Çalışan Anneler: Çalışıyor, Savaşıyor ve Başarıyoruz!

8 Ocak 2020

Çağımızın kadınları bir yandan annelik görevlerini yerine getirirken diğer yandan da birer çalışan kadın olarak iş hayatında yerlerini almış durumdalar. Yani kadınların sadece evde çocukların bakımından sorumlu olduğu ve erkeklerin çalıştığı bir dünya çok eskilerde kalmış bir fenomen. Artık çalışan anneler var!

Günümüzde birer profesyonel olarak çalışan anneler genellikle bir ya da iki çocuk sahibidirler. 

Sabah erken kalkıp yemek hazırlama endişesine girmek, köpeği dışarı çıkarıp gezdirmek, evde yerleri silmek ve ütü yapmak gibi işler kadınlar için artık neredeyse çok az yapılır hale dönüşmüş durumda.

Ev işleri ve çocuklarla ilgili sorumluluklar eşler arasında paylaşılıyor ya da en azından öyle olması gerekiyor.

Kadınların evde kalıp kocalarının işten, çocuklarının da okuldan gelmelerini beklediği günler çok eskilerde kaldı.

Günümüz kadını kimseye bağımlı olmayan, kendi yaşantısının sahibi, ona yön veren ve özellikle de ekonomik konularda kendine yetecek özelliklere sahip.

Kadınlar, çağımızda idareci pozisyonlarında görev alıyor, finans departmanının yöneticisi olarak çalışıyor, büyük bir inşaat şirketinde inşaat müdürü olarak görev yapabiliyor. Yani kısacası…

Günümüz kadınları herkes kadar ve hatta daha fazla işini layıkıyla yapan becerikli bir profile sahip.

Ancak günümüz kadını halen çocuklarını çok seven bir anne… Her gün işe gidiyor olması onun çocuklarına daha az ilgi ve sevgi gösterdiği anlamına gelmiyor.

Hepimizin bildiği gibi siz, zorluklar karşısında pes etmeyen, deniz ne kadar dalgalı olursa olsun hep yüzeyde kalmayı başarabilen ve çok çalışan anneler olarak hayatınızı sürdürüyorsunuz. Bu nedenle, benanneyim olarak bu yazıyı sizler için hazırladık.

İş Sorumlulukları ve Annelik

Ofiste çalışan bir kadın

Şurası bir gerçek ki, çalışan anneler evde daha kısıtlı bir zaman geçirme şansına sahiptirler.

Ofis, alışveriş, market…

İş yeri adeta ikinci bir ev haline gelir ve bu yüzden de şunun gibi yorumlar yapıldığına şahit oluruz:

“İşini çocuklarından daha fazla düşünüyor.”

Elbette bu tür yorumlar son derece yanlış ve kötü niyetli bir yaklaşımın sonucudur. Ancak yine de bunları duymak sizi bir noktada üzebilir. Bu yüzden moralinizi yükseltmek ve eğer varsa o suçluluk duygusundan kurtulmanızı sağlamak istiyoruz.

Anneler; tam da sürekli çocuklarınızı düşündüğünüz ve onlar hakkında endişe duyduğunuz için bu denli çok çalışıyor ve kendinize ayıracağınız bir dinlenme zamanı bırakmıyorsunuz.

Eğer masaya getireceğiniz yiyecekler, çocuklarınızın giyeceği giysiler, sağlık giderleri ve okul harcamaları konusunda endişe duymuyor olsaydınız…

Eğer onlara güvenli ve huzur dolu bir ev ortamı ve bu ev çatısı altında her gece rahat bir uyku çekmelerini sağlamak, ihtiyaç duydukları bilgisayar, tablet, cep telefonu, boyalar, oyuncaklar, kitaplar vb. birçok ihtiyacı karşılamak gibi bir derdiniz olmasaydı elbette bu denli yoğun çalışmazdınız.

Fakat bunun yanında maddi olarak onlara sağladığınız destek, onlarla daha az zaman geçirmenin yol açtığı suçluluk hissinden kurtulmanıza yeterli olmayacaktır. Bunun da ötesinde çocuklarınıza duyduğunuz sevginin yerini hiçbir şeyin telafi edemeyeceğini çok iyi biliyoruz.

Şimdi bizi iyi dinleyin… Çocuklarınızla ilgilenmeniz, nicel ve sayılabilir bir oldu değildir. Bu tamamen nitelik ve kalite ile ilgilidir.

Her ne kadar ufaklıklar mümkün olan her an sizinle ve sizin yanınızda olmayı isteseler de, çocuklar için en faydalı olanı tamamen onlara adadığınız zaman dilimi olacaktır. Bu süre az da olsa birlikte yapacağınız ve onların hoşuna gidecek aktiviteler yapmanız son derece önemlidir.

Beraber bir yürüyüşe çıkın, birlikte oyunlar oynayın, sohbet edin, eğlenin ve onlara iyi bakın.

Gülen anne ve kız

Anneler ve çocukların birlikte oldukları zamanlarda da bir şekilde telefonlarına ya da bilgisayarlarına bağlı olduklarını unutmamak gerekir. Benzer şekilde birlikte zaman geçirirken annenin bir yandan fırsatını buldukça “ev işleri” ile ilgilenmesi de doğal bir durum olacaktır.

Çalışan Anneler: Biz Anneyiz, Çalışıyor, Savaşıyor ve Başarıyoruz

Kadınlar, ekonomik bağımsızlıklarını korumak için istekli olduklarından dolayı kendilerini suçlu hissetmemelidir. İçinde yaşadıkları toplum için faydalı olmalı, entelektüel olarak sahip oldukları özellikler diğerleri tarafından kabul edilerek değer verilmeli ve profesyonel anlamda kendilerini daha da ileriye götürmeye çalışmalıdırlar.

Siz de herkes gibi bir insansınız ve bundan dolayı da kendi hayatınıza sahip olmak sizin de hakkınız.

Çalışan ve başarılı olan bir kadın savaşçı olarak insanların eleştirilerine değil hayranlığına layık olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

Çocuklarınız sizi seviyor, ayrıca sizinle birlikte geçirdikleri zamanı da seviyorlar. Çünkü paylaştığınız ortak zamanların sonuna kadar keyfine varıp eğleniyorlar.

Yetiştirdiğiniz çocuklar, hem bir anne hem de çalışan bir kadın olarak sizinle gurur duyuyorlar. Ayrıca bu şekilde onlara çok güzel bir örnek oluyorsunuz.

Çünkü çocuklarınız sizden, azimli olarak, fedakarlık göstererek ve çabalayarak hedeflere nasıl ulaşabileceklerini öğreniyorlar. Bu sayede sizden, iyi bir insan olarak, duygusal anlamda güçlü, kazanmaya odaklı ve mutlu birer yetişkin olmanın eğitimini alıyorlar.

  • Blanco, G., & Feldman, L. (2000). Responsabilidades en el hogar y salud de la mujer trabajadora. salud pública de méxico42, 217-225.
  • Elssy, B. D. R. (1982). La madre trabajadora: una contradicción. Revista Desarrollo y Sociedad, (9), 69-84.