Çocukların Sezgisini Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz?

13 Aralık 2019
Çocukların sezgisi çok önemlidir. Bu onları tehlikelerden korur, keyif aldıkları aktivitelere yönlendirir ve karar verme becerisi sayesinde karakterlerinin gelişmesini sağlar. Çocukların sezgisini geliştirmek konusunda ebeveynler hayati rol oynar.

Çocukların sezgisi çok önemli ve faydalıdır fakat ebeveynler genellikle çocukların sezgisini geliştirmek konusunda ihmalkar davranır. Çocukların sezgisi, hem egzersiz hem de yetişkinlerin teşviği ile geliştirilmelidir. Bu sayede, öğrenme süreci çok daha etkili hale gelir.

Sezgi, bilinçli bir nedensellik olmadan bir şeyi bilme ya da anlama becerisi olarak ifade edilebilir. Bazı insanlar, bunu kalbin bir şeyleri beyinden önce bilmesi olarak da niteler.

Çocuğunuza stresten arındırılmış uygun bir ortam sunarak onların rahat bir şekilde düşünebilmesine ve bunun sonucu olarak da sezgisini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların Sezgisini Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz?

Aşağıdaki tavsiyeler, çocukların sezgisini geliştirmek konusunda size çok yardımcı olacak:

Çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlayın

Ebeveynler, her zaman çocuklarına örnek oluştururlar. Bu yüzden, sizin onun önünde özgüvenli bir tavrınız olması onu olumlu yönde etkileyecektir.

Önceliklerine ve en çok nelerden hoşlandığına dikkat edin

Çocuğunuz özgürce etkileşime geçerken onu gözlemleyerek, onun en çok hangi aktivitelerden hoşlandığını belirleyebilirsiniz. Bunu anladıktan sonra çocuğunuzu bu konuda daha kolay teşvik edebilirsiniz.

Yaratıcılığı teşvik edin

Yaratıcılık ve sezgi birbirleriyle yakından ilişkili olan kavramlardır. Çizim yapmak, yazı yazmak ve okumak gibi aktiviteler, yaratıcılığın gelişmesine katkıda bulunur.

Bu aktiviteler, çocuklarınızın zihnini boşaltmasına yardımcı olur. Böylece, onlar da özgürce düşünebilir ve kalplerinin sesini daha rahat duyabilirler. 

Ona doğru ortamı sunmaya çalışın

Çocukların sezgisi, stres olmayan uyumlu bir ortamda daha kolay gelişir. Sonuçta, sezgi iç sesimizi dinlemekle ilgili bir durumdur. Dikkat dağıtıcı şeylerin az olduğu sakin bir ev, düşünmek için en sağlıklı yerdir.

Çocuğunuzun yaratıcı aktivitelere daha çok vakit ve enerji ayırabilmesi için elektronik cihazlar gibi dikkat dağıtıcı nesneleri kontrol altında tutmanız çok önemlidir.

çocukların sezgisini geliştirmek

Oyun oynamasını teşvik edin

Çocuklukta oyun oynamak gerçekten çok önemlidir. Bugünlerde geleneksel oyunların yerini büyük ölçüde elektronik cihazlar almıştır. Çocuklar genellikle açık havada daha az; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonla daha fazla zaman geçirmeyi tercih etmektedir.

Fakat oyun oynamak, hayal gücü, yaratıcılık ve bunun sonucu olarak da sezgi yeteneğini geliştirir. Oyun oynarken çocuklar, düşünüp karar verme yetisini geliştirir. Bu da onların sorun çözme, genel anlama ve sezgilerini geliştirmelerine katkıda bulunur.

Ona güvenin

Eğer çocuğunuzun kendine güvenmesini istiyorsanız, sizin de ona güvendiğinizi göstermeniz gerekir. Ona karar vermesi için fırsat tanımalısınız. Bu sayede onların da kendi sezgilerine güveni artacaktır.

Çocukların sezgisini zayıflatan faktörler

Sezgisel olmak harika bir özelliktir. Bununla beraber, çocuklar mantık ve nedensellik geliştirmeye başladıkça sezgiselliklerini kaybedebilirler. Ebeveynlerin yaptığı bazı yaygın yanlışlar sezgi kaybına yol açabilir. İşte bunlardan en yaygın üçü:

Sevgi göstermeye zorlamak

Baze ebeveynlerin, çocukları istemediği halde ya da söz konusu kişiyi tanımadığı halde birisine karşı sevgi göstermesini istemeleri yaygın karşılaşılan bir durumdur. Yaşlılara göre küçük çocukların nazik olmayı öğrenmesi için onlardan birilerine sarılması ya da öpmesi istenebilir.

Fakat, kibar olmayı öğrenmek için kimseyi öpmeye ya da kimseye sarılmaya gerek yoktur. Çocuğunuzun kime sevgi göstereceğini kendisinin seçmesine izin vermeniz gerekir.

Çocuğunuzu belli bir şekilde davranmaya zorlamak, onun çevresindeki insanlar hakkındaki sezgilerinin bastırılmasına yol açar. Ona güvenmek ve kimin yanında rahat davranacağını kendisi seçmesi için onu özgür bırakmak yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır.

düşünen çocuk

Ona sürekli hatalı olduğunu söylemek

Eğer çocuğunuza sürekli hata yaptığını hissettirirseniz, var olan sezgisinin de zayıflamasına sebep olursunuz. Ebeveynler tabii ki çocuklarına rehberlik etmelidir, fakat temelde onların kendilerini yönetmesini ve kendi kararlarını kendileri almasını teşvik etmeleri gerekir.

Ona yeterince boş zaman tanımamak

Çocuklar, sezgileri sayesinde sorunlardan uzak durabilir ve gerçekten hoşlandığı şeylere yönelebilir. Bu yüzden, çocuklarınıza sorumluluk sahibi olmayı ve aşamalı olarak sezgi becerilerini geliştirmeyi öğretmelisiniz.

Çocuklara, istedikleri şeyleri yapmaları için zaman vermeniz çok önemlidir. Eğer sürekli ona ne yapacağını siz söylerseniz bu onun sezgi yeteneğini zayıflatır ve yaygın sosyal normlara boyun eğmeye daha meyilli hale gelir. Böylece, aşamalı olarak geliştirdikleri sezgiselliklerini kaybederler.