Çocuğunuz Olmadan Bir Şeyler Yapmanın Önemi

10 Eylül 2019
Hayatınıza bir çocuğun girmesiyle tüm önceliklerinizin değişmesi normaldir. Fakat bu, hayatınızdaki tek rolün annelik olmasını gerektirmez. Bugünkü yazımızda, çocuğunuz olmadan bir şeyler yapmanın neden önemli olduğundan bahsedeceğiz.

Zaman zaman çocuğunuz olmadan da bir şeyler yapmak sizi kötü bir anne yapmaz. Bir bebeğin gelişiyle, hayatınız kesinlikle büyük oranda değişecektir.

Anneliği tadan her kadın, çocuk sahibi olunca gelen korku, endişe ve onu ne olursa olsun koruma isteğini yakından tanır. Bununla beraber, hayattaki tek rolünüzün annelik olmadığını da hatırlamanız gerekir. Siz sadece bir anne değil aynı zamanda bir kadınsınız.

Toplumda annelerin rolü

Hayatımız boyunca, bazen fark etmeden de olsa zihnimize bazı inançlar yerleştiririz. Medyanın bize gönderdiği mesajlar, çevremizdeki insanlar ve ailemiz bunları büyük ölçüde etkiler. Tüm bunlar üzerimizde bir iz bırakır ve bakış açımızı etkiler.

Kolektif zihniyetin değiştiği bir dönemde olduğumuz doğru fakat kadının rolünü çizen sert bir ataerkil aile düzeninden geldiğimiz için bunun izleri günümüzde hala hissedilmektedir.

Toplum, annelik söz konusu olunca kadınlara belli roller yükler ve bunlar üzerinden beklentiler oluşur. Toplum, annelerin çalışkan ve bağımsız olmasını destekler gibi görünür ama aynı zamanda fedakar ve özverili olmasını da bekler.

Hatta, neredeyse kadınlardan anne olduktan sonra kadınlık kimliğini tamamen terk etmesi beklenir. Bu kavramlar adil olmadığı gibi aynı zamanda tutarsızdır.

arkadaşlarla kahve

Çocuğunuz olmadan bir şeyler yapınca gelen suçluluk duygusu

Annenin, çocuğun hem fiziksel hem de duygusal gelişiminde çok temel bir rolü olduğu doğrudur. Anneler, çocuğun ihtiyacı olan sevgi, beslenme ve korunmayı ona sağlayan ilk kişidir.

Bununla beraber, bu durum, annelerin annelik dışında başka roller aldığında eleştirilmesine yol açmıştır. Kendini geliştirmek ya da kendine bakmak için zaman ayıran kadınlar, toplumun yargılamalarıyla karşı karşıya gelmiştir.

Durum böyle olunca birçok kadın, yoga yapmak için bir saat dışarı çıktığında ya da bir arkadaşıyla kahve içmek için çocuğunun yanından ayrıldığında boğucu bir suçluluk duygusu hisseder. 

Söz konusu çocukları olunca pek çok kadın, emanet ettiği kişi çocuğun babası bile olsa, sorumluluğu başkasına bırakınca ihmalkar ya da sorumsuz biri olduğunu düşünür. 

Artık bu gerçekten uzak beklentiler ve yargılardan uzaklaşmanın vakti geldi. Bir kadın anne olduğu için izole bir hayat yaşamak zorunda değildir. Anne olmak, daha önce olduğunuz insanı bastırmak ya da reddetmek anlamına gelmez, aksine sizi zenginleştirir.

Çocuğunuz olmadan bir şeyler yapmak neden iyidir?

İşiniz ve başka sorumluluklarınızdan dolayı çocuğunuzla paylaşabileceğiniz zaman azalmış olabilir. Ayrıca, vakit bulduğunuzda bunu kendinize değil çocuğunuza ayırmanız gerektiğini de hissedebilirsiniz.

Bununla beraber, annelerin hayatlarının farklı kısımları için denge kurabilmesi çok önemlidir. Annelik görevine kendinizi aşırı adamanız, gelecekte hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. 

Öncelikle, kendinize yeterince zaman ayırmamanız, zaman geçtikçe huzursuzluk ve gücenme hisleri yaşamanıza sebep olacaktır. Benzer şekilde, bu hisler, hem çocuğunuzla hem de eşinizle ilişkinizi olumsuz etkileyebilir. Bir şekilde özgürlüğünüzü elinizden aldıklarını düşündüğünüz için onlara karşı tutumunuz değişebilir.

Aynı zamanda, kendinize vakit ayırmamak, özgüveninizi de düşüreceği için farklı duygusal sorunlar yaşamanıza yol açar. Dahası, çocuğunuzun sizi mutlu, huzurlu ve tatmin olmuş görmesi gereklidir. Onun hayatındaki rol model olduğunuzu ve hayatın nasıl yaşanması gerektiğini sizden öğreneceğini unutmayın.

sarılan arkadaşlar

Son olarak, bir gün çocuğunuzun büyüyeceğini ve kendi hayatını kuracağını unutmayın. Peki, eğer siz bütün kimliğinizi çocuğunuza bakmak üzerinden tanımladığınızda o gittiğinde size ne olacak?

Böyle bir durumda depresyona kadar gidebilecek bir kayıp ve boşluk hissi yaşayabilirsiniz. Çocuklarınızın sizi her zaman mutlu, memnun ve duygusal açıdan olgun olarak görmek isteyeceğini unutmayın.

Anne olmak ve kadın olmak arasındaki dengeyi bulmak

  • Kendinize yer ve zaman ayırın. Yoğun programınıza rağmen mutlaka kendinizle baş başa olabileceğiniz ve sadece kendinize adayacağınız zamanlar ayırın. Uzun bir banyo yapın, kitap okuyun ya da yürüyüşe çıkın. Size keyif veren ve sizi mutlu hissettiren şeyler yapın.
  • Yapılacak işler için birilerini görevlendirin. Her şeyle tek başınıza uğraşmak zorunda değilsiniz. Sevdiklerinizden yardım isteyin ve sorumluluklarınızın bir kısmını dağıtın.
  • Eşinizle ilişkinize özen gösterin. Çocuklarınız uyuduğunda bu zamanı eşinizle konuşmak ve birlikte kaliteli vakit geçirmek için değerlendirin.
  • Arkadaşlarınızla görüşün, hobileriniz ve kişisel ilgi alanlarınızı ihmal etmeyin. Hayatınızın bu kısımlarına mutlaka zaman ayırın ve her fırsatta yapmaktan hoşlandığınız şeylerin tadını çıkarın. Bunlar, sizin için en az annelik kadar önem taşır.