Çocukların Tablet Kullanmaları Uygun Mudur?

Tabletlerin yaygınlaşması ebeveynleri bir ikileme sürükledi. Çocukların bu cihazları kullanmaları uygun mu? Bugünkü yazımızda, tabletlerin çocukların gelişimlerine sağladığı katkılardan bahsedeceğiz.
Çocukların Tablet Kullanmaları Uygun Mudur?

Son Güncelleme: 17 Mart, 2020

Tabletler çocukları eğlendirmek ve uslu durmalarını sağlamak için harika cihazlar. Bu cihazlar son zamanlarda daha da çok moda oldu ve gençler arasında daha popüler hale geldi. Tabii bunun yanında bazı ebeveynler çocukların tablet kullanmalarının uygun olup olmadığı sorgulamaya başladılar.

Tabletler hem çocuklar hem de yetişkinler için epey faydalı cihazlar. Hatta, tabletlerin ortaya çıkışından beri okul öncesi  dönemde ve daha küçük çocuklar tarafından yoğun bir biçimde kullanılmaya başlandı.

Anne babalar çocukların elleriyle bir şeyler tutabilmeye başladıkları andan itibaren elektronik cihazlara ne kadar ilgi duymaya başladıklarını bilirler. Bu dünyanın dört bir yanında, her türlü cihaza karşı gösterilen bir ilgidir. Çocuklar özellikle telefonlar ve tabletlere karşı aşırı ilgi gösterirler.

Tabii bu teknoloji çocukların öğrenme süreçlerini destekleyici yönde de kullanılmaktadır. Çocuğunuzun elektronik cihazları kullanması konusunda herhangi bir endişeniz olmasın. Burada önemli olan çocuğunuzu öğrenme sürecinde yönlendirebilmeniz.

Çocukların Tablet Kullanmaları İçin Okul Öncesi Çağına Gelene Dek Bekleyin

Çoğu çocuğun butonlara basmayı ve bir şeyler izlemeyi sevmesi onların elektronik bir cihaz kullanmak için uygun yaşta oldukları anlamına gelmiyor. Uzmanlar çocukların tablet kullanmaları için okul öncesi çağına gelene dek beklemeleri gerektiğini söylüyor.

İki yaşın altındaki çocuklar gerçek dünya ile etkileşimlerinden ve burada elde ettikleri deneyimlerden daha çok şey öğrenirler. Elektronik bir cihazın karşısında geçirdikleri her bir dakika, dünyayı keşfedemedikleri ve duyu organlarını kullanamadıkları dakikalara denk gelir ve bu durum onların gelişim süreçlerini olumsuz etkiler.

Bu bağlamda, bebeğinizin tabletle geçirdiği vakitlerde çevresini keşfetmekten mahrum kaldığını söyleyebiliriz.  Çocukların bu yaşlarda aktif olmaları, aşırı kilolu olmamalarını ve ilerleyen yaşlarda sağlık problemleri yaşamamalarını sağlar. Ayrıca fiziksel aktivite çocuğunuzun zihinsel ve duygusal gelişimine de katkı sağlar.

Çocukların tablet kullanmaları

Çocukların Tablet Kullanmaları Uygun Mudur?

Okul çağındaki çocuklar için tabletler sınıf materyallerine ya da geleneksel kitaplara ek olarak yenilikçi bir öğrenme seçeneği sunabilirler. Bu cihazlar çocukların içeriklere daha kolay bir biçimde erişmelerine ve müfredatla ilgili gereklilikleri yerine getirmelerine olanak sağlar.

Çocukların tablet kullanmalarını olumlu bir şey olarak kılan pek çok durum bulunur. Tabletler yalnızca çocukların teknoloji alanında uzmanlaşmalarını sağlayan ya da onları eğlendiren cihazlar değildir. Yazımızın devamında, sizler için tabletlerin avantajlarını sıraladık.

1. Gelişim

Bu, aktif bir biçimde çevresini keşfetmekte olan bebeklerle doğrudan ilişkili özelliklerden biri. Tabletler çeşitli oyun ve uygulamalarla çocukların tepkilerini geliştirir, ellerini kullanmaları için egzersizler sunar ve parmaklarıyla bir şeyler tutmalarını öğretir.

Ayrıca tabletlerden izleyecekleri animasyon ya da filmlerle, pek çok duyguyu deneyimler ve gördükleri dünyadan esinlenirler.

2. Eğitim

Tabletler yalnızca eğitim amaçlı filmler sunmazlar. Bu filmlerin yanı sıra, çeşitli eğitimsel aktivitelere de tabletler aracılığıyla erişilebilir.

Bu aktiviteler sayesinde örneğin; çocukların belirli kavramları daha iyi anlamaları sağlanabilir. Çocuklar bu aktivitelerle daha güvende hissedebilir, değerlerle ilgili fikir edinebilir ve kendi zamanlarını yönetmeyi başarabilirler.

“Teknoloji yalnızca bir araç. Çocukların beraber çalışmalarını sağlamak ve onları motive etmek için öğretmenler oldukça önemli bir rol oynuyorlar.”

-Bill Gates-

3. Eğlence

Oyunlar, çizgi filmler, filmler, müzik, kitap ve uygulamalar çocukların zararsız bir biçimde eğlenmelerini sağlar. Hatta çocukların keyfi yokken, bunlar sayesinde neşeleri yerine gelebilir.

Tüm tabletlerde internet erişimi olduğu için eğlencenin de bir sınırı yok. Çocuklar tek bir cihazla oldukça eğlenceli vakit geçirebilirler. Bunu söylerken aklınıza takılan şeyi duyar gibiyiz. Evet, çocuklar tüm bunları ebeveyn kontrolünde yapmalılar.

Ayrıca tabletler ailece bir araya gelerek keyifli vakit geçirmenize de olanak sağlar. Böyle anlarda eğlenceli ve pozitif vakit geçirmek herkesin hoşuna gidecektir.

Çocuğu kucağında sudoku oynayan anne

4. Teknik Beceriler

Her geçen gün cihazlarımıza yeni yeni güncellemeler geliyor, günlük yaşamda yeni yeni teknolojilerle karşılaşıyoruz. Çocukların küçük yaşlardan itibaren teknolojik gelişmeleri takip edebilmeleri adına tablet kullanmalarına izin vermek mantıklı bir hareket.

Tabletlerin sahip oldukları fonksiyonlar sayesinde, çocuklar ihtiyaçlarına göre değişiklikler yapmayı öğrenebilirler. Bu onların gelecekteki başarılarını etkileyebilir ve topluma daha kolay ayak uydurmalarını sağlayabilir.

Son olarak, tabletlerin çocukların öğrenme sürecine katkısı olabileceği gibi, bunu sekteye de uğratabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Çocukların tabletten yararlanabilmeleri onu ne ölçüde ve nasıl kullandıklarına bağlıdır. Ebeveyn olarak çocuğunuza örnek olmalı ve tablet kullanırken ona göz kulak olmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • González Gómez, C. (2017). Nuevos métodos de aprender y enseñar: Integración de la Tablet en el aula de la etapa de educación infantily la participación de los docentes en la creación de sus propios materiales didácticos en formato digital. https://repositorio.unican.es/xmlui/handle/10902/12202
  • Barreto Sandoval, G. (2016). La Tablet como herramienta pedagógica en la motivación para el aprendizaje de la matemática de los estudiantes de grado sexto, en la Unidad Educativa José Celestino Mutis, Fusagasugá, Cundinamarca, Colombia. https://repository.unab.edu.co/handle/20.500.12749/3168

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.