Gençler İçin 5 Hediye Fikri

Eğer gençler için hediye fikirleri arıyorsanız, bu yazımız tam da size göre! Bu hediyelerle onları sevindirebilirsiniz.
Gençler İçin 5 Hediye Fikri

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2019

Çocuklar ergenlik boyunca pek çok değişim geçirir. Bu değişimlere beğenileri ve tercihleri de dahildir. Pek çok genç, son moda teknolojik aletlere ve aksesuarlara sahip olmak ister. Bu nedenle, söz konusu gençleri mutlu etmek olduğunda hediye için fikir almak normaldir.

En önemli nokta, onları çok fazla şımartmamak ve istedikleri her şeyi satın almamaktır. Her hediyenin eğitici bir yanı olduğundan veya gençlerin hobilerini veya yeteneklerini geliştirdiğinden emin olmaya çalışın. Onlar duruma bu şekilde yaklaşamayabilir.

Ergenlik dönemindeki en büyük görev, çocuğun kimliğini keşfetmesidir. Bu, kim olduğunu bilmekten ziyade kim olmak istediğine karar vermek anlamına gelir.

Gençler için en iyi hediye fikirleri

1. Spor kıyafetleri veya çizim seti

Ebeveynlere düşen en önemli görevlerden bir tanesi, çocuklarını hobileri ve becerileri konusunda yüreklendirmektir. Eğer çocuğunuz herhangi bir sporla veya sanatla ilgileniyorsa, ona gerekli materyalleri sağlayın.

gitar çalan çocuk

2. Su geçirmeyen hoparlör

Gençler genellikle duşta ve yürüyüşlerde uzun zaman harcarlar. Bilgisayarlarına veya telefonlarına bağlayacakları su geçirmeyen hoparlörleri çocuğunuz çok sevecek!  Bluetooth özelliği olan veya yüzeylere yapışabilen pek çok farklı çeşidi elektronik ürün mağazalarında bulabilirsiniz.

3. Kamera

Çocuğunuzun yaratıcı yeteneğini harekete geçirmenin iyi bir yolu, onu fotoğrafçılığa yöneltmektir. Doğru açılardan fotoğraf çekmeyi öğrenmesinin yanı sıra, daha üretken olacaktır. Bu aktivite için çocuğunuza bir kamera veya fotoğraf makinası almak harika bir fikirdir.

4. Bir müzik veya film platformu üyeliği

Çocuğunuzun sevdiği dizi ve filmlere kolayca ulaşabilmesi iyi bir fikirdir. Bu hediye hem size hem de çocuğunuza daha fazla sorumluluk verir. Çocukların, bu multimedya araçlarını çok fazla kullanmayacaklarına söz vermesi gerekir.

5. İlgi duyulan konuda özel ders imkanı

Çocuklarınızı, boş zamanlarını yeni bir şeyler öğrenmeye ve pratik yapmaya adamaları için cesaretlendirin. Özel dersler, çocukların daha disiplinli olmasına yardımcı olur. Resim dersleri, spor kulüpleri veya spor salonu üyelikleri onlar için sağlıklı aktivitelerdir.

Bununla birlikte, çocuğunuzla bir anlaşma yapmalısınız. Bu aktivitelerin hiçbiri okul veya ev hayatını olumsuz etkilememelidir.

spor yapmak

Çocuklara hediye hazırlamak için öneriler

  • Çocuğunuzun istediği hediyeyi almadan önce, onu neden istediğini açıklamasına izin verin. Bu, her zaman çocuğun isteklerine evet diyeceğiniz anlamına gelmez ancak bu sayede çocuğunuz onu dinlediğinizi bilir.
  • Çocuklarınıza kendilerini dünyanın merkezinde hissettirmeyin. Benmerkezcilik kişiyi ele geçirdiğinde, pek çok sorun ortaya çıkar. Aynı şekilde, net olun ve görevinizin ona her istediğini almak olmadığını gösterin.
  • Başkalarını düşünmeyi öğretin. Çocuğunuza minnettar olmanın ve iyi huylu davranmanın önemini anlatın. Başka insanların ihtiyaçlarının da aynı derecede önemli olduğunu çocuğunuza öğretin.
  • Eğer çocuğunuzun her istediğini yaparsanız, onun memnuniyetsiz ve nankör davranmasına yol açabilirsiniz. Bir şeyi elde etmek için çaba sarf edildiğinde, onun değerinin daha iyi bilindiğini çocuğunuza anlatabilirsiniz.
  • Medyanın etkileyiciliğinden ve toplumun tüketimi idolleştirdiğinden ona bahsedin. Medyada gördüğü her şeyin sağlıklı veya doğru olmadığını ve bir gruba ait olabilmek için değerlerinden vazgeçmesine gerek olmadığını çocuğunuza öğretin.

Çocuğunuza aldığınız hediyenin onu olumlu bir şekilde motive ettiğinden emin olun. Ayrıca, ebeveyn olarak çocuğun bütün isteklerini yerine getirmek zorunda olmadığınızı göz önünde bulundurun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.