Oyuncak Hikayesi 4 Disney'in Değiştiğini Gösteriyor

"Sonsuzluk ve ötesine" ya da "İçimde bir arkadaş var" cümleleri, Haziran 2019'da dördüncü filmiyle yeniden beyaz perdeye dönen Oyuncak Hikayesi (Toy Story) serisinin akılda kalan cümlelerinden bazıları...
Oyuncak Hikayesi 4 Disney'in Değiştiğini Gösteriyor

Son Güncelleme: 23 Eylül, 2019

İlk çıktığı günden itibaren uzun süre listelerde zirvede bulunan Oyuncak Hikayesi 4, sinema tarihinin en eğlenceli oyuncaklarını konu alan serinin bu yeni macerası için binlerce kişiyi salonlara çekme başarısı gösterdi.

Oyuncak Hikayesi serisinin ilk filminin gösterime girmesinin üzerinden tam 24 yıl geçti. Ancak geçen bunca zamana karşın, Woody, Buzz ve Andy’nin oyuncak ordusunun maceraları hala devam ediyor. Fakat yine de o zamandan günümüze bazı şeylerin değiştiğini ve eskisi gibi kalmadığını da söylemek gerekir. Peki bu değişimlerin neler olduğunu bilmek ister misiniz?

Filmdeki Detayların Seviyesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi serinin ilk filmi ile son filmini birbirinden ayıran tam 24 yıllık bir zaman dilimi var. Hiç şüphesiz Oyuncak Hikayesi 4 filmi ile ilgili sosyal medya kullanıcılarının en fazla övgü ile bahsettikleri konu, filmin son derece detaylı ve dikkatli bir biçimde hazırlanmış olması.

Bu detaylı animasyon özelliği hiç kimsenin dikkatinden kaçmamış. Örnek olarak filmin yeni kahramanı çatal Forky’nin kollarını oluşturan yumuşak iplerle ilgili detaylar herkesin dikkat çektiği bir konu olmuş.

İlk filmdeki porselen çobanı hatırlıyor musunuz? Bo Beep’in giysisinin üzerindeki dantelin detayları o kadar hayranlık verici ki, ilk bakışta sanki gerçekten elle işlenmiş gibi geliyor.

Film boyunca kullanılan renklerin yoğunluğu ve inanılmaz animasyon bağlantıları bu harika detaylar konusunda kimsenin kayıtsız kalamamasını sağlamış durumda. Bu tür detayları ilk film ile kıyaslayanlar için yeni oyuncaklar yaratmada kullanılan animasyon tekniklerindeki değişim ve evrimi görmek harika bir duygu uyanmasına neden oluyor.

Oyuncak hikayesi 4 fragman

Oyuncak Hikayesi 4’te İçsel ve Duygusal Diyaloglar

Oyuncak Hikayesi filmi efsanesi genel olarak seyirciye verdiği yoğun duygusal özelliği ile bilinse de, serinin son filminin diğerleri içinde en duygusal olanlardan biri olduğunun altını çizmemiz gerekir. 

Film her ne kadar çocuklar için yaratılmış olsa da, film boyunca karşımıza çıkan “derin” diyaloglar, bu oyuncaklarla büyüyen yetişkinleri de oldukça etkiliyor. Çünkü filmi izleyip kendi oyuncaklarımızın da Woody ve arkadaşları gibi bir toplantı yapıp yapmadıklarını hangimiz kontrol etmemişizdir ki?

Bu yeni filmde vedalar, arkadaşlık ve sevgi hep bir araya gelmiş ve bu nedenle de filmi izleyen herkes için oldukça heyecan verici ve eğlenceli bir hale getirmiştir.

Filmdeki Diğer Önemli Detaylar

Sosyal Katılım

Günümüzde gerek medyada gerekse sosyal platformlarda en fazla duyulan ve tartışılan konulardan birisi sosyal katılım kavramıdır. Bu bağlamda, sosyal katılım ile ilgili önemli noktalardan biri de, herhangi bir engeli bulunan kişilerin toplum tarafından kabul ediliyor olmasıdır.

Disney’in daha önceki filmlerinde de vurguladığına benzer şekilde, Oyuncak Hikayesi 4’te okulun ilk gününde sınıfta işitme engeli bulunan bir çocuğun olduğunu görüyoruz. Bu çocuk filmin afişinde de yer alıyor ve işitme engeli nedeniyle koklear implanta sahip olduğu görülüyor.

Bu şekilde Disney gibi bir film devi, çocuklara sosyal katılımın ne denli önemli olduğunu ve davranış şekillerinde normalliğin ne denli önemli olduğunu aktarmaya çalışıyor.

Diğer Disney Filmlerinden Küçük Alıntılar

Yetişkin kitleye hitap eden bu tür filmlerin en önde gelen hedeflerinden biri izleyicilerin duygularını harekete geçirmektir. Bu sebepten dolayı, Oyuncak Hikayesi 4 filmini izlerken daha önce çekilmiş olan üç Disney yapımından alıntılar bulunduğunu gözlemliyoruz.

  • Bonnie’nin sınıf arkadaşlarından biri olan Boo, Sevimli Canavarlar adlı yapımın da kahramanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.
  • Antika dükkanında bisiklete binen oyuncak, Duke Caboom, Jack Jack’in oyuncaklarından biri. Duke Caboom aynı zamanda İnanılmaz Aile adlı yapımda küçük kardeş rolünde yer alıyor.
  • Filmin belirli bir anında Bo Beep’in koyunu kahramana bir parça kumaş veriyor. Bu parçanın Yukarıda filminde büyükbabanın giydiği giysi ile aynı olduğunu görüyoruz. 
Oyuncak hikayesi 4 filmi fragmanı

Oyuncak Hikayesi 4’te Eşitlik Kavramı

Bu filmde, Disney yapımlarındaki değişim sadece ileri animasyon tekniklerinin kullanılması ile sınırlı kalmıyor. Oyuncak Hikayesi 4’te aynı zamanda, günümüzün en hassas konularından biri olan cinsiyet eşitliği kavramı da işleniyor.

Serinin ilk filminde Bo Beep, gösterişli bir puantiyeli elbise ile karşımıza çıkmıştı. Ancak bu son filmde ise onu ilk gördüğümüz giysisi ile hiç ilgisi olmayan bir görüntüyle ekrana geliyor: Mavi bir pantolon ve body türünde bir giysi. Ve tüm bunlardan daha önemlisi ise sırtındaki pelerini.

Giydiği bu kıyafet Bo Beep’in bir masa lambası üzerindeki sıradan bir oyuncak süslemesi olmanın ötesine geçmesine neden oluyor. Zaten bu nedenden dolayı da filmin tartışmasız en önde gelen kahramanlarından biri olarak kendine yer buluyor. Savaşçı, intikam peşinde koşan ve serinin bu son filmindeki maceraların beyni konumundaki bu “çoban” karakteri, kahraman kadın figürünü her zamankinden daha savaşçı ve daha önemli bir noktaya taşıyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.