Roald Dahl: Hepimizin Okuduğu 4 Kitabı

8 Ocak 2020
Roald Dahl kitaplarıyla yıllardır çocukları eğlendirmesini bilen bir yazar oldu. Bu yazımızda, onun en iyi kitaplarından bahsedeceğiz.

Roald Dahl çocuk edebiyatının en tanınmış yazarlarından biridir. Yetişkinler için kitaplar da yazmıştır fakat özellikle çocuklar için yazdığı kitaplarla ön plana çıktı. Dahl hikayelerindeki eğlenceli ve hayal gücünün sınırlarında gezinen maceralarla yalnızca çocukları eğlendirmekle kalmaz, metaforik diliyle yetişkinleri de büyülemeyi başarır.

Tekrar çocukluğunuza dönmek ya da çocuğunuzun bu fantastik yazarı tanımasını sağlamak istiyorsanız, yazarın bu en ünlü eserleriyle işe başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun Roald Dahl tarafından yaratılan öykü ve karakterlere karşı kayıtsız kalmayacağından eminiz.

Roald Dahl Tarafından Yazılmış 4 Harika Kitap

1. Matilda

Matilda en ünlü çocuk kitaplarından birinin baş kahramanıdır. Charlie’nin Çikolata Fabrikası ile Matilda Dahl’ın işlerini keşfetmek için harika seçeneklerden ikisi.

Bu öyküde, kitap okumayı çok seven ebeveynleri tarafından görmezden gelinen genç kız Matilda ile tanışacaksınız. Matilda öğretmeninin yardımıyla sihirli güçleri olduğunu keşfeder. Okul müdiresi ve ebeveynleri ile karşı karşıya gelen genç kız, bu gücünü nasıl geliştirebileceğini öğrenir.

Matilda, 30 yıl kadar önce yayınlanmasına rağmen hala yeni hayranlar kazanmaya devam eden ailece keyif alınabilecek bir kitap.

2. Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Dahl’ın en ünlü kitabıdır. Wonka çikolatasından altın bilet kazanıp sihirli fabrikayı ziyaret etmenin hayalini kurmamış biri var mıdır?

Hikayede 5 çocuk çikolata fabrikasının içini görmeye hak kazanır fakat yalnızca biri orada kalmaya değer olduğunu kanıtlayabilecektir.

Roald Dahl okuyan kız

Hikayedeki bazı fantastik öğeler yüzünden bir takım eleştirmenler kitabın bir bilim kurgu kitabı olduğunu öne sürerler. Yazarın bu kitapla yapmak istediği ise çocuklara iyi davranışlarda bulunmanın, saygılı ve sorumlu biri olmanın önemini öğretmektir.

Bu değerler küçük çocuklara ebeveynlerince öğretilmelidir ve kitabı okurken anlatılmalıdır. Yoksa çocuklar hikayenin yalnızca çılgın yönlerinin farkına varıp kitaptan tam anlamıyla yararlanamayabilirler.

Sizi Çocukluğunuza Geri Götürecek Diğer Roald Dahl Kitapları

3. James ve Dev Şeftali

James ve Dev Şeftali Dahl’ın en bilindik kitaplarından olmasa da, yine de oldukça büyüleyici bir öyküsü var. Kitapta ona hayatı dar eden 2 teyzesi ile yaşayan James’in öyküsü anlatılır.

Bir gün gizemli bir yabancı James’e toprağa ekince dev bir şeftaliye dönüşen bir paket dolusu sihirli tohum verir. Hikayenin ana kahramanları James ve şeftali, inanılmaz bir dünya turuna çıkarak James’in daha iyi bir hayata kavuşmasına yardımcı olacak farklı karakterlerle tanışırlar.

Kitap bizlere aslında yazarın kendi zorlu çocukluğunu anlatır. Hikayede çocukların tanıyabileceği bazı minik hayvanlar da yer almaktadır.

4. Cadılar

Cadılar Roald Dahl’ın biraz da olsa korku öğeleri barındıran bir kitabı olmakla birlikte herkesin keyif alabileceği bolca ironiyi de içinde barındırıyor.

Çocuklarıyla kitap okuyan anne

Cadılar büyükannesi ile birlikte yaşayan ana karakterimizin maceralarını konu alıyor. Minik okurlar cadılardan nasıl kaçılacağının gizemini keşfederken epey keyif alabilirler.

Cadılar, fareler, sihir, iksirler, harika bir büyükanne torun ilişkisi bu kitapta tanık olacağınız şeylerden bazıları. Kitabın 10 yaşın üstündeki çocuklar için uygun olduğunu da hatırlatalım.