6 Yaşına Gelmeden Önce Çocuğunuzun Bilingual Olması İçin 6 İpucu

Bu yazımızda 6 yaşına gelene kadar çocuklarınıza nasıl bilingual seviyede dil öğretebileceğinizin 6 yolunu anlatıyoruz.
6 Yaşına Gelmeden Önce Çocuğunuzun Bilingual Olması İçin 6 İpucu

Son Güncelleme: 12 Mart, 2021

Çocukların hayata atıldıkları ilk yıllarda çok önemli bir beyin plastisitesi vardır. Anında bir şeyler öğrendikleri için çevrelerindeki bilgileri birçok yetişkinin kıskanacağı bir şekilde hızlıca yutarlar. Bu beyin esnekliği, dilleri neredeyse sihir yoluyla öğrenmelerine yardımcı olur, bu da ana dillerinden başka bir dili bilingual seviyede konuşabilmeleri için gerekli bir şeydir.

Pek çok ebeveyn, çocukların yaşamlarının ilk yıllarında kolay öğrendiklerini bilirler ve bu nedenle, çocuklarını çocuk dil okullarına kaydettirmek için veya fırsat bulduklarında evde bilingual olarak çocuklarla konuşmak için bu imkandan yararlanırlar. Örneğin, ebeveynlerden biri bir dilde konuşurken diğeri de kendi dilinde konuşabilir.

Görünüşe göre bilingual olmak moda ve günümüz dünyasındaki diller açısından insanların geleceği için çok önemlidir.

Akıcı seviyede yabancı dil konuşan yetişkinler, daha iyi bir işe erişme veya kendi projelerini daha iyi bir şekilde geliştirme olasılıklarına sahip olurlar. Bu nedenle birçok ebeveyn, çocuklarının birden fazla dile hakim olması için çabalar.

Ancak çocukların bu beyin esnekliğinden yararlanabilmeleri ve başka bir dil öğrenmek için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri alabilmeleri için bazı hileleri aklınızda bulundurmanız gerekir.

Ebeveynler, çocuklarının öğrenmesinden sorumludur ve bu nedenle, bu dil öğrenimini iyileştirmek ve geliştirmek için gereken her şeyi hesaba katmak gerekir. Peki çocukların bilingual olmasını nasıl sağlarsınız?

Çocuğunuzun 6 yaşından önce bilingual olmasını sağlamak için uygulamanız gereken hileler

bilingual

1. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi yaparsınız

Çocuğunuzun iki dilli olmasını ve birkaç dile hakim olmasını istiyorsanız, alışılagelmiş kelime dağarcığında yeni bir dil aşılamak için yılların geçmesini beklemeyin. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi yapmış olursunuz. 3 aydan büyük bebekler dilleri ayırt edebilirler ve 3 ile 9 yaş arası yeni dil öğrenmek için mükemmel yaştır.

Çocuğunuzun yeni diller öğrenmesini istiyorsanız, bunu kendi anadilinde olduğu gibi doğal bir şekilde yapmanız  en iyi yöntemdir.

2. Her gün öğrendiği dile maruz kalmalıdır

İngilizce, Fransızca veya çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz başka bir dil olsun, çok küçük yaşlardan itibaren her gün öğrendiği dili dinlemeleri gerektiğini bilmelisiniz.

Bu şekilde bu dilin konuşulmasına aşina olabilirsiniz. Dili işittiğinizden emin olmanın birçok yolu vardır: şarkılar, resimler, hikayeler, oyunlar vb. çocuğunuzun eğlenme şeklini seçin ve çocuğunuza çok ilgi gösterin.

3. Akademik formasyon

Herkesin çocuklarını saygın bilingual okullara kaydettirme fırsatı yoktur, ancak eğitimlerini iki dilde sunan bir devlet okulunu da tercih edebilirsiniz. Şayet bu seçenek yaşam tarzınızla uyumlu değilse, çocukları özel sınıflara, akademilere veya farklı dil kurslarına kaydedebilirsiniz.

4. Müfredat dışı etkinlikler

Günümüzde, çocuklar için çok eğlenceli olabilecek birçok okul sonrası aktivite eğitim merkezlerinde veya oyuncak kütüphanelerinde sunulmaktadır. Bunlar beden dili dersleri, İngilizce tiyatro, masa oyunları olabilir … Önemli olan çocukların dili eğlenceyle ilişkilendirmesidir, bu şekilde yeni dili isteyerek öğrenecekler ve aynı zamanda harika bir eğlence gibi görünecektir.

bilingual

5. Dil bilen aile üyeleri veya arkadaşlar

Çocuklarınızın öğrenmesini istediğiniz dili bilen aile üyeleriniz veya arkadaşlarınız varsa, çocuklarınıza bu dili aşılamak için onları evinize davet edin.

Aileniz ve arkadaşlarınızla bu dilde sohbet etmeye çalışın, ancak her şeyden önce sohbetlere çocuklarınızı dahil edin, böylece onlar da öğrenmeye ve konuşmalara katılarak kendilerini sohbete dahil edilmiş gibi hissederler. Diğer dillerde de iletişim kurabileceklerini öğrenmiş olurlar.

6. Evde eğlenceli aktiviteler

Elbette, evde öğrenmek, çocuklarınızın yeni dile aşina olması için iyi bir fikirdir ve harika zaman geçirmenin yanı sıra, bir aileyle kaliteli zaman paylaşabilirsiniz.

Bu dilde çalışmak için eğlenceli aktiviteler hazırlayın, örneğin: tebrik kartları yapmak, o dilde hikayeler yazmak, daha sonrasında dinlemek için bu hikayeleri kaydetmek gibi zevk almak için yapabileceğiniz birçok fikir vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.