Çocuklarla Yemek Yapmanın Faydaları

Çocuklar, yemek hazırlamaya yardımcı olarak ve mutfakta bulunarak, sağlıklı beslenme hakkında birçok önemli şey öğrenirler. Okumaya devam edin ve çocuklarla yemek yapmanın tüm faydalarını öğrenin!
Çocuklarla Yemek Yapmanın Faydaları

Son Güncelleme: 19 Nisan, 2021

Bazı ebeveynler çocuklarla yemek yapmayı stresli bulurlar çünkü çocuklar mutfağa girdiklerinde mutfak karmakarışık hale gelir. Ancak bu düzenli bir faaliyet haline gelebilir ve çocuklar için de oldukça faydalı olabilir. Bu nedenle bu yazıda çocuklarla yemek yapmanın faydalarından bahsedilecektir.

Yemek yapmak, çocuklara yiyecekle temas halinde olma ve yemeklerin yenmeden önce hazırlanması gerektiğini anlama şansı verir. Çocuklar yemek pişirirken, aynı zamanda yiyeceklerin besleyici özelliklerini de öğrenir ve motive olurlar ve en önemlisi kendilerini işe yarar hissederler.

Çocuklar, yaşlarına bağlı olarak mutfakta birtakım şeyler yapmaya başlayabilirler. Ebeveynleri onlara beraber hazırladıkları yemeği servis ettiğinde ve ailenin geri kalanı yemeği yemeye başladığında herkes çok mutlu olacaktır.

Küçük bir çocuk mutfakta annesinin yardımıyla yiyecek hazırlıyor.

Çocuklarla yemek yapmanın faydaları nelerdir?

Çocuklar ebeveynleri ile birlikte yemek pişirirken birçok şey öğrenirler. Yedikleri şeylerin nereden geldiğini ve nasıl hazırlandığını görürler ve bunun bir sihirbazlık numarası olmadığını anlarlar. İyi bir yemek pişirmek için sabırlı olmaları ve birçok talimatı takip etmeleri gereklidir.

Çocuklar yemek pişirirken sebzelerin ne olduğunu ve onların sağlıkları için ne kadar faydalı olduğunu daha iyi anlayacak, ayrıca eti nasıl keseceklerini ve balığı düzgün pişirmeyi öğreneceklerdir. Mutfakta öğrenecek çok şey var!

Hatta bazı çocuklar yedikleri etin hayvanlardan geldiğini bile bilmezler ve öğrendiklerinde oldukça şaşırırlar. Çocukların yemek pişirirken tüm talimatları öğrenmelerine ya da yetişkinler gibi yemek yapmalarına gerek olmadığı unutulmamalıdır.

Onlara yaşlarına göre sorumluluklar vermek ve yapılanları izlemelerine izin vermek çok önemlidir. Sonuç olarak, meraklarını ve gözlemlerini kullanarak, zamanla bir şeyleri doğru yapmaya başlayacaklardır.

Daha fazlası…

Dahası, çocuklar yemek hazırlarken kendilerini iyi hissedecek ve sevmedikleri sebzeler bile olsa yaptıklarının sonuçlarını denemeye istekli olacaklardır. Yemek yemeyi pek sevmeyen çocukları mutfağa dahil etmek, hem şimdi hem de gelecekte daha fazla yemelerine yardımcı olmak için çok iyi bir fikirdir.

Sebzeleri yemeğin içinde saklamak yerine, çocukların onları tanımasını ve faydalarını anlamasını sağlamak çok daha iyidir. Ayrıca böylece sebzelerin de tadının güzel olabileceğini fark edecek ve onları kendiliğinden gönüllü olarak yemeye başlayacaklardır.

Bunların yanı sıra, yeni tatların ayırdına varacak ve tercih ettikleri yiyecekleri belirleyebileceklerdir. Daha da önemlisi, bu süreçle beraber her şeyi yemeyi ve dengeli beslenmeyi öğreneceklerdir.

Bir şeyleri iki ya da on kez denemeleri gerekse bile, sonunda kendi kararlarını vererek her şeyi yemeyi seçeceklerdir. Ebeveynler çocuklarını yemeye zorladığında, bunun çocuklarda bazı yeme bozukluklarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

Bir başka iyi fikir de çocukları yiyecek alışverişine de dahil etmek ve malzemeleri seçmelerine izin vermektir. Ebeveynleri farkına bile varmadan çocuklarının nasıl sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye başladıklarını göreceklerdir.

Mutfakta baba biber kesiyor kızı salatayı karıştırıyor.

Çocuklarla yemek yapmanın faydaları

Bağımsız olmanın, bir şeyden sorumlu olmanın ve yemekle ilişkilerini geliştirmenin yanı sıra, çocuklar yemek hazırlamaktan başka şekillerde de yararlanırlar. İşte diğer bazı kısa ve uzun vadeli faydaları şunlardır:

  • Yeni malzemeleri tanıyacak ve onlara aşina olacaklardır.
  • Yemek yemeyi sevmeyen çocuklar daha iyi yemeye başlayacak ve yeni şeyler deneyeceklerdir.
  • Yemek yapmak özgüvenlerini artıracaktır.
  • İyi bir iş yaptıkları için kendilerini tatmin olmuş hissedeceklerdir.
  • Bir şeyler ters giderse, hatalarından ders çıkaracak ve hayal kırıklıkları ile başa çıkacaklardır.
  • Hislerini harekete geçireceklerdir.
  • Çocuklar tüm yaşamları boyunca faydalı olacak bilgiler edineceklerdir.

Artık çocukların yemek pişirmesine izin vermenin tüm bu harika faydalarını öğrendiğinize göre, daha fazla beklemeyin! Basit tarifler düşünün ve onları çalıştırmaya başlayın. Buradaki temel fikir, çocuklarla her gün yemek pişirebilmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Equipo Susaeta. (2019) Cocina con los niños. Editorial: Susaeta.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.