İnteraktif Oyunlar Ve Oyuncaklar: Neleri Bilmeliyiz?

Çocuklar için tasarlanan interaktif oyunlar ve oyuncaklar, yeni teknolojilerin yardımıyla öğrenme dolu bir gelecek vaadediyor. Peki, onlar hakkında bilmemiz gerekenler neler? 
İnteraktif Oyunlar Ve Oyuncaklar: Neleri Bilmeliyiz?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2021

Çocukların keşfedebileceği çok çeşitli interaktif oyuncaklar ve oyunlar vardır. Video oyunlarından robotlara ve mini bilgisayarlara kadar pek çok seçenek bulunur. Bu tür oyuncakların amacı çocukların hayal gücünü, mantığını ve zekasını harekete geçirmektir.

Aynı zamanda, çocuklara, teknolojinin yardımıyla aynı anda hem oynama hem de öğrenme fırsatını sunarlar.

Tüm oyunların ve oyuncakların ortak bir amacı vardır: Çocukları eğlendirmek. Ancak aynı zamanda çocukların entelektüel, motor ve psikolojik gelişimlerini uyarmada önemli bir rol oynarlar.

Teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği bir çağda yaşıyoruz. Sonuç olarak, çocukların, onları bekleyen teknolojik geleceğe uyum sağlamalarını kolaylaştıracak yeni olasılıklar giderek artıyor.

Bu nedenle çocuklar için üretilen interaktif oyuncaklar hakkında ihtiyacınız olan bilgileri size sunmak istiyoruz. Sizin evinizde de interaktif bir oyuncak var mı?

Etkileşimli eğlence

İnteraktif eğlence, hem bir terim olarak hem de yeni bir eğlence biçimi olarak, 1990 yılı civarında ortaya çıktı. Bu eğlence türü, hem çocukları hem de yetişkinleri hedef alır. İnternetin icadı ile aynı dönemde ortaya çıkmıştır.

Çocukların, normalde bir partnerle veya rakiple oynayabilecekleri oyunları, tek başlarına oynayabilmelerini sağlar. Bu, oyun boyunca olası hareketleri hesaplamak ve yanıt vermek için gereken programlamayı içeren yazılımın yardımı sayesindedir.

Ancak bu, sadece bilgisayar oyunları için geçerli değildir. Artık çocuklar ve yetişkinler, belirli düzeyde yapay zeka içeren oyunlarda şanslarını deneyebilirler.

Böylece çocuklar, örneğin, bir köpeğin hareketlerini ve davranışlarını gerçek gibi taklit eden robotlarla oynayabilirler. Ya da tenis kortuna gitmek zorunda kalmadan evlerinin konforunda tenis oynayabilirler.

İhtiyacınız olan tek şey elinizde oyunu kontrol edebileceğiniz bir cihaz olmasıdır. Bu cihazla, raketin hareketlerini taklit edebilirsiniz. Hareketlerinizin anında televizyon ekranına yansıdığını göreceksiniz. Örneğin Nintendo ve Wii’de böyledir.

aile video oyunu

Böylece, interaktif oyuncaklar ve oyunlar, çocuklar için daha geniş eğlence seçenekleri ve duyusal uyaran sağlarlar. Çocuk psikologlarına göre, bu duyusal uyaranlar o kadar gerçektir ki, günümüzde çocuklar daha yüksek bilinç ve zeka seviyelerine ulaşıyorlar.

“Bu tür oyuncakların amacı çocukların hayal gücünü, mantığını ve zekasını harekete geçirmektir. Aynı zamanda, çocuklara, teknolojinin yardımıyla aynı anda hem oynama hem de öğrenme fırsatını sunarlar.”

Çocuklar için interaktif oyunlar ve oyuncaklar

Yaklaşık 20 veya 30 yıl önce çocuklar bebeklerle, bisikletle, masa oyunlarıyla, inşaat oyunlarıyla oynayarak zaman geçiriyorlardı.

Ancak günümüzde eğitim oyuncakları o kadar ilerledi ki çocuklar artık artırılmış gerçeklik ile eğlenebiliyorlar. Bunu yapmak için en gelişmiş teknolojiye sahip fiziksel araçlara ihtiyaçları var.

Bu gerçek, pek çok öğrenme nesnesinde kendini gösterebilir. Bunların arasında, çocuklara, sanal ortamlarda saatlerce oynama fırsatı sunan etkileşimli projektörler de var. Orada çocuklar, elleriyle, bacaklarıyla, elektronik kalemlerle veya oyunun bir parçası olan diğer nesneler ve klavyeler ile oyunu kontrol edebilirler.

Bu tür video oyunlarına, The Virtual Piano’yu, The Floor Is Lava’yı ve pek çok spor oyununu örnek olarak verebiliriz.

Aynı zamanda, bu kategori içinde, daha az gelişmiş olan ama farklı teknolojik unsurlar içeren oyuncakları da bulabiliriz. Bu oyuncaklar sayesinde, küçük çocuklar müzik, ışık, renk, ses, titreşim ve kelimelerle etkileşime girebilirler. Yukarıdaki oyunlar gibi, bu oyuncaklar da çocukları farklı bir gerçekliğe götürür.

Son olarak, tüm bunlar, çocukların, eğlenmek istediklerinde daha karmaşık deneyimler yaşamalarını sağlayan yüksek kaliteli duyusal uyarıcılara dönüşür.

çocuk tablet

Klasik interaktif oyunlar ve oyuncaklar

Gelecekte, interaktif oyuncaklarda ve oyunlarda, artırılmış gerçeklik hakimiyetinin daha fazla olacağından emin olabiliriz.

Yine de günümüzde de, etkileşimin daha basit mekanizmalarla buluştuğu çok eğlenceli seçenekler bulmak mümkündür. Örneğin, çocukların sanal gerçeklik alanına girmeden görsel ve işitsel uyarıcı aldıkları anahtar manipülasyonları vardır.

Bu gibi durumlarda, ebeveynler, daha çok eğitici tabletler, eğitici müzik masaları, eğitici akıllı telefonlar veya çocukların kelimeleri ezberlemelerine yardımcı olan robotlar gibi seçenekleri tercih etme eğilimindedirler.

Sonuç olarak, çocuklarınızın, yeni teknolojilerle ve sanal gerçeklikle tanışmasının hiçbir şekilde olumsuz ya da tehlikeli olmadığını bilmelisiniz. Ancak oynadıkları oyunların eğitici ve yaşlarına uygun olduğundan emin olmalı ve bunlarla oynayarak geçirdikleri süreyi sınırlandırmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.