Çocuğunuza Akıllı Bir Tüketici Olmayı Öğretiyor Musunuz?

Siz çocuklarınız için bir rol modelsiniz. Alışveriş yapmakta ustaysanız çocuğunuz örnek alabileceği birine sahip demektir. Bugünkü yazımızda çocuğunuza akıllı tüketici olmayı nasıl öğretebileceğinizden bahsedeceğiz. 
Çocuğunuza Akıllı Bir Tüketici Olmayı Öğretiyor Musunuz?

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2020

Günümüzde çocuklar ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla şeye sahipler. Bu bir gerçek. Ancak çocuğunuza akıllı bir tüketici olmayı öğretip öğretmediğinize odaklanmanız önemlidir.

Ebeveynler çocuklarını çok yönlü davranabilecekleri şekilde yetiştirme sorumluluğuna sahiptirler. Bu da, diğer pek çok şeyin yanı sıra, çocuklara alışveriş konusunda ustalaşmayı öğretmeleri gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca sorumlu yetişkinler, çocuklarına rehberlik etme ve onların ne tür reklamlar göreceklerine karar verme hakkına ve yükümlülüğüne sahiptirler.

Aynı şekilde okulların da öğrencilerin eğitimini ve kişisel gelişimini destekleme misyonları vardır. Bunun yanında hem ahlaki kuralları hem de yaşam becerilerini öğretirler.

Ne yazık ki çocuk ürünleri ve gıda pazarı çok büyük. Bu, çocukların akıllı tüketiciler haline gelip gelmeyeceklerini de etkiliyor. Bu gibi durumlarda, ebeveynler, çocuklarını arzu ettikleri gibi yetiştirmekte zorlanabiliyorlar.

Aynı zamanda çocuklar giderek tüketim akımından da daha fazla etkileniyorlar. Çoğu zaman bu, ailelerinin onlara öğrettiği değerlere aykırı bir durum oluyor.

Çocukların davranışları ve pazarlamanın bunun üzerindeki etkisiyle ilgili yapılmış birçok çalışma var. Şimdi onları biraz daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Akıllı tüketici olmayan çocuklar ve her şeye izin veren aileler

Hiç şüphesiz çocukların akıllı tüketiciler olmamasının temel nedeni ebeveynlerinin her şeye izin vermeleri ve çocuklarının üzerine titremeleridir. Hatta çocuklar da bu gerçeğin farkındadırlar.

Örneğin, ağladıklarında ya da öfke nöbeti geçirdiklerinde hemen pes etmemelisiniz. Çocuklar şu dönemde istediklerini elde etmek için bunu yapabilirler. Sonuçta ne isterlerse elde edebilir ve sizin kurallarınızı çiğneyebilirler.

çizgi film izleyen çocuk

Benzer şekilde çocuklarınızı sorumlu bir şekilde eğitmelisiniz. Bu, ebeveynlerin çocuklarına örnek olarak onları yönlendirmesi, onlara akıllı tüketiciler olmayı ve çok fazla para harcamaktan kaçınmayı öğretmeleri gerektiği anlamına gelir.

Ne de olsa çocuklar rol modelleri ebeveynleri oldukları için onların alışkanlıklarını tekrar ederler. Unutmayın siz çocuklarınızın baktığı bir ayna gibisiniz.

Bir anne olarak, çocuklarınıza sahip olduklarına değer vermeyi ve istedikleri her şeyi elde edemeyecekleri mesajını vermelisiniz. Bunu anlamakta güçlük çektiklerini fark ederseniz zaman ayırıp bunları onlara net bir şekilde açıklayın.

Çocuklarınızın akıllı tüketiciler olması için anahtar iletişimdir. Bunun yanında iletişim, kurallarınızı anlamalarına ve kabul etmelerine yardımcı olacak.

Çocuklarınızı şımartmaktan kaçınmanızı öneririz. Bu da çocuklarınızın ihtiyaç duyduklarından daha fazla oyuncağa ve oyuna sahip olmaması gerektiği anlamına gelir.

“Tüketicilik akımının kökenleri kitle reklamcılığına dayanır ve kitle reklamcılığı ihtiyaç duymadığınız şeylere ihtiyaç duyduğunuza inanmanızı sağlar.” 

–Enrique Rojas–

Çocuğunuzun akıllı bir tüketici olmasına yardımcı tavsiyeler

İşte akıllı tüketiciler yetiştirmek ve materyalist çocuklar yetiştirmekten kaçınmak için bazı ipuçları. Not alın ve çocuklarınıza öğretmek için bunları kullanmaya çalışın!

1. Sınırları belirleyin

İlk tavsiyemiz, sınırlar belirlemeniz ve çocuklarınıza “hayır” demenizdir. Eğer çocuklarınıza istedikleri her şeyi verirseniz bir süre sonra gerektiğinde sizi dinlememeye başlarlar.

2. Onlara gereğinden fazla hediye almayın

Bir anne olarak çocuklarınız için pek çok hediye almak istemeniz normaldir. Ancak onlara çok fazla hediye almamalısınız çünkü bu, onları materyalist çocuklar haline getirebilir. Çocuklarınıza, onları sevdiğinizi göstermek için başka yollar bulmalısınız.

3. Her zaman mutlu olmak zorunda değiller

Çocuklar her zaman mutlu olmayabilirler. Ağladıklarında ya da öfke nöbeti geçirdiklerinde, bu, her zaman sizin bir ebeveyn olarak yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez.

Bu nedenle çocuklarınızın üzgün ya da kızgın olduklarını görürseniz, onların, duygularını kendi başlarına yönetmeyi öğrenmelerine izin vermelisiniz. Böylece duygusal olarak daha güçlü gelmelerine ve uzmanlaşma yeteneklerini geliştirmelerine yardım etmiş olacaksınız.

hediye paketleri küçük kız

4. Örnek olun

Çocuklarınızın akıllı tüketiciler olmasını istiyorsanız, sağlıklı alışkanlıklar edinmeleri için onları teşvik etmeli ve onlara örnek olmalısınız. Onlara eşyalarına değer vermeyi öğretmeye ve çok fazla şey satın almamaya başlayın.

Ayrıca her evin kuralları farklı olduğu için diğer ebeveynler ile kendinizi karşılaştırmamanın önemli olduğunu unutmayın.

Son olarak, çocuklarınıza akıllı tüketiciler olmayı öğretmeyi unutmayın. Her şey aile ile başlar. Bu nedenle en önemli şey, çocuklarınızın önünde sorumlu bir şekilde hareket etmeniz ve nasıl ustaca alışveriş yapabileceklerini onlara göstermenizdir.

İlginizi çekebilir ...
İlk Defa Anne Olacaklara Alışveriş İpuçları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
İlk Defa Anne Olacaklara Alışveriş İpuçları

İlk defa anne olacaklar için alışveriş yapmak oldukça düşündürücü olabilmektedir. İlk bebeğiniz için yapcağınız alışveriş heyecanına ortak olmak is...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.