Modern Dans ve Çocuklara Faydaları

Modern dans kursları çocuklarımızın katılabileceği birçok ders dışı etkinlikten biridir. Çocukların özgüvenini geliştirmek, grup algılarını güçlendirmek, kişisel gelişimlerini desteklemek gibi pek çok konuda mükemmel bir araçtır.
Modern Dans ve Çocuklara Faydaları

Son Güncelleme: 25 Aralık, 2020

Modern dans kursları çocuklarımızın katılabileceği pek çok ders dışı etkinlikten biridir. Bu kurslar, çocukların özgüvenini geliştirmek, grup algılarını güçlendirmek, kişisel gelişimlerini desteklemek gibi pek çok konuda mükemmel bir araçtır. Ebeveynler çocukları için en iyi ders dışı etkinliğin ne olduğunu düşünürken yeni bir dil öğrenmekten bir spora başlamaya kadar pek çok seçeneği göz önünde bulundurmalıdır. Modern dans da bu etkinlikler arasında fazlasıyla faydalı ve eğlenceli bir alternatiftir.

Çocuğumuz için bir fiziksel aktivite seçmeye çalışırken genellikle en yaygın olanları göz önünde bulundurur ve çocuğumuzun cinsiyetine göre bir seçim yaparız. Bununla birlikte, dans hem kız hem de erkek çocukları için gün geçtikçe daha fazla popülerleşen bir seçenektir.Günümüzde dans kursları, çocuğumuzun yaşına ya da cinsiyetine bakmaksızın yönelebileceğimiz bir seçenektir. Bu kurslara örnek olarak jazz, hip hop ya da salsa ve bachata gibi Latin danslarını saymak mümkündür. Sağlığa olan faydalarının yanı sıra, dans gibi etkinlikler oldukça eğlencelidirler.Dans sosyalleşmek ve takım çalışmasını öğrenmek için mükemmel bir etkinliktir. Üstelik dans kursları, pek çok fiziksel ve zihinsel faydasının yanında çocukların dans etmeyi öğrenmelerini de sağlarlar. Modern dans çocukların kendi enerjilerini doğru bir şekilde kullanmalarını sağlamak için en iyi yoldur. Bu yönüyle modern dans geleneksel sporlara oldukça benzer.Dans, çocukların fiziksel olarak aktif olmalarını sağlar ve her yaşta yapılabilir. Çocuklar müzikten zevk almaya çok küçük yaşlarda başlarlar. Hatta bebekler bile etraflarındaki müziği duyup müziğin ritmine göre hareket edebilirler. Pek çok dans stüdyosu ve dans akademisi 2-3 yaşındaki çocuklara yönelik dans kursları düzenlemektedir.Dansın sayısız fiziksel ve psikolojik faydası vardır. Ayrıca çocukların sanatsal gelişimlerini de destekler. Ebeveynlerin ya da çocuğun hangi dans türünü seçtiğininse hiçbir önemi yoktur. Önemli olan bu etkinliğe katılım sağlamaktır.

dans eden çocuklar

Modern dansın çocuklara 10 faydası

Modern dansın çocuklara pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları:

 • Modern dans, çocukların fiziksel güçlerini ve esnekliklerini geliştirir. Bunların yanı sıra denge duygularına, çevikliklerine ve vücut koordinasyonlarına da katkı sağlar.
 • Benzer bir şekilde, modern dans çocukların vücut farkındalığı geliştirmelerine ve dik durma alışkanlığı edinmelerine de yardımcı olur. Bütün bunlar çocukların hayatlarının diğer birçok alanında da oldukça önemlidir.
 • Dans çocuklara yardım eder ve diğer alanlarda onlara avantaj sağlar.
 • Dans etmek, stresi azaltmak ve çocukları rahatlatmak konusunda çok etkili bir araçtır. Dansla birlikte çocuklar hayata karşı olumlu bir tutum geliştirirler ve sağlıklı etkinlikler yapma fikrini erkenden edinirler.
 • Dans kursları çok eğlencelidir. Eğlencenin ötesinde, çocuklara yeni arkadaşlar edinme olanağı da sağlarlar. Bu kurslar çocukların sosyal becerilerini geliştirirler, bir gruba ait olma hislerini güçlendirir ve bir gruba dahil olmalarını kolaylaştırır.

“Sağlığa olan faydalarının yanı sıra, dans gibi etkinlikler oldukça eğlencelidirler de. Dans sosyalleşmek ve takım çalışmasını öğrenmek için mükemmel bir etkinliktir.”

 • Grup koreografileri takım çalışmasını, iletişim kurmayı, güven duymayı ve işbirliğini öğretir.
 • Dans kursları disiplin ve odaklanma gibi önemli hayat becerilerini güçlendirir. Zamanlarını dansla geçiren insanların pek çoğu kendilerine olan güvenleriyle öne çıkarlar.
 • Modern dansın çocuklara faydalarından biri de yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirmesidir. Dans, eğlenceyi ve fiziksel olarak kendini ifade etmeyi bir araya getirirken bunu en uygun ortamda yapar.
 • Fiziksel olarak kendini ifade etmek ile akademik başarı arasında da bariz bir ilişki vardır. 
 • Diğer egzersizlerden farklı olarak, bu egzersiz türünde pahalı ekipmanlara ya da aksesuarlara gerek yoktur.
anne çocukla dans ediyor

Çocuğunuzu modern dans ile tanıştırmak için bazı öneriler

Çocuğunuza müziğin ve dansın dünyasını tanıtmak için çocuğunuzun çok küçük yaşlarından itibaren başvurabileceğiniz pek çok yol var. İşte bunlardan bazıları:

 • Bebeğinize müzik dinletin. Hangi müzik türünü seçtiğinizin bir önemi yok. Bebeğinizin hangi müziğe nasıl tepki verdiğini izleyerek en çok hangi müzik türünden hoşlandığını anlayabilirsiniz.
 • Başlangıç olarak, bebeğinizi kollarınıza alarak yavaşça dans edin. Böylece bebeğinizin dansa katılmasını sağlayabilir ve aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Bebeğiniz dans sırasında güvende hissedecek ve müzikle olumlu bir ilişki kuracaktır.
 • Çocuklar büyüdükçe daha bağımsız hareket edebilecek hale gelirler. Ritim duygusunu ve müzik kulağını erken yaşta edinmek, vücut koordinasyonu ve denge konularında çocuklara çok yardımcı olacaktır.

Son olarak, modern dansın olumlu etkilerini aklınızdan çıkarmayın. Modern dansın hem fiziksel yetileri sınırlı olan çocuklar üzerinde hem de hiperaktif çocuklar üzerinde de çok iyi etkileri olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.