Güvenebileceğiniz Bir Aile Hukuku Avukatı Nasıl Bulunur?

23 Ekim 2019
Evlilik, boşanma, çocuklar için nafaka ve bunun gibi konularla aile hukuku avukatları ilgilenirler. Peki avukat ararken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Hayatınızın bir noktasında aile meselelerinizle ilgili hukuki danışmanlığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada doğru aile hukuku avukatını seçmek büyük bir önem taşır. Birlikte çalışacağınız insana sonuna kadar güvenmelisiniz. Sonuçta, bu insanla oldukça kişisel meselelerinizi görüşeceksiniz.

Aile hukuku avukatı, boşanma ya da ayrılık, çocuk için nafaka, yoksulluk nafakası, miras gibi ailevi meselelerle ilgilenir. Bundan dolayı, en iyi seçimi yapabilmek adına bir aile hukuku avukatında ne gibi özellikler olması gerektiğini bilmelisiniz.

Bu yazımızda, avukat seçerken göz önünde bulundurmanız gereken meseleler üzerinde duracağız.

Alanında Uzman Bir Avukat

Öncelikle göz önünde bulundurulacak şeylerden biri, avukatın aile alanında uzmanlaştığından emin olmak. Eğer mümkünse; boşanma, nafaka, avukata ihtiyacınız olan durum her ne ise o konuda uzmanlaşmış bir avukat bulun. “Zaten böyle olması gerekmiyor mu?” diye düşünebilirsiniz. Fakat bu göründüğü kadar kolay değil. Avukatın aile hukuku eğitimi olmak zorunda.

Aile hukuku avukatı ve danışanı

Seçeceğiniz avukatın aile hukuku alanında epey bilgiye sahip olması gerekir. Tabii bu bilgilerin güncel olması da oldukça önemli.

Eğer avukatınız işinizi halletmeniz gereken alanda uzmansa, bu işlerin tıkırında yürüyeceğine işarettir. Fakat bazen mesele dallanıp budaklanır ve işin ucu birkaç farklı hukuki alana değer. Böyle durumlarda da size birden fazla alanda destek olabilecek uzmanlıkta bir avukat bulmanızı öneririz. Bu sayede, avukatınız size kapsayıcı ve bütünsel bir hizmet verebilir.

Aile Hukuku Alanında Deneyim

Bir aile hukuku avukatına danışmanız gereken şeyler yaşadıysanız, durum ciddi olmalı. Aldığınız profesyonel yardımın yetersiz olması siz ve aileniz için oldukça yıkıcı olabilir.

Bundan dolayı, deneyimsiz bir avukata asla güvenmemelisiniz. Bunun neye mal olabileceğini düşününce, işinizi şansa bırakmayın ve de paranızı boşa harcamayın.

Evlilik, miras ya da nafaka, ne olursa olsun, çok az para ödemeniz gerekse bile, kötü bir danışmanlık almak uzun vadede size çok pahalıya patlayabilir.

Aile meseleleri ile ilgili hukuki anlamdaki her durumda deneyimli bir avukatın tavsiyelerine uymalısınız. Deneyimli avukatlar işlerin her iki taraf için de nasıl yürüdüğünü bilirler.

Empati Kurabilen Bir Avukat

Pek çok duygunun da açığa çıktığı kişisel sorunlarla uğraşırken, dinlemeyi bilen ve her iki tarafı da anlayabilen, empati kurabilen bir avukata ihtiyaç olacaktır.

Ailelerin dağılması hiçbir zaman kolay bir şey olmadığı için bu konuları ele alması genellikle oldukça zordur. Aile meselelerini çözebilmek için kendinizi güvenli bir şekilde açık açık ifade edebilmeniz gerekir.

Bu çok önemli bir nokta çünkü aile hukuku avukatı size en iyi şekilde tavsiye verebilmek için her şeyin en doğrusunu, en ince ayrıntısına kadar bilmelidir.

Ne yazık ki her avukat bu kadar empati kuramayabiliyor. Sizin müvekkilinin isteklerini anlayan ve gerekeni hukuka uygun bir şekilde nasıl uygulayacağını bilen bir aile hukuku avukatına ihtiyacınız var.

Avukatın odasında mutsuz aile

Gerçekçi Bir Aile Hukuku Avukatı

Avukatınız aynı zamanda gerçekçi biri olmalı. Sizi temsil eden kişi, sorunları çözebilmek için önünüzdeki seçenekleri değerlendirebilecek, dürüst ve gerçekçi biri olmazsa, bu durum süreci etkileyebilir. Durum hiç de öyle değilken size her şeyin iyi olacağını garantileyen biri hiçbir işe yaramaz.

Yersiz beklentiler hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. İhtiyacınız olan şey, her şeyi açık bir şekilde konuşan ve hukuka uygun şekilde nasıl hareket edebileceğinizi sizinle paylaşan bir avukat bulmak.

Maliyet Önemli Bir Etken

Bir aile hukuku avukatı seçerken, tüm bu sürecin size ne kadara mal olacağını da göz ardı edemezsiniz. Avukat sizi bireysel süreç ve prosedürlerin kaça mal olacağına dair bilgilendirmeli ve bunu siz süreci başlatmadan evvel yapmalı.

Maliyeti bilmek şeffaflık sağlar ve avukat ile müvekkili arasındaki güven ilişkisini pekiştirir. Avukatınızdan her bir aksiyonun ve prosedürün maliyetini gösteren profesyonel bir bütçe planı istemelisiniz.

Umarız bu yazımızla size yardımcı olabilmişizdir. Bu durumlarla ilgili başka yazılarımız da var, işte sizin için onlardan biri daha!