Okumanın Çocuklar İçin Yararları

13 Şubat 2020
Kitaplar çocukların düşünsel gelişimi ve okuduğunu anlama becerisi için oldukça önemlidir. Bu yazımızda okumanın önemi ve bu aktiviteyi çocuklara sevdirmenin yolları üzerinde duracağız.

Okumanın çocuklar için yararları saymakla bitmez. Yine de ebeveynler sıkça çocuklarına okuma alışkanlığı aşılamanın ne kadar önemli olduğunu sorgulamaktadır.

Okumak herkes için çok önemli bir aktivitedir fakat çocuklar için daha da önemlidir çünkü küçük yaşlardan itibaren beynin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Okumanın çocuklar için yararları

Birçok kitap türü bulunmaktadır; tarihi, eğitici, eğlenceli ve hatta kurgu. Okumak çocuklarda sadece düşünsel olarak değil, ayrıca sosyal olarak da beraberinde birçok şeyi çalıştırmaya başlamaktadır. 

Aşağıda okumanın bazı yararlarını bulabilirsiniz:

1. Mekanik ve kapsamlı okuma alıştırması yapmak

Bu nokta tamamen akademik performans ile ilgilidir. Okuyan çocuklar daha çok ders çalışmaya meyillidir. Okudukları metinleri ve gördükleri dersleri daha iyi anlamalarına neden olmaktadır. Buna ek olarak, daha akıcı ve hızlı bir şekilde okumalarını da sağlamaktadır.

2. Beyin egzersizleri

Okumanın çocuklar üzerinde en büyük faydalarından birisi de küçük yaşlardan itibaren beyinlerinin çalışmasını sağlamasıdır. Kitap okuma eylemi beynin hafıza ve kavrama gibi karışık becerilerin üzerinde çalışmasını ve bunların gelişmesini sağlamaktadır. 

Kitap okuyan çocuklar

3. Dilsel ve yazınsal becerileri geliştirmek

Çocuklar daha fazla okuyarak yeni kelimeler öğrenmeye ve daha düzgün yazmaya başlarlar. İmla, okuma sayesinde oldukça hızlı gelişebilmektedir. Ek olarak, konsantrasyon ve dikkat kapasiteleri de güçlenmektedir.

4. Daha çok bilgi ve kültür

Kitaplar bize dünya ve farklı kültürler hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Çocuklar okudukları kitabın türüne bağlı olarak, farklı yerlere seyahat etme, yaratıcılıklarını artırma ve hikayelerin tadını çıkarma fırsatını bulabilmektedirler.

5. Karakter gelişimi

Okumak her ne kadar bu maddeye diğer maddelere nazaran daha az etki etse de, çocuklar kitaplarda karşılaştıkları karakterler üzerinden, kendi karakterlerini daha kolay bir şekilde geliştirme şansı bulabilmektedir. Bu aynı zamanda çocukların çevreleriyle daha iyi ilişki kurmalarını da sağlamaktadır.

“Çocuklar artık teknoloji ile büyüdüğü için tabletler ve e-kitaplar onları okumayla tanıştırmak için harika yöntemler olabilir.”

Çocukları okumaya teşvik etmek

Çocukların etrafındaki diğer çocukları veya yetişkinleri taklit etmesi oldukça normaldir ve bu nedenle ebeveynler televizyonda ne izlediklerine veya çocuklarının etrafındayken nasıl davrandıklarına dikkat etmelidir.

Yetişkinlerin çocukları görebilsin diye okuma yapması oldukça önemlidir. Bu durumda çocuklar okumaya daha meraklı bir hale gelecek ve bu alışkanlığı yavaş yavaş edinmeye başlayacaklardır.

Çocukları okumaya teşvik etmenin diğer yolları ise şunlardır:

  • Bebeğiniz halen anne karnındayken öykü okumak veya hikaye anlatmak önemlidir.
  • Çocuğunuz biraz büyüdükten sonra ona ninniler, basit veya resimli kitaplar aracılığı ile okuma yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Daha da büyüdüklerinde ise ebeveynler onlara kitap okuyabilir ve kitapların üzerindeki resimleri gösterebilirler.
  • Çocukluk döneminin ilerleyen zamanlarında ebeveynler çocuklarını diğer çocuklarla birlikte sesli okumaya teşvik edebilir.
  • Ebeveynlerin bu süreç içerisindeki önemi oldukça büyüktür. Kitapları, yemek tariflerini, işaretleri ve hikayeleri yüksek sesle okumalıdırlar.
  • Kütüphaneler ve kitap kulüpleri çocukları okumayla tanıştırmak için mükemmel seçeneklerdir. 
Çizgi roman okuyan kız

Çizgi romanlar okuma güçlüğü çeken çocuklara yardımcı olabilmektedir

Bazı çocuklar okumayı diğer çocuklara göre daha zor bulabilmektedir, bu nedenle çizgi romanlar onların okumaya olan ilgilerini devam ettirmeleri için tavsiye edilmektedir. Bu tür kitaplarda daha fazla resim olduğundan dolayı, okuma tecrübesi diğer kitaplara göre daha küçük dozlarda sunulmaktadır ve bu da okumayı daha kolay bir hale getirmektedir. 

Çocuklar çizgi romanları okurken de aynı zihinsel işi yapmak zorundadır ve sonuçta yazılara büyük resimler eşlik ettiğinden dolayı kitabı daha büyük bir keyifle okuyacaklardır. Bu tür kitaplarla okumaya başlamak, üzerinde sadece yazıları olan kitapları okumaya başlamaktan çok daha hızlı bir şekilde okuma alışkanlığı edinmelerini sağlayacaktır.

`Çizgi romanlar çocukların metni daha hızlı anlamalarına yardımcı olmaktadır.`

Okumak çocuklar için beyinlerini erken yaşlardan itibaren kullanmalarını ve günlük yaşamlarında kendilerine yardımcı olacak becerileri öğrenmelerini sağlayan oldukça önemli bir alışkanlıktır.

Ek olarak, problemleri nasıl çözebileceklerini  ve çeşitli durumlarla nasıl başa çıkabileceklerini de okuyarak öğrenebilmektedirler. Okumanın çocuklar üzerinde olan tüm bu faydaları nedeniyle, onları erken yaşlardan itibaren okumaya teşvik etmenizi tavsiye ederiz.