Strateji Oyunları Neden Çocuklar İçin Çok Faydalıdır?

23 Mart 2020
Çocuğunuzun telefondan veya tabletten oyun oynaması sizi mutlu etmiyor olabilir ancak strateji oyunlarının pek çok faydası vardır.

Strateji oyunlarıyla çocukların bilişsel kapasitesini teşvik edebilir, dikkat ve konsantrasyon seviyelerini iyileştirebilir ve başka faydalar sağlayabilirsiniz. Peki, internet üzerinden oynanan oyunlar mı, geleneksel oyunlar mı yoksa kutu oyunları mı en iyisidir?

Strateji oyunlarının başlıca faydalarından biri, zekayı ve kıvrak zekayı geliştirmesidir. Bizi eğlendiren bu oyunlar zaman içerisinde dünyanın her yerinde her yaştan insanın favorisi haline gelir.

Daha çok strateji, daha çok beyin kapasitesi

Strateji oyunları, beyin kabiliyetlerini, becerilerini ve hızını iyileştirmeye yardımcı olur. Stratejik düşünmeyi, beyin kapasitesini artırmayı ve daha önce de bahsettiğimiz gibi kıvrak zekayı teşvik eder.

Strateji oyunlarıyla birlikte, savaşları kazanma konusunda veya oyunlardaki çeşitli zorluklar karşısında doğru kararlar almayı öğrenirsiniz. Aynı zamanda, Alzheimer ve yaşlılık bunaması gibi hastalıkları önlemeye de faydası vardır.

Strateji uzmanı çocuklar

Söz konusu çocuklar olduğunda, strateji oyunları iki serebral yarımkürenin de eş zamanlı olarak çalışmasını teşvik edebilir. Bu oyunlar, çocuğun yaşına uygun olarak sınıflandırılabilecek çeşitli stratejik durumlar ve zorluklar ortaya koyar.

Bu oyunlar, uyuşmazlıkların çözümünü geliştirir. Bu, küçük yaşlardan itibaren sorunlara çözüm bulmayı öğrenmiş çocuklar için çok önemli bir beceri olacaktır.

Aynı zamanda, çocuklar kurgusal karakterleri canlandırmayı ve onları gerçek varlıklardan ayırt etmeyi öğrenir. Hafızalarını eğitebilecekleri ve gözlem kapasitelerini artırabilecekleri bir dünyaya kendilerini kaptırırlar. Sonuç olarak ise, çocukların dikkat aralığı genişler, tahammül düzeyleri ve stratejik düşünme kabiliyetleri artar.

ailecek oyun oynamak

Strateji oyunları: Dijital mi geleneksel mi?

Bu oyunların dijital ve geleneksel pek çok çeşidi vardır. Sadece internette araştırma yapmak ya da cep telefonlarının uygulama kısımlarına bakmanız gerekir.

Pek çoğu ücretsiz olan oyunlara tabletler, telefonlar, bilgisayarlar yani her zaman her yerden ulaşabilirsiniz. Eğer daha geleneksel bir şeyler isterseniz, eğlenirken öğrenmeye yardımcı olan pek çok kutu ve kart oyunu vardır.

Etkili bir eğitim aracı

Strateji oyunları, çocukların öğrenmesi ve bütünsel gelişimi için önemlidir. Çocuklara uygulamaları gereken taktiklere karar verme ve değerlendirme yapma fırsatı sunarlar. Buna ek olarak, keşfetmelerine, yeni dünyalar hayal etmelerine ve nihai amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

Çocuklar strateji oyunları oynadıklarında, hayal güçlerinin yanı sıra fiziksel, duyusal ve zihinsel becerileri gelişir. Ayrıca, bir ekibin parçası olmayı öğrenirler, hafızalarını geliştirirler ve kendi kapasite ve sınırlarını anlarlar.

Oyuncunun pek çok seçeneği vardır. Keşfedebilir, kendi dünyasını ve karakterlerini yaratabilir ve bu kişisel dünyalarda işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya çalışabilir.

Buna ek olarak, strateji oyunları çocuğun öğrenme süreci ve zihinsel gelişimi için etkili bir araç haline gelmiştir. Strateji oyunları zihnin becerilerini ve hızını artırmaya yardımcı olur.

Geleneksel strateji oyunları

Oyun konsolları ve tabletlere ek olarak, “analog” olarak da adlandırılan ve her yaştan insanı aynı şekilde eğlendirebilen ve aynı stratejik beceriler kazandıran geleneksel versiyonlar da mevcuttur.

Bu oyunlar, oyun sırasında meydana gelebilecek çeşitli durumlar aracılığıyla çocukların duygularını ifade etmesine olanak tanır. Dijital oyunlarda da olduğu gibi, olaylara mantık çerçevesinde yaklaşabilmek, eğlenirken öğrenmenin bu kolay, güvenli ve eğlenceli şeklinin faydalarından bir tanesidir.

Yapı, unsurlar ve temalar

Strateji oyunları, yapılarına, unsurlarına ve temalarına göre çeşitli türlere ayrılabilir. Bunlar şans oyunları, matematik, stratejik, taktiksel veya işlemsel oyunlar olabilir ve bunların hepsini bireysel oynayabileceğiniz gibi grup halinde de oynayabilirsiniz.

Unsurlar bakımından, oyunlar harfler, kartlar, figürler, sahne ve video oyunlarıdır. Ayrıca, diğerlerinin yanı sıra bazı soyut ve tematik, askeri veya savaş konulu oyunlar da vardır.

okulda oyun oynayan çocuk

En popüler strateji oyunları

  • Jungle Speed, 9-11 yaş arası çocuklar için tavsiye edilen geleneksel bir strateji oyunudur. Çocukların dikkatini ve yanıt verme becerisini geliştirir.
  • Catan, 12-16 yaş arası için ideal olan bir diğer geleneksel strateji oyunudur. Oyuncu, her turda farklı kartlar kullanarak, elindeki kaynaklarla şehirler ve kasabalar inşa etmek zorundadır.
  • Dobble: Bu, 3 yaşındaki çocukları hedef alan bir oyundur. Beş adet küçük oyundan oluşur ve amaç oyundaki kartlar arasında ortak olan objeyi bulmaktır.
  • Üç taş oyunu: Bu, Android işletim sistemini kullanan telefon ve tabletlerde ücretsiz olarak oynanabilen bir oyundur. Farklı zorluk seviyeleri sunan bu oyunu ailenin her üyesi oynayabilir.

Gördüğünüz gibi, strateji oyunlarının pek çok faydası vardır. Çok çeşitli formatlarda ve pek çok araçta bulunabilir. Eğlenirken öğrenmenin çok iyi bir yöntemi olan bu oyunlara bir şans verin!