Kitap Fragmanları Okumaya Nasıl Fayda Sağlar?

Bu yazımızda, kitap fragmanları ve bu fragmanların çocukları okumaya teşvik etmeye nasıl yardımcı olacağı hakkında bilgi vereceğiz.
Kitap Fragmanları Okumaya Nasıl Fayda Sağlar?

Son Güncelleme: 23 Ağustos, 2020

Kitap fragmanları, kitapları multimedya formatında sunmanın yeni bir yoludur. Fragmanlarda genellikle olay örgüsünün bir özeti verilir ve hikayedeki kritik noktalar anlatılır. Çok fazla detay vermeyen kitap fragmanının amacı, potansiyel okurlar arasında merak uyandırmaktır.

2000’li yıllardan itibaren, kitap fragmanlarının kullanımı başyazı dışında da popüler hale gelmiştir. Bu strateji, özellikle ilkokul ve lise öğrencileri arasında akademik sektörde okumayı teşvik etmek için tasarlanmıştır. Peki, kitap fragmanı nedir?

Kitap fragmanı nedir?

Kitap fragmanları, sinemaya gittiğimizde gördüğümüz film fragmanları veya ön izlemelere benzerdir. Bununla birlikte, kitap fragmanları, sinemanın aksine edebi eserlerin tanıtımını yapar.

Başka bir deyişle, görsel bir sinopsistir ve kitabın ilk referansıdır. Bu kısa videolar, potansiyel okurların aklını çelmek için çocuklara ve gençlere kitap hakkında bir fikir verir.

kitap fragmanının faydaları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kitap fragmanları film fragmanlarına çok benzer çünkü zaten film fragmanından ilham alarak tasarlanmıştır. Kitap fragmanlarının en göze çarpan özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Yayınevinin tanıtımı ile başlar ve biter.
 • Bu ön izlemeler, kitaptan alıntılar ve metnin kısa bölümlerini(yazılı veya sözlü formatta) içerir.
 • Metinle ilgili hareketsiz veya animasyonlu fotoğraflarını içerir.
 • Genellikle, kitap fragmanları 5 dakikadan uzun sürmez.

Yukarıda bahsettiğimiz özellikler göz önüne alındığında, kitap fragmanlarında aşağıdaki öğeler bulunur:

 • Açılış.
 • Yayınevine atıf.
 • Yazılı veya sözlü biçimde, kitaptan alıntılar.
 • Kitaptan görseller: Kapak veya içerik ile ilgili görseller.
 • Yazar hakkında bilgi.
 • Kitabın basım tarihi.
 • Kitabın nerelerden satın alınabileceği.

Yayınevleri adına okur kazanmak için etkili bir strateji olmasının yanı sıra, kitap fragmanları çocuklar arasında okumayı artırmanın harika bir yoludur. Çoğu zaman, okurlar tarafından okurlar için hazırlanır.

Sınıfta kitap fragmanları

Kitap fragmanları, teknolojiden faydalanmak ve sosyal medyayı zenginleştirici bir sınıf dinamiği olarak kullanmak için harika bir yöntemdir.

Peki, bu fragman sınıfta nasıl kullanılır? Eğitimciler kitap seçme, okuma ve analiz etme gibi aktiviteler önerir. Öğrenciler önce kitabın bir özetini çıkarır ve sonrasında kısa ancak etkileyici bir şekilde bu özeti arkadaşlarına sunar.

Öğrenciler, geleneksel yazılı veya sözlü bir kitap incelemesinin ötesine geçerler. Kitabın içeriğiyle daha iyi bağlantıya geçerler ve daha çok keyif alırlar. Aynı şekilde, sürprizli ve merak uyandıran farklı stratejiler kullanmayı deneyimlemek çocukların yaratıcılığını geliştirmeye yardımcı olur.

Kitap fragmanlarının sınıfta sunumu, son derece güçlendirici ve pozitif etkilere sahiptir. Farklı bakış açılarını anlayabilmek ve çeşitli okuma türlerine ilgi geliştirmek için kitap fragmanları çocukları cesaretlendirir. Bu sayede sağlıklı bir eleştirel tavır benimsenebilir.

Bu projeyi yürütme sırasındaki grup dinamikleri, öğrencilerin materyal konusunda daha da derinleşmesine olanak tanımakla kalmaz. Ayrıca çocukların karar verme becerilerini ve ekip olarak çalışma yeteneklerini geliştirir.

Benzer şekilde, çocuklar sabır, sorumluluk ve tolerans gibi değerleri güçlendirme ve gerçekleştirme şansı da yakalar.

kitap fragmanı oluşturma

Kitap fragmanları kısa film değildir

Kitap fragmanlarının amacı, kitabın tüm olay örgüsünü ortaya koymak değildir. Bu kısa videolar, izleyicilerin kitabın basım sürecindeki belirli aşamalara ilgisini uyandırmayı hedefler.

Amaç, izleyiciyi kitabı okumak için motive etmektir. Bu yüzden, kitap fragmanı hazırlamak kısa film veya sinema  filmi yapmak değildir.

Kitabı okuyup bitirmeyi teşvik eden bir araç olarak, kitap fragmanları harika bir seçenektir. Şüphesiz, potansiyelini gözden kaçırmamak ve görevin disiplinlerarası doğasını korumak için eğitimcilerin sınıf içerisindeki aktiviteye önderlik etmesi gerekir.

Değerli bir aktivite

Sınıf dışında da, öğrenciler, kitap severler ve yayınevleri tarafından hazırlanan kitap fragmanları, gala ödülleri olan bir aktivitedir. Bu organizasyonlar, sarfedilen çabayı ve ürünlerin kalitesini anlamaya yardımcı olur.

Son zamanlarda, Kitap Fragmanı Film Festivali bu alanda en prestijli ödülleri veren, okumaya teşvik amaçlı bir organizasyondur. Her yıl, Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeden çok sayıda genç bu festivale katılmaktadır.

Amaç, kişileri ve kitapları bir arayan getiren materyalde yenilik yapmak ve zayıf okuma yeterliliğine sahip çocukların sayısını azaltmaktır.

Bu sebeple, sınıfta ve evde bu çeşit aktiviteleri desteklemek önemlidir. Böylece, çocuklar ve gençler okumanın sıkıcı değil, aksine eğlenceli bir aktivite olduğunu anlayabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.