Yavrum, Tek İsteğim Kendini Sevmen

Benim güzel çocuğum... Senden isteğim her zaman kendini sev, kendinle barışık ol ve kendini tanımaya devam etmekten asla vazgeçme. Tıpkı benim seni sevdiğim gibi senin de kendini sevmen, hayatın boyunca mutlu olabilmen için en büyük ihtiyacın olacak.
Yavrum, Tek İsteğim Kendini Sevmen

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2021

Yavrum, tıpkı annenin hayatını değiştirdiğini anladığı günden bu yana seni sevdiği gibi senden en büyük isteğim senin de kendini sevmen. Her zaman mutlu ve kendinle barışık olacağına dair bana söz ver. Kendine asla ihanet etme ve her hayalinin gerçekleşmesi için sonuna kadar mücadele etmekten vazgeçme.

Benim küçük aşkım… Kendine saygı duyacağına ve inandığın şeylere sadık kalacağına söz ver. Kimsenin kendi fikirlerini sana dayatmasına ya da istemediğin bir şeyi sana yaptırmasına asla izin verme. Diğer insanların sorumluluklarını kendi üstüne almaktan uzak dur. Özellikle kendi başarılarını her zaman sahiplenmeyi unutma.

Başarılarının her birinin değerini bil, hatalarından ders çıkar. Ama yavrum, her zaman için kendine karşı dürüst olmayı ihmal etme. Kendini eşsiz, özel ve harika biri olarak gör. Etrafına ışık saçan, büyülü ve sevgi dolu biri… İyi, örnek alınacak, saygın ve yetenekleri olan bir insan.

Benim küçük kalbim, hak ettiğin için kendini sev. Bunu ruhunun saf kalması ve kalbinin zenginliklerle dolup taşması için yap. En azından kendin olduğun için kendini sevmeye değer olduğunu bil. Gülümsemenin ne kadar değerli olduğunu kabullen, hayatın sana vermiş olduğu bilgi birikimini iyi kullan. Çocuğum, ben senin kendini sonsuza dek sevmeni isterim.

Tek İsteğim Kendini Sevmen, Bu Sayede Sevecek ve Sevileceksin

kız ve kendisi

Yıllar geçtikçe elbette hayatını dolu dolu yaşamak isteyeceksin. Başına gelecek en güzel şeyler arasında aşık olmak da var. Başka bir kişi için aklının başında gitmesi ve ona kalbini vermen… Ancak birini heyecanla ve şevkle sevebilmen için öncelikle kendini sevmen gerekir.

İşte bu yüzden benim sevgili yavrum, sevebilmen ve yüreğinde o harika sıcaklığı hissedebilmen için kendini sevmeni istiyorum. Evet, gerçekten seni hak eden o kişi tarafından sevilmen için kendini sevmelisin. Yaşantın ve bedeninle ilgili sınırlar koymak için kendini sevmeyi çok iyi bir biçimde bilmen gerekir.

Saygı duymak ve saygı görmek için kendini sev. O öz sevgiyi her gün besle ve bu sayede kendin için her zaman en iyi olanını seçme ayrıcalığını yakala. Ne azı ne de fazlası, her zaman en uygunu ve en iyisi… Hayal ettiklerini ve hatta daha fazlasını hak ettiğini bil. Neden daha fazlasını istemen gerektiğini anla ancak asla denemekten vazgeçme. Ne yapıyorsan hak ettiğin için yap.

Benim güzel çocuğum, karşına çıkacak olan yeni fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmen için kendini sevmeni istiyorum. Hayatın karşına çıkardığı her türlü durum karşısında her zaman harika hissetmen benim için çok önemli. Korkularından kaçmaman için kendini sev ancak her kararına hayat verebilmek için bu korkularla yüzleşmen gerektiğini de bil.

Yaptığın seçimler konusunda sorumluluk sahibi olmak, hayata tüm gücünle bağlanmak ve onu sevmek için kendini sev. Kendini gerçekten sevmeni istiyorum. Bu sayede kaderin sana hazırladığı her şeyden keyif almayı başarabilirsin. Dünyanın sana hazırladığı, seni bekleyen her şeyi kabullen ve hepsiyle mutlu olmaya çalış.

Kendini Olduğun Gibi Sevmeni İstiyorum

gözleri kapalı bir kız

Senden sadece küçük bir iyilik yapmanı istiyorum. Kendini her zaman çok derinden sev. Sahip olduğun değerleri ortaya çıkararak ve kendini gururlandırarak, noksanlıklarından her dakika bir ders çıkararak… Kendi kalp atışlarını dinleyerek kendini sev ve sadece içgüdülerine kulak ver.

Benim her şeyim, dünyam! Kendinden başka kimseye bağımlı olmamak için kendini kucakla. Özgürlüğün için ve kendi kendine hareket edebilmek adına her zaman mücadele et. Kendi gözlerinle dünyayı tanı ve kendi kendine eşlik etmekten keyif al. Kendini tanımayı, her türlü ihtiyacını keşfetmeyi, bunları ifade etmeyi ve eksikliklerini tecrübe etmeyi öğren.

Benim seni sevdiğim gibi senin de kendini sevmeni istiyorum. Böylelikle o güzel gülüşünün yaydığı harika ışığın keyfini sürebilirsin. Hiçbir sebep olmadan attığın kahkahalarının sesini hissetmeni istiyorum. Kendini sev, ayna karşısındaki senle ve kendine ait aklından geçen her türlü düşünce ile barışık ol.

Hayatım, senin beni sevmeni çok isterim. Ancak özellikle ve tüm kalbimle daha çok istediğim bir şey varsa o da senin kendini sevmendir. Ancak o sayede önyargılardan uzaklaşabilir ve kendinle mutsuz olmaktan kaçınabilirsin. Yaşamın her günü kendini kabullenmeni ve kendini sevmeni istiyorum. İşte bu şekilde istediğin mutluluğa ve doyuma ulaşabilirsin, benim sonsuz aşkım…


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.