Erken Yaşta Evlenmenin 7 Faydası

10 Mart 2020
Gençler evlenirken, evliliğin avantajlarını göz önünde bulundurmadan bağımsızlıklarını ve eğlence dolu anları yitirdiklerini düşünebilirler. Bu yazımızda, genç yaşta evlenmenin bazı faydalarından söz edeceğiz.

Eskiden geleneksel bir davranış olan erken yaşta evlenme artık demode bir hareket olarak algılanıyor. Fakat erken yaşta evlenmenin bazı faydaları da yok değil.

Gençlerin günlük yaşamları ve arzuları toplumun en temel geleneklerinden birinin ertelenebilir bir hal almasına neden oldu: evlilik. Fakat genç yaşta evlenmenin de kendi içinde pek çok faydası bulunuyor.

Erken Yaşta Evlenmenin 7 Avantajı

1. Daha Güçlü Bağ

Genç yaşlarda ilişkisine başlayan çiftler, pek çok ilişki sonrasında bir araya gelen ya da yaşı ilerlemiş çiftlere göre çok daha güçlü bir bağ kurabiliyorlar. Bu da erken yaşta evlenmenin avantajlarından yalnızca biri.

Gençken sahip olduğunuz enerjiniz ve farklı farklı deneyimlere açık sağlıklı bedenleriniz partner olarak aranızdaki bağı güçlendirir.

2. Ortak Hedefler ve Projeler

Bir çift olarak hayata atılmanız, aynı yönde hedeflere odaklanmanıza olanak sağlar. Ev almak ya da iyi bir kariyer gibi tek bir hedefiniz olduğunda da finansal kaynaklarınızı bu hedef doğrultusunda harcayabilirsiniz.

İki kişi birlikte sarf ettiğiniz emekle, ihtiyacınız olan eşya ve hizmetlere daha fazla para ayırabilir ve eğlenceli aktivitelere daha çok vakit harcayabilirsiniz. Böylelikle torunlarınıza anlatacak harika anılar biriktirebilirsiniz.

Erken yaşta evlenmek

3. Erken Yaşta Evlenerek Tek Bir Öyküyü Paylaşmak

Erken yaşta evlenen çiftler psikolojik açıdan daha sağlıklı bir ilişki yürütebilirlerGeçmişin hayaletleri ilişkilerine musallat olmaz. Geçmiş, şimdi ve geleceklerini birlikte kurarlar.

Bu da ilişkilerinin kendilerine has olmasını sağlar. İlişkilerini diğer ilişkilerle kıyaslamazlar ve birbirlerini harika bir biçimde tamamlarlar. Genç yaşta evlenenler arasında daha az talep olur.

4. Önlerinde Koca Bir Ömür Bulunur

Eğer çift genç yaşta evlenirse, onların lehine işleyen bir durum ortaya çıkar: zaman. Kişisel gelişim süreçlerinde, hayat yolculuklarında ve ailelerini büyütmeye karar vermeden önceki samimi anlarında birbirlerine destek olurlar.

Çoğu ilişki sevgili olarak geçirilecek vakit olmadığından başarısız bir biçimde sonlanır. Erken yaşta evlenenler ise aceleyle çocuk sahibi olma mecburiyetinden kurtularak aile yaşamlarını planlama fırsatı bulurlar.

“Mutlu bir evlilik kısa gibi gelen uzun bir sohbete benzer.”

-Andre Maurois-

5. Hoşgörülü ve Sabırlı Olmak

Genç bir çiftin hayatı daha çekilebilir kılan iki erdemi vardır; bunlardan biri tolerans, biri de sabırdır.

Tolerans gösterilen bir ilişki, daha uyumlu bir ilişkidir. İlişkinin başında yapılan hatalar farklı algılanır ve iki taraf da bunlara karşı daha hoşgörülü olur.

Sabır da her alanda oldukça önemli olan bir erdemdir. Genç yaşta evlenmek hedeflerinize çift olarak ulaşabilmek demektir.

6. Aile Olarak Büyümek

Genç çiftler daha doğurgandırKadınların 30 yaşın öncesinde hamile kalma ihtimali daha yüksektir. Birden fazla çocuk yapma planınız varsa, genç yaşta evlenmenin pek çok avantajı olabilir.

Aynı şekilde, genç erkeklerin sperm sayısı daha fazla olduğundan döllenmenin gerçekleşme ihtimali daha yüksektir.

Buna paralel olarak, genç çiftlerin çocuklarına ayırabilecekleri enerji de çok daha fazladır. Çocukların gelişimi adına bu yolda onlarla birlikte yürümek oldukça önemlidir.

Mutfakta mutlulukla sarılan çift

7. Erken Yaşta Evlenerek Aşk Dolu Bir Ömre Kucak Açmak

Genç yaşta evlenmekten kaçınmak için akıllara birçok fikir gelebilir. Fakat bu olumsuz düşünceleri göz ardı etmenizi gerektirecek bir o kadar da olumlu düşünce bulunuyor.

Bu olumlu düşüncelerden en güçlüsü hayatta en çok sevdiğiniz, sizi hayal kurmaya iten ve birlikte savaşırsanız her şeyin üstesinden gelebileceğinizi düşündüren kişiyle hayatınız boyunca birlikte olma şansını elde edeceğinizdir.

Her genç birey hayatı boyunca sürecek bir aşk hikayesinin kahramanı olmak ister. Genç yaşta evlenerek bu hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Sayfalar dolusu anıyı el ele kaleme alabilirsiniz.