Hayvanat Bahçesi: Çocuklarınızı Götürmeye Ne Dersiniz?

Çocukların hayatlarında unutulmaz olacak gezilerden biri hayvanat bahçesine yaptıkları gezi olacaktır. Ebeveynler, çocuklarına önemli değerler aktarmalarını sağlayacak bu eğitimsel fırsattan maksimum fayda sağlamalıdırlar. 
Hayvanat Bahçesi: Çocuklarınızı Götürmeye Ne Dersiniz?

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2021

O gün geldi çattı! Çocuklarınızın uzun zamandır beklediği anlar… Hayvanat bahçesi ziyareti!

Burası, farklı türlerde, şekillerde ve boyutlardaki büyüleyici hayvanlarla karşılaştığımız yerdir. Onları yakından gözlemlememiz ve hatta bazen onlara dokunup beslememiz için mükemmel bir ortam yaratır.

Hayvanat bahçesi, aileyle ve arkadaşlarla birlikte eğlenceli ve eğitici bir öğleden sonra geçirmek için ideal bir yerdir. Sonuna kadar keyfini çıkarabileceğimiz bir aktivitedir.

Pek çok hayvanı görmekle ve onlar hakkında yeni bilgiler edinmekle kalmayız. Aynı zamanda başka aktiviteler yapmak için ayrılmış açık alanlarda da keyifli bir şekilde vakit geçirebiliriz.

Dışarı çıkıp gezmek istiyorsanız ve henüz nereye gideceğinize karar vermediyseniz, hayvanat bahçesi harika bir seçenektir. Muhteşem hayvanlar, açık hava etkinlikleri ve çok daha fazlası sayesinde kesinlikle macera dolu bir deneyim olacak.

Tek yapmanız gereken hazır olmak, birkaç önlem almak ve unutulmaz bir yolculuğun tadını çıkarmaktır.

Hayvanat bahçesi nedir ve neden önemlidir?

Hayvanat bahçeleri, insanlar tarafından avlanmaktan korunarak hapis hayatı yaşayan egzotik hayvanların bulunduğu yerlerdir. Bu hayvanlar arasında, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok tür vardır ve hayvanat bahçelerinde, korunmaları için onlara bakılır. Her bir hayvan, olabildiğince rahat etmesi için doğal yaşam alanı taklit edilerek tasarlanmış bir alanda yaşar.

Hayvanat bahçesini ziyaret etmek, doğaya sevgi duymaları için çocukları teşvik etmeye yardımcı olur. Hem de çevrelerine özen gösterme isteği yaratır. Gün boyunca, çocuklarınıza, bir hayvan türünün yok oluşunun ve bunun hayvanlar aleminde yol açabileceği dengesizliğin sonuçlarını açıklamanız önemlidir.

Hayvanat bahçelerinin esas işlevi, çok sayıda bitki ve hayvan türünün korunmasına yardımcı olmaktır. Bu yüzden bu tesislerin iyi durumda tutulması ve buradaki hayvanların haysiyetli bir şekilde varoluşlarını sürdürmeleri çok önemlidir.

Bu, uygun veteriner bakımını ve doğru türde gıdalarla beslenmelerini içerir. Neyse ki, bu hayvanların çoğu kafeslerinde çiftleşmeyi ve yeni hayvanlar doğurmayı başarırlar.

dürbün çocuklar çimler

Çocuklar hayvanat bahçesini ziyaret etmeyi severler çünkü muhtemelen sadece kitaplarda ya da en sevdikleri filmlerde gördükleri egzotik hayvanları görme fırsatını yakalarlar. Bazı hayvanat bahçelerinde, sadece yılanlar için ayrılmış özel alanlar vardır. Bu hayvanlar bazı çocukların favorisidir.
Aynı zamanda, kuşlar, su hayvanları, nokturnal hayvanlar vb. için ayrılmış alanlar vardır. Her bölümün iyi durumda tutulması ve çocuklarımıza, tüm canlılara karşı derin bir saygı duymalarını aşılamak bizim sorumluluğumuzdur.

Hayvanat bahçesi ziyaretinin eğlenceli geçmesi için ipuçları

Hayvanat bahçesi ziyaretinizin unutulmaz bir deneyim olması için, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Bunları unutmayın ki hiçbir şey hayvanat bahçesi turunuzun ve hayvan krallığı hakkında daha fazla şey öğrenmenin keyfini çıkarmanızı engelleyemesin.

Hayvanat bahçesi ziyareti öncesi sohbet etmek

Çocuklarınız ile hayvanlar ve doğada oynadıkları önemli rol hakkında sohbet edin. Bu sohbet, çocuklarınızın, hayvanat bahçesinde görecekleri hayvanların aslında ne kadar değerli olduklarını anlamalarını sağlayacak. Bu ziyaret, bitki ve hayvanlara, sevgi ve saygı göstermeleri için mükemmel bir zamandır.

Aynı zamanda, çocuklarınıza, hayvanat bahçesini ziyaret edenlerin uymaları gereken kurallar olduğunu  hatırlatmanız da önemlidir. Örneğin, elleriyle kafeslere dokunmamaları ya da cama vurmamaları gerekir.

Ayrıca hayvanat bahçesi çalışanlarının izni ve gözetimi olmadan hayvanların beslenmesi de yasaktır. Elbette çöp atmak da kurallara aykırı olacaktır. Bu kurallara bağlı kalarak, çocuklarınız, gelecekte örnek alınacak vatandaşlar olmalarına yardım edecek iyi alışkanlıklar öğrenecekler.

“Hayvanat bahçesini ziyaret etmek, doğaya sevgi duymaları için çocukları teşvik etmeye yardımcı olur.”

Önceliklerinizi bilin

Çocuklarınıza, en çok hangi hayvanlara ilgi duyduklarını ve hangi hayvanları görmek için sabırsızladıklarını sormak iyi bir fikirdir.

Verdikleri cevaplara dayanarak, hayvanat bahçesindeki rotanızı planlayabilirsiniz. Bu, gezi boyunca coşkulu kalmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca önceliklerini ve ilgi alanlarını dikkate almanız, çocuklarınızın, kendilerini önemli hissetmelerini sağlayacaktır.

İhtiyacınız olan şeyleri yanınıza alın

Hayvanat bahçesinde dolaşarak uzun saatler geçireceğimiz gerçeğini hesaba katmalıyız. Çocuklarınız mutlaka susayacaklar ve acıkacaklar.

Bu nedenle, yapabileceğiniz en iyi şey, onlara turunçgil, sandviç ve kurabiye içeren bir öğle yemeği hazırlamaktır.

Elbette aynı zamanda herhangi bir kiri temizlemek için yanınıza içme suyu ve ıslak mendil almayı da unutmayın. Son olarak, bir çöp kutusu bulana kadar çöp torbası olarak kullanmak üzere yanınıza küçük bir poşet alın.

çocuk kuzu hayvanat bahçesi

Önce güvenlik

Dışarıdayken cildimizi zararlı güneş ışınlarından korumamız önemlidir. Ayrıca, hayvanlar ve onların yiyecekleri sivrisinekleri ve başka böcekleri çekebileceğinden böcek kovucu uygulamak önemlidir.

Kıyafetlere gelince, rahat bir şey giymeniz en iyisi olacaktır. Çocuklarınıza ise parlak renkli şeyler giydirin. Böylece yanınızdan uzaklaşırlarsa, kıyafetleri onları tanımanıza yardımcı olur. Çocuklarınızın çok ağır bir şey taşımalarına izin vermeyin. Bu, onların kolayca yorulmasına neden olacaktır.

Aileyle hayvanat bahçesi ziyareti, her yaştaki çocuk ve yetişkin için eğlenceli bir deneyimdir. Çocuklarınız çok küçükse, bu ziyaret, onların yeni şekiller, renkler ve kokular keşfetmelerine yardımcı olacaktır.

Çocuklarınız okul çağındaysa bu ziyaret, onların çevreyle ilgili düşüncelerini ve ona olan saygılarını güçlendirecek ve ekolojik bilinçlerine katkıda bulunacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.