Çocuklar İçin Fil Hikayeleri: En İyi Hikayelerden Bazıları

Filler, küçük çocuklar için en ilginç hayvanlardan biridir. Kocaman boyları ve hortumları büyüleyicidir. Hikayelerde yaşadıkları maceralar da cabası. 
Çocuklar İçin Fil Hikayeleri: En İyi Hikayelerden Bazıları

Son Güncelleme: 04 Eylül, 2020

Çocuklar, kahraman olarak hayvanların yer aldığı hikayeleri severler. Çocuklara göre hayvanlar, güç ve hız gibi nitelikleri ve fiziksel özellikleri sayesinde büyüleyicidirler.  Fil hikayelerinde özellikle bu hayvanların boyutları çok çekicidir.

Fillerin farklı dünyalarda pek çok anlamları vardır ama çocuklar için kemirgenlerden korkmaları ve mükemmel hafızalarıyla öne çıkarlar. Birincisi komik bir efsanedir ancak ikincisi kesinlikle doğrudur. Filler uzun süreli harika bir hafızaya sahiptirler.

Hafızanın ötesinde

Birçok hikayede kemirgenlerden korkma ve mükemmel hafıza konusuna odaklanılırken, diğer pek çok fil hikayesinde bu özelliklerin ötesine geçilir. Bir hikayenin kahramanının fil olması, o hikayede her zaman aynı konulardan bahsedileceği anlamına gelmez. Bir filin karakter olarak iletebileceği birçok mesaj vardır.

Masalların aksine, hikayelerdeki hayvanlar bariz özelliklerin ötesinde farklı nitelikleriyle öne çıkabilirler. Bir tilki kurnaz olmanın yanında cesur ve samimi de olabilir. Örneğin Disney’in ekranlara da taşınan Robin Hood hikayesini ele alalım. Hikayede çok yönlü özellikleri olan bir tilki de vardı.

Filden bahsedilen hikayelerde hafızanın ötesinde filin farklı nitelikleri vurgulanabilir. Bu yazıda evinizdeki küçük hayvanseverin çok hoşuna gidebilecek bazı fil hikayelerinden bahsedeceğim.

pembe fil

Çocuklar için farklı dillerde fil hikayeleri

  • Zas, l’elefant, Édouard Manceau.
  • Elephant Stories, José Martí.
  • Mi amigo el elefante, Alejandro Viacava.
  • Rosa caramelo, Adela Turín and Nella Bosnia.
  • So Light, So Heavy, Susanne Strasser.
  • Babar the Elephant, Jean de Brunhoff
  • Elefante, un guisante, Rafael Ordóñez and Marc Taeger.
  • El elefantito curioso, Marta Canellas Crusellas and Montserrat Roig Ayuso.

Bu hikayelerin her birinde farklı bir yaş aralığı hedefleniyor. Yine de bu hikayelerin hepsi, sekiz yaşın üzerindeki çocukların hoşuna gidebilir. Bu arada, bu hikayelerin çeşitli dillerde yayınlandığını unutmayın.

Fillerle ilgili hikayeleri tamamlamak için fikirler

Bu eğlenceli hikayeleri tamamlamak için iyi bir yöntem, çocukları, yaban hayatından bahsedilen ansiklopedileri kullanarak araştırma yapmaları için teşvik etmektir. Çocuklar bir yandan en sevdikleri hayvanı öğrenirken, bir yandan da onu diğerleriyle karşılaştırabilirler.

Ayrıca çocuklarınızla başka hayvan hikayelerini paylaşmak da eğlenceli olabilir. İlla kitap okumak zorunda değilsiniz; filmlerden, oyunlardan, şarkılardan da yararlanabilirsiniz.

Önemli olan çocukların hayvanlara olan sevgilerini başkalarıyla paylaşabileceklerini hissetmeleridir. Bu onları ilgi duydukları ve gelecekte öğrenecekleri şeyleri paylaşmaya teşvik edecektir.

Çocuklar çizim veya hikaye yazma konusunda yeteneklilerse onları kendi fil hikayelerini oluşturmaları ve bunu evdekilerle paylaşmaları için motive etmek, yaratıcılıklarını geliştirmek açısından mükemmel bir egzersiz olabilir. İşleri daha da eğlenceli hale getirmek için, onları, yazdıkları hikayeleri aile arasında yemek yenirken sunmaları için teşvik edin.

Hatta hikayesini okulda sınıf arkadaşlarıyla paylaşması bile mümkün olabilir. Ebeveynler, çocuğun fillere olan ilgisi hakkında öğretmenleriyle konuşabilirler. Çocuğun öğretmeni de bunu gelecekteki bir grup etkinliğine dahil etmek üzere aklında tutabilir.

çocuklar aile kitap

Hayvanlı hikayelerin erdemleri

Her hikayede yer alan derslerin yanı sıra, hayvan hikayeleri de çocukların, vahşi yaşam ve dünya hakkındaki merak duygusunu beslerler. Bu, onların genel eğitimi için son derece yararlıdır. İlgi duydukları konularda araştırma yapan küçük araştırmacılar olmalarını sağlar.

Ayrıca, ilgi alanlarının peşinden gitmek için motive olmaları, dikkatlerini çeken şeylerle ilgili daha fazla bilgi aramaya alışmalarını sağlayacaktır.

Bir diğer yararı da çocukların, farklı kaynaklarda (bu en sevdikleri çizgi film bile olabilir) buldukları bilgileri karşılaştırarak eleştirel duyarlılıklarının gelişmesini sağlamasıdır.

Fillerin ve diğer hayvanların bulunduğu hikayelerin, iyi okuma alışkanlıkları geliştirmeye yardımcı olması için satın almadan önce kitapları iyi bir şekilde değerlendirdiğinizden emin olun. En önemlisi hikayenin hedef kitlesi olan yaş aralığına dikkat etmektir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınıza Başkalarıyla Dalga Geçmemeyi Öğretin
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınıza Başkalarıyla Dalga Geçmemeyi Öğretin

Pek çok çocuk, sonuçlarını düşünmeden başkalarıyla dalga geçer. Saygılı olmayı öğretmek evde başlar ve empati gençlerin eğitiminin temel bir parças...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.