulaşmalarıdır. Bu sebepten dolayı kendilerini, tıpkı dijital ortamda olduğu gibi istedikleri şeyleri hemen elde edebilecekleri fikrine alıştırırlar. Sadece tek bir tıklamayla internetten istediklerini indirirler, diledikleri müziği dinlerler ve aradıkları bilgiye ulaşırlar.

Bu çocuklara, hayatta başarıya ulaşmak için iki temel özellik olan çaba göstermenin ve sabırlı olmanın ne denli önemli özellikler olduğunun mutlaka öğretilmesi gerekir.

Kısaca özetlemek gerekirse, dijital doğanlar teknoloji neslinin çocuklarıdır ve bu teknolojilerle büyümeyen ve sonradan adapte olmak zorunda kalan insanlara göre oldukça farklı özelliklere sahiptirler. Doğduklarında teknolojinin zaten hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş olması dikkate alınması gereken bir detaydır. Bu nedenle bu çocukların düşünce şekli ve davranış biçimleri bu gerçekle yakından ilintilidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Piscitelli, A. (2008). Nativos digitales. Contratexto, (016), 43-56.
  • Cabra-Torres, F., & MarCiales-ViVas, G. P. (2009). Mitos, realidades y preguntas de investigación sobre los’ nativos digitales’: una revisión. Universitas Psychologica, 8(2), 323-338.
  • Beltrán, R. O., Gómez, M. B., & Uriarte, J. R. (2009). Nativos digitales y aprendizaje. Una aproximación a la evolución de este concepto. ICONO 14, Revista de comunicación y tecnologías emergentes, 7(1), 31-53.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.