Annelerin kızlarına öğretmesi gereken 7 şey

Bu yazımızda neden kızınıza kendisine saygı duyması gerektiğini anlatıyoruz.
Annelerin kızlarına öğretmesi gereken 7 şey

Son Güncelleme: 17 Kasım, 2020

Annelerin, yani bizlerin, kızlarımızla aramızda özel bir bağ vardır. Babaların da özel bir bağı vardır ancak belki de biz kadınlar birbirimizi daha iyi anlıyoruz. Kızınıza değerli olduklarını öğretin. Çocuklarımızın cinsiyetçilik ve erkek egemenlikten uzakta, daha eşit bir dünyada yetişeceklerini düşünmememiz lazım. Onlar kendileri bu yolda yürürken hiçbir şeyden etkilenmeden bunu kendileri öğrenmeliler.

Erkek egemenliğini ortadan kaldırma ve kadınların dış görünüşünden ötürü yadırganmaması, cinsiyet eşitliğine dayalı bir toplum yaratma görevi ya da sadece erkeklerin bazı beceri ve yeteneklere sahip olmadıklarını algılamaları kızların evden aldıkları eğitimle başlar.

Kadınlar yaptıkları işlere burun kıvırmanın ya da işleri yapma şeklini eleştirmenin zamanı değildir. Gerçeği kabul etmenin ve hareket etmenin zamanıdır. Çünkü biri idealler ve doğru olduğuna inanılan siyasi görüşlerken diğeri ise gerçekte olandan tamamen farklı olan bir görüştür.

Annelerin kızlarına öğretmesi gerekenler

Erkekler ve kadınlar olarak bizlerin aynı olmadığı bir gerçektir. Ancak bu, cinsiyete dayalı olarak aynı haklara sahip olmadığımız veya geleneksel olarak eskiden beri bize öğretilegelen kurallara boyun eğmemiz gerektiğini göstermez.

Gerçek şu ki; kızınızın cinsiyetçiliğin ve erkek egemenliğinin kurbanı olmasını istemiyorsanız, geleneksel ve modası geçmiş kültürel değerlerden kurtulmasını, sahip olduğu hakları ve kendini ifade etme özgürlüğünün olduğunu anlaması için bu konuları açıkça konuşmalısınız.

Kızınızın, kadın olduğu için sınırları olduğu fikrini unutmasını sağlayın

Kızınıza büyük hayaller kurabileceğini öğretin. Kadın olmak bir sınır getirmeyi gerektirmez. Kadınların yalnızca hemşire veya öğretmen mesleklerini icra ettikleri zamanlar çok geride kaldı.

Kızınıza cinsiyet sözleşmesinden etkilenmeden özgürce hayal kurmasını öğretin. Her türden insanı keşfetmesine, her türden insanla oynamasına ve onlarla iletişim kurmasına izin verin. Eylemlerini bir çocuğun hareketleri gibi düşünerek, cinsiyetinden bağımsız olarak değerlendirin, sınırlamayın. Düşerse, kalkmasına izin verin ve mümkünse tek başına kalkmayı öğrensin. Yaşadığı sürece bunu hep kendi başına yapması gerekecek.

Kızınıza cinsiyetçi ve maçist söylemleri ayırt edebilmeyi ve bu düşünce yapısıyla mücadele etmeyi öğretin

Uzun zamandır kadınlar bizi çevreleyen maçist ve cinsiyetçi yorumlara, fikirlere, imajlara katlanmaktalar. Yani, kendimizi bu fikirlerin beynimizi sarmasına biz izin verdik ve hala bunu yapıyoruz.

Kızınıza, kadınları bazı sınırlara ve mesleklere göre ayıran davranışların kadınları etiketlediğini ve aşağıladığını öğretin. Reklamlar, televizyon programları ve hatta kamusal alanlar bu tür mesajlarla doludur. Ona bu konuda eleştirel olmayı öğretin ve yaşanılan bu durumu kızınızla değerlendirin.

anne kız konuşuyor

Kızınıza düşüncelerinin değerli olduğunu ve onları ifade etmesi gerektiğini anlatın

Kızınıza düşüncelerinin ve fikirlerinin önemli olduğunu öğretin ki onları yüksek sesle, özgürce, ifade edebilsin. Aynı fikirde olmasa bile başkalarına itaat etmemeyi ve ona söyleneni yapması konusunda boyun eğmemesi gerektiğini öğretin. Evde kendisini ifade etmesine izin verin. Gerekirse onu teşvik edin. Okulda ve arkadaş grubunda kendini ifade etmesi için kızınızı teşvik edin.

Genelde toplumdan aldığımız mesaj; iyi kızların sessiz ve sakin olduğu, ne tartışmaya ne de polemiklere girdiği yönündedir. ”İyi” ya da ”kötü” olarak nitelediklerimizin düşüncelerimizle bir ilgisi yoktur, söyleyiş tarzımızla ilgisi vardır. Fikirler sakince ifade edilebilir. Ne bağırmaya ne de şiddete başvurmaya gerek vardır.

Kızınıza vücudundan veya kıyafetlerinden çok daha fazlası olduğunu öğretin

Kadınlar ve küçük kızlar genellikle erkek çocuklarından çok daha fazla dış görünüşleriyle etiketlenir ve tanımlanırlar. Elbette iyi görünmek için kendi dış görünüşün hakkında endişelenmen normaldir. Ancak bir kadının görünüşüne önem vermesi, verebileceği daha fazla şeyin olmadığı anlamına gelmez.

Kızına kendi dış görünüşü hakkında nasıl görünmesi gerektiğine kendisinin karar vermesi gerektiğini, kendi kendisini korumasını, hem ruhundan hem de bedeninden kendisinin sorumlu olduğunu anlatın. Ona kendine tam anlamıyla değer vermesini öğretin, kızın kendisine değer verdiği ölçüde aynı şekilde kendi de değer görür.

Kızınıza kendisine saygı duymasını, etiketlendirmeleri kabul etmemesini öğretin

Kimsenin ona bedeni, dış görünüşü hakkında yorumlar yaparak saygıda kusura edemeyeceğini kızına öğretin. Kızın kendine saygı gösterilmesi gerektiğini bilmeli.

Aynı zamanda erkek çocuğuna da özellikle cinsiyetiyle ilgili yakıştırmaları kabul etmemesini öğretmelisin. Kendine saygı duyulmasını sağlamak, kendisinden öyle ya da böyle fayda sağlamaya çalışan kişilerden uzak durmak onun en temel ve en önemli silahı olmalıdır.

anneler ve kızları

Kızınızla istismar etme ve cinsiyete dayalı şiddetle ilgili konuşun

Gerçeklikten kaçınmak sorunu ortadan kaldırmayacaktır. Kızınızla cinsiyete dayalı şiddetin doğasında var olan sorunları, baskıları ve birçok kadının partnerleriyle yaşadıkları şiddete varan eylemleri konuşun.

Kızınızla bu tür sorunlardan kaçınmak için ne yapması gerektiği ve bu tür bir sorunla karşılaştığında başvurması gereken yollar hakkında konuşun. Kızınız, sevginin, aşağılanmakla, hakarete uğramakla hiçbir alakası olmadığını, sevginin bir mazeret olamayacağını öğrenmelidir.

Kızınıza işbirliği içinde hareket etmenin önemi anlatın

Ne ev işi ne de çocuk bakımı sadece kadınların görevi değildir. Ama tek mesele erkeklerin yardım etmesi de değil. Görevleri eşit ve dayanışma içinde, karşılıklı kararla paylaşmakla ilgilidir.

Kızınız, bir çift olarak yaşamanın her iki tarafa da eşit şekilde sorumluluk yüklediğini bilmelidir. Evle ilgili her şey birlikte tartışılmalı ve birlikte karar verilmelidir. Kızınız, sırf kadın diye sadece belli sorumlulukları yüklenmemeli ve kendini sadece bir şeye adamamalı.

Erkek çocukları da bu eşitlik kavramını öğrenmelidir

Daha eşitlikçi ve sorumluluk sahibi bir dünya oluşturma görevi sadece kız çocuklarının değildir, erkek çocuklarına da bu kavramlar öğretilmelidir. Erkek çocuklarına kadınlara saygı duymayı, seksizim, maçizim işaretlerini ve sorunları hakkında düşünmeyi öğretmek bizlerin görevidir.

İlginizi çekebilir ...
Aşırı Kilolu Gebe Kadınlar İçin Dört Besleyici Tarif
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Aşırı Kilolu Gebe Kadınlar İçin Dört Besleyici Tarif

Özellikle aşırı kilolu gebe kadınların hamilelikte beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bu tarifler onların sağlıklarına katkı sağlayabilir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.