Çocukların Mahremiyetini Korumak İçin 5 İpucu

Özellikle dijital çağda, çocukların mahremiyetini korumak iyice zorlaştı. Çocuğunuzu risk ve tehlikelere karşı korumak, sağlıklı bir biçimde büyüme ve gelişmeleri için oldukça önemlidir.
Çocukların Mahremiyetini Korumak İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2019

Günümüzde çocuğunuzun mahremiyetini korumak oldukça zor. Yeni teknolojiler yüzünden çocuklar çok daha istismara açık hale geldiler. Bundan dolayı, çocukların mahremiyetini ve masumiyetini korumak adına çok daha etkili stratejilerin düşünülmesi ve bunların uygulamaya dökülmesi gerekiyor.

Çocukların Mahremiyetini Korumanın Önemi

Çocukların masum ve her şeye hızlı bir biçimde güvenen doğaları, onları tehlikeli durumlara karşı çok daha açık hale getirir. Bu hassas hallerine bir de yeni yeni teknolojileri eklediğinizde, kötü niyetli insanların çocuklara zarar vermesi çok daha kolaylaşır.

Anne babalar yalnızca çocuklarını korumakla değil, aynı zamanda onlara kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretmekle yükümlüdürler. Çocukların mahremiyetini ve masumiyetini korumak, ebeveynlerin en önemli görevlerinden biridir.

Çocukların Mahremiyetini Korumak İçin İpuçları

Çocuklarınıza İnterneti Nasıl Doğru Bir Biçimde Kullanacaklarını Öğretin

İnternet, çocukların erişiminin olduğu en tehlikeli araçlardan biri haline geldi. Çünkü çocuklar, çoğu yetişkinin aksine, gördüklerine ve duyduklarına hemen inanmaya meyillidirler. Bundan dolayı, çocuğunuzla sık sık interneti nasıl güvenli bir biçimde kullanabileceği ve internetin neden tehlikeli olduğu hakkında konuşmalısınız.

Konuşmanın yanında, çocuğunuza bu modern dijital araçları nasıl düzgün bir biçimde kullanabileceklerini de öğretmelisiniz. Nasıl mı? Okumaya devam edin…

Çocukların mahremiyetini korumak

Çocuğunuza sosyal medya hesaplarında gizlilik ayarlarının nasıl yapıldığını ve farklı cihazlarda belirli sitelerin nasıl engelleneceğini gösterin. Çocuğunuz internette gezinirken, gözünüz üstünde olsun. İnternet o kadar fazla içerikle dolu ki, çocukların gayet masumane bir niyetle, onlar için zararlı olabilecek bir şeye tıklamaları mümkün.

Asla Kişisel Bilgilerini Paylaşmamalılar

Çocuğunuzun mahremiyetini korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, onlara asla kimseyle kişisel bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini öğretmektir. Çocuklar, hiçbir koşulda adresleri, okullarının ismi, ebeveynlerinin iş yeri, soyadları ya da telefon numaralarını paylaşmamaları gerektiğini bilmeliler.

Özellikle sosyal medyada çok dikkatli olmaları gerektiğini bilmeliler. Sosyal medya platformlarında farkına dahi varılmadan kişisel bilgiler paylaşılabilir. Örneğin, çocuğunuz üniformalı bir fotoğrafını paylaşırsa, bunu gören herkes hangi okula gittiğini anlayabilir. Ya da yaşadıkları caddeden bir fotoğraf paylaşırlarsa ve bu caddede alışılagelmişin dışında, caddenin tanınmasını sağlayacak bir şey varsa; ev adreslerini ele vermiş olurlar.

Çocuğunuza son derece dikkatli olması gerektiğini öğretin. Öğrenmeleri gereken en önemli kural, sosyal medya üzerinden tüm dünya bunu görebileceği için, her kişisel fotoğraf ya da bilgiyi paylaşmamaları gerektiğidir.

“Anne babalar yalnızca çocuklarını korumakla değil, aynı zamanda onlara kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretmekle yükümlüdürler. “

Çocukların Mahremiyetini Korumak İçin Diğer İpuçları

Çocuğunuzu Dudağından Öpmeyin

Çoğu anne baba çocuğunu dudağından öper. Bu oldukça masum bir davranış gibi gelse de, özellikle çocuk büyüme çağındayken bunu yapmamak çok önemlidir.

Çocuğunuza çok küçük yaşlardan itibaren, aileden birinin ya da arkadaşlarının dahi onu dudaklarından öpmemesi gerektiğini öğretin. Ayrıca, insanların kucaklarına oturmamaları gerektiğini de bilmeliler.

İnsanların Onlara Dokunmasının Doğru Olmadığını Söyleyin

Çocuğunuza çok küçük yaştan itibaren genital bölgesini kendi başına nasıl yıkayacağını öğretin. Ayrıca onlara kimin dokunabileceğini ve kimin dokunamayacağını da öğretin. Size tamamen güvenmeliler ve kötü bir şey olursa size söyleyebileceklerini bilmeliler.

Çocuklarınızın davranışlarını ve onlardaki değişiklikleri yakından inceleyin. Belirli insanların yanında ya da belirli durumlarda rahatsız hissediyorlarsa, bu bir soruna işaret ediyor olabilir.

Analog makineyle fotoğraf çeken çocuk

Diğer Çocuklarla Oynarken Çocuğunuzu Gözleyin

Ne yazık ki, bazen çocuklar diğer çocuklar tarafından istismara uğrarlar. Bu yüzden, anne babaların uyanık olmaları ve çocuklarını diğer çocuklarla oynarken gözlemeleri oldukça önemlidir.

Diğer çocukların evde ne yapabileceklerini kontrol edemezsiniz ama kendi çocuğunuzun davranışlarını kontrol edebilirsiniz. “Evcilik” ya da “annelik babalık” gibi oyunlar genç çocuklarda uygunsuz davranışlara yol açabilir.

Çocukların mahremiyetlerini ve masumiyetlerini korumak adına, ebeveynlerin bu önerilerimizi uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Çocuğunuzla sürekli iletişim halinde olmanız ve gözünüzün üstünde olması, onun güvende ve mutlu olmasını sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.