Sınıfta Mizah Kullanımının Önemi

20 Haziran 2020
Öğretmenlik son derece önemlidir ancak eğitim öğretimin her zaman ciddi olması gerekmez. Sınıfta mizah kullanımının çok çeşitli faydaları vardır.

Toplumun ilerlemesi için eğitimin önemi yadsınamaz. Bununla birlikte, eğitim ciddi ve stresli bir ortamda gerçekleşmek zorunda değildir. Aksine, sınıfta mizah kullanımının hem öğrenciler hem de öğretmenler için pek çok faydası vardır.

Hepimizin okulla ilgili olumsuz deneyimleri vardır. Pek çoğumuz baskı, utanma, öğretmen korkusu ve günümüzün çoğunu harcadığımız ağır bir ortam hatırlarız. Neyse ki, eğitim modelleri artık değişmeye başlıyor. Giderek daha fazla öğretmen, öğretim sürecini cazip bir deneyim haline getirmek için çabalıyor.

Mizah öğrenmenin temelidir

Bizi güldüren, eğlendiren ve bizde olumlu duygular oluşturan her şeyi mizah olarak adlandırabiliriz. Şakalar, oyunlar ve diğer uyarıcılar mizaha dahil olabilir.

Mizah, beyin sirküisinin daha sağlıklı ve basit bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Bu nedenle çocuklar çevrelerini keşfetmek isterler.

Oyun oynayarak keşif yaparlar ve önemli davranışların farkına varıp tekrarlayarak öğrenirler. Bunu rahat ve kendilerine cazip gelen bir şekilde yaparlar. Bu yüzden, olumlu duyguları yeniden deneyimleyebilmek için çocuklar oyunları tekrar tekrar oynamak isterler.

sınıfta mizah kullanımı

En önemli derslerin sadece bir duyguyla ilişkilendirildiğinde alındığı ve bu duygunun olumlu olması halinde eğitimin güçlendiği açıktır.

Sınıfta mizah kullanımının faydaları

Stresi azaltır motivasyonu artırır

Öğrenme süreci zor olabilir. Öğrenciler genellikle hayal kırıklıkları, başarısızlıklar, can sıkıntısı ve gerginlikle karşı karşıya kalır. Bunun sonucunda ise eğitim olumsuz duygulara sebep olan stresli bir ortam haline gelir.Bu da çok küçük yaşlarda anksiyete ve depresyon semptomlarına yol açabilir.

Benzer şekilde, öğretmenler de her gün bu gergin ve yorucu ortamda bulunur. Bu yüzden, tükeniş sendromundan muzdarip olabilirler ve kendi ruh hallerinde de değişim görülebilir.

Sınıfta mizahın kullanımı, pozitif ve rahat bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Böylece, hata yapmak aşağılanma veya reddedilme anlamına gelmez.

Öte yandan, çocuklar işbirliği ve empatinin kendilerine verdiği hoş duyguları hisseder. Şüphesiz, bu durum da hem çocukların hem de öğretmenlerin daha mutlu olmasına ve yaşam kalitelerinin yükselmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak, daha hevesli bi biçimde çalışabilmeleri için iki tarafı da motive eder. Eğitim öğretim süreci eğlenceli olduğunda ve olumlu duygular ürettiğinde, kim bu ortamda daha fazla bulunmak istemez ki?

İlginizi çekebilir: Eğitimde Mizah Kullanmanın Önemi

Öğrenmeyi iyileştirmek için ilişkiler

Eğitim ve öğretim, büyük oranda sosyal ilişkileri de kapsar. Öğretmenler çocukların dikkatini çekebilmeli ve bilgiyi aktarabilmelidir. Benzer şekilde, akranlar arasındaki ilişki de son derece önemlidir. Mizah, kişiler arasındaki yakınlığı, samimiyeti ve uyumu iyileştirir.

Duvarlar yıkılır ve güvene dayalı besleyici bir ilişki şekillenir. Bu yüzden, mizah sayesinde gerginlik azalır, ilişkiler iyileşir ve iletişim gelişir. Bunlara ek olarak, eğlenceli bilgi daha da çekici hale gelir ve çocuk bilgiyi daha kolay hatırlar.

öğretmen ve öğrenciler

Zihinsel esnekliği artırır

Yaratıcılık, bilişsel esneklik ve analitik beceriler hayat için önemlidir. Bununla birlikte, okullarda genellikle çocukların aktif bir şekilde yer almadığı katı bir müfredat uygulanır. Bu yüzden, öğrenciler çoğu zaman kendilerini meraklandırmayan bilgilerin pasif alıcıları konumundadır.

Sınıf ortamında mizahın kullanımı açık ve esnek zihinler yaratır. Çeşitli düşünme becerilerini teşvik eder ve çocukların olayları başka bir bakış açısıyla görmesine yardımcı olur.

Sınıfta mizah nasıl olmalı?

Tabii ki sadece mizah hiçbir işe yaramaz. Kişiyi küçük düşürmek, aşağılamak veya ona gülmek, sadece onun bunalmış hissetmesine yol açar. Sınıftaki mizah, ilişki inşa etmeye ve hatalardan ders çıkarmaya odaklanmalıdır.

Bu yüzden, grubu bir araya getiren şakalar kullanmayı tercih etmek önemlidir. Çocuklara, grubun bir parçası gibi hissettirin. Hata yapan çocuklara karşı olumlu ve rahat bir tutum sergileyin ve hataları da öğrenme sürecinin doğal bir parçası olarak görün.

  • Narváez, E. J., & Solís, J. D. F. (2009). Risa y aprendizaje: el papel del humor en la labor docente. Revista interuniversitaria de formación del profesorado23(3), 203-215.
  • Fernández-Poncela, A. M. (2012). ‘Riéndose aprende la gente’: Humor, salud y enseñanza aprendizaje. Revista iberoamericana de educación superior3(8), 51-70.