Çocuklarla Boşanma Hakkında Konuşmak

Yıllar süren evliliğiniz sonrası partnerinizle ayrılmaya karar vermeniz pek de kolay değildir. Fakat esas zor olan bu kararın sonrasıdır. Çocuklarla boşanma hakkında konuşmak epey zor olabilir.
Çocuklarla Boşanma Hakkında Konuşmak

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2021

Çocuklarla boşanma hakkında nasıl konuşabilirsiniz? Başarılı ilişkilerin hiçbir zaman sonlanmayacağına dair bir inanışın olduğu toplumlarda yaşamımızı sürdürüyoruz. Hayatınızın aşkını bulduğunuzda sonsuza dek birlikte olmalısınız gibi düşünülüyor.

Böyle bir düzen içinde ayrılığın gerekli olduğunun farkına varmak hiç de kolay bir şey değildir. Hatta işin içinde çocuklar varsa bu çok daha zorlu bir karar haline gelir.

Çocuğunuza neden artık eşinizle aynı çatı altında yaşayamayacağınızı ve ayrı yollardan gitmeniz gerektiğini açıklamak çok acı bir deneyim olabilir. Bu süreçte her iki tarafın da soğukkanlılığını yitirmemesi gerekir.

Çocuğun ebeveynlerinin onu her koşulda seveceğini bilmesi son derece önemlidir. Bu hiçbir şekilde bozulmayacak ve asla değişmeyecek bir şeydir.

Kayıptan kaynaklı bir acı ve başarısızlık hissi aynı anda yaşandığı için boşanma her iki taraf için de son derece zordur. Fakat çocuklar ebeveynlerinin bu hislerini sezerler ve bu hisler onları da etkiler.

Bu durum da çocuklarda asi davranışlara, mutsuzluğa ya da suçluluk hissine yol açabilir.

Boşanmanın Çocukların Davranışlarına Etkisi

Boşanmadan etkilenen çocukların sayısı epey arttı. Bu hayati meselenin etkileri yaş, olgunluk ya da kişiliğe göre değişiklik gösterebilir.

Çocuklarla boşanma hakkında konuşmak kolay bir iş değildir. Bu tek bildikleri hayatın sonu anlamına gelir ve dolayısıyla bu değişim davranışlarını etkileyebilir.

Çocuklar şok, suçluluk, mutsuzluk, hayal kırıklığı, öfke ya da kafa karışıklığı gibi pek çok duyguyu yaşayabilirler. Geleceklerinin belirsizliği konusunda endişe dahi duyabilirler. Hayatlarının dağıldığını düşünürler.

Bu da agresif davranışlar sergilemek ya da akademik başarıda düşüş göstermek gibi farklı farklı reaksiyonlara neden olabilir.

Ebeveynleri boşanan çocuklar atletik aktivitelere karşı ilgisizleşebilir, kendilerini soyutlayabilir ve arkadaşlıkları hususunda ciddi değişiklikler yapabilirler. Tüm bunlar çocuğunuzun durumla başa çıkmak için girdiği mücadelelerdir.

Çocuklarla boşanma hakkında konuşmak

Tabii çocuklarla boşanma hakkında konuşmanın pek çok farklı yolu olduğundan ötürü bu durum sonucunda her zaman travmatik anlar yaşanmayabilir.

Eğer doğru bir iletişim kurabilirseniz ebeveyn olarak çocuğunuza olumlu katkılarda bulunabilirsiniz. Çocuklar bu değişimin yaşamlarında kabul edilebilir bir değişime neden olacağını anlarlar. Bu sayede de bu değişim karşısında daha hoşgörülü ve esnek davranabilirler.

Çocuklara Boşanma Sürecinde Nasıl Yardımcı Olunur?

Çocuklar ani bir deneyim yaşayabilir ya da ebeveynlerinin durumu nasıl karşıladıklarına göre tepki verebilirler. Ne kadar zor olursa olsun çocukların duygu durumunu yönetebilmek adına kendimizi bir kenara bırakmalıyız. Her halükarda çocuklarınıza konsantre olmanız gerekir. Bu sayede durumu en acısız ve en az üzücü şekilde atlatabilirler.

Çocuklarla boşanma hakkında konuşmak için geçici de olsa iki ebeveyn de anlaşmaya varmalıdır. Çocuğunuzun sizin için daha önemli olduğunu anlaması için kişisel meselelerinizi bir kenara bırakmanız ve çocuğunuza karşı sevginizin hiçbir şekilde eksilmeyeceğini belli etmeniz gerekir.

Ayrılık konusu açıldığında iki ebeveyn de orada olmalıdır. Çift olarak artık birbirinizi eskisi gibi sevmediğinizi, ayrı yaşayacağınızı fakat yine de iyi birer arkadaş olarak kalacağınızı anlatmalısınız.

Bunun yanında, çocuğunuza gerekli tüm bilgileri vermeniz gerekir. Bunu yaparken çocuğunuzun yaşına uygun bir dil kullanmalısınız.

Bu sayede, güvende hissederler ve karşılaşacakları değişime hazırlıklı olurlar. Böylelikle daha az anksiyete hisseder, daha az endişelenir ve hala ihtiyaç duyduklarında ebeveynlerine güvenebileceklerini bilirler.

“Çocuklar bu süreçte şok, suçluluk, mutsuzluk, hayal kırıklığı, öfke ya da kafa karışıklığı gibi pek çok duyguyu yaşayabilirler.”

Çocuklarla Boşanma Hakkında Konuşmak İçin Öneriler

Bu süreci çocuğunuz için daha az acılı hale getirmek sizin çift olarak tutumunuzla ilişkilidir. Karar verilse de sürecin daha başında olduğunuz için her olaya sağduyulu bir şekilde yaklaşmanız gerekir.

Çocuklarla boşanma hakkında konuşmak için şu tavsiyelerimize göz atabilirsiniz:

  • Çocuğunuzun önünde uzlaşamayacağınız konular hakkında tartışmaktan kaçının.
  • Boşanmanın hukuki yanlarını çocuğunuz yanınızda değilken konuşun. Onları bu sürece dahil etmeyin.
İki kolundan çeken anne babasına bakan küçük kız

Çocuğunuzun takviminin mümkün olduğunca dengeli olması için emek harcayın. İki ebeveynin de çocuğun aktivitelerini önceliklendirmesi, onları bırakıp alacakları saati aksatmaması gerekir. Böylelikle çocuklar hayatlarının ayrılık öncesinde olduğu gibi devam ettiğini hissedebilirler.

Eski eşiniz hakkında olumsuz yorumlarda bulunmayın. Hislerinizi ve küskünlüğünüzü bir şekilde dışa atmak isteseniz de bunu çocuğunuzla değil, ailenizle ve arkadaşlarınızla yapmanız gerekir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin ilgilenmesi gereken durumlar için çocuğunuzun olumsuz etkilenmesine izin vermeyin. Ayrılma kararını alanlar ebeveynlerdir.

Bu yeni gerçekliğe rağmen çocuklar ailelerinin değiştiğini düşünmezler. Günlük dinamiklerde ciddi değişimler olmasına izin vermeyin ki çocuğunuzun ruh hali ve duyguları etkilenmesin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.