İlkbaharın Gelişini Kutlamak İçin 5 El İşi

16 Mayıs 2020
Yılın en güzel mevsimlerinden birinin gelişini kutlamak için el işi yapmaktan daha iyi bir seçenek yok!

İlkbahar denince akla neşe, iç açıcı renkler, türlü türlü çiçekler ve artık güzel havaların başlaması gelir. Bu nedenle, bu güzel mevsimin gelişini kutlamak için çocuğunuzla birlikte farklı farklı ve son derece güzel el işleri yapmak oldukça iyi bir fikir olacaktır.

Aşağıda sizler için önerdiğimiz el işi ürünler, çocuğunuza öğretebileceğiniz ve birlikte yaparken harika vakit geçirebileceğiniz seçenekler arasında bulunuyor. Unutmayın; ilkbaharı karşılamak için daha güzel bir yöntem bulamayacaksınız!

İlkbahar Mevsiminin Gelişini Kutlamak İçin El İşleri

Çiçekler

Elbette aksi düşünülemeyeceği için ilkbaharın gelişini kutlamak için yapacağımız ilk şeyler çiçekler olacak. Çünkü çiçekler, bu mevsimin en belirgin özellikleri arasında ilk sırada geliyor.

Bu kadar basit bir el işini yapmak için çok farklı türlerde malzemeler kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere çocuklarınızla birlikte yapacağınız ve oldukça eğlenceli üç farklı çiçek yapma seçeneği sunuyoruz.

 • Çiçek yapmak için kullanacağımız malzemelerden ilki dondurma çubukları olacak. Bu çubuklardan birini çiçeğin sapı yapacağız. Diğer sekiz taneyi ise çiçeğin yaprakları için kullanacağız.
 • Çiçek yapmak için kullanabileceğimiz ikinci malzeme küçük plastik tabaklar olacak. Bu tabakları istediğimiz çiçeğin renklerine boyayarak en sevdiğimiz çiçekleri ortaya çıkarabileceğiz.
 • Çiçek yapımında kullanacağımız diğer bir malzeme ise çiçek yapraklarını yapmak için makaron ya da buna benzer kurabiye türünde yiyecekler olacak. Çocuklar bunlardan istediklerini seçerek şekillendirebilecek ve istediği çiçeği yapabilecek.
El işi bir çiçek

Kuşlar

Hayvanlar, evimizdeki ufaklıkları yani çocukları çok severler. Bu nedenle, küçüklerin ilkbaharın gelişini kutlamak için en çok severek yapacakları el işlerinden biri de hayvan figürleri olacaktır. Çünkü bu sayede hem hayvanları hem de yine en çok sevdikleri aktiviteler arasında yer alan boyamayı bir araya getiren bir el işi yapmış olacaklardır.

İlkbaharın bir diğer önemli karakteristiği elbette kuş sesleridir. Bu yüzden de sizlere önereceğimiz ikinci el işi kuşlar olacak. Bunu yapmak için sadece şu basit üç malzemeye ihtiyaç duyacaksınız:

 • Parmak boya.
 • Keçeli kalem.
 • Folyo.

Ellerini boyayan çocuklar avuç içlerini resmin üstüne yatay bir biçimde bastırırlar. Böylelikle parmaklar kuşların kanatları olurken avuç içi de kuşun suratı olacak. Son aşama ise kuşu bir keçeli kalemle istediğiniz renge boyamak ve gözlerini çizmek. İşte bu güzel kuş uçmaya hazır!

İlkbahar ve En Eğlenceli El İşlerinden Biri: Tırtıl

İlkbahar ile ilgili hayvanlarla devam edersek, sizlere üçüncü olarak tavsiye edeceğimiz el işimiz tırtıl olacak. Bu hayvanları yapmak için çocuklara onlar hakkında farklı bir bakış açısı sunmak gerekir. İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Renkli ponponlar.
 • Mandallar.
 • Yapıştırıcı.
 • Hareketli gözler.

İlk yapmanız gereken ponponları sıralı bir biçimde mandalın bir tarafına yapıştırmak olacak. Zevkinize göre bu ponponların renklerini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu sayede, ufaklıkların bayılacağı bir renk patlaması yaratabilirsiniz. Son olarak, yaptığımız karakterleri bir miktar daha canlandırmak için hareketli gözleri yapışkanla mandala yapıştıracağız.

Kelebek

İlkbahar denince akla ilk gelen hayvanlardan bir diğeri de hiç şüphesiz, güzel havalarda rengarenk uçuşan kelebeklerdir. Bu el işini yapabilmek için ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlardır:

 • İnce karton (tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu içinde bulunan rulo kullanılabilir).
 • Karton.
 • Sim.
 • Makas.
 • Yapıştırıcı.
El işi kelebek

Kelebeğin ana gövdesini yapmak için tuvalet kağıdının içinden çıkardığımız kartonu kullanacağız. Diğer kartonu ise kenarlarını uygun bir biçimde keserek birer kelebek kanadı haline getireceğiz. Sonra bu kanatları gövdenin alt kısmına yapıştıracağız. Kanatların dekorasyonunu ise sim kullanarak yapacağız. Elbette sim yerine istediğiniz farklı türlerde ve uygun olan herhangi bir malzemeyi de kullanabilirsiniz.

Daha sonra bir kalemle kelebeğe güzel bir yüz çizebilir ya da sevimli bir hayvan haline getirmek için hareketli gözler kullanabilirsiniz.

İlkbahar Resmi

Çocukların çok büyük bir bölümü yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini resim çizerek ifade etmeye bayılırlar. Bu nedenle de, eminiz ki eğer ellerine resim çizilecek büyük bir kağıt ya da benzer bir alan verirseniz bunu keyifli bir şekilde renklerle dolduracaklardır.

Sizlere son olarak önereceğimiz bu aktivite oldukça basittir. Öncelikle ilk yapmamız gereken şey, ilkbaharla ilgili çocuk kitaplarını kullanarak onların bu mevsimle ilgili detayları biraz daha yakından tanımalarına ve incelemelerine fırsat vermek olacaktır.

İkinci aşamada ise aile olarak ve bol bol yaratıcılık yeteneklerimizi kullanarak boş kağıt ya da benzer bir resim çizme alanı üzerine birlikte çok güzel resimler yapmak olacaktır. Çocuğun bu güzel mevsimle ilgili gördüğü ve tanıdığı her şeyi mümkün olduğu kadar bu resimlerin içine koymaya çalışacaksınız.

Bu sayede bir yandan çocuğun hafızası, konsantrasyonu ve dikkat yeteneği gelişirken, diğer yandan da resim çizme ve okuma yeteneklerine yönelik de pratik yapmış olacaktır. Sizce bundan daha güzel ve kapsamlı bir aktivite bulabilir misiniz? Elbette ki hayır!